İştah Açıcı Renkler Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

İştah Açıcı Renkler Türleri ve Özellikleri

İştah Açıcı Renkler

Günümüzde yapılan araştırmalar, renklerin iştahımız üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir. Uygun renklerle döşenmiş bir evde, insanlar daha kaliteli bir hayat ve yaşam standartlarına sahip olabilirler. Obezite ve aşırı kiloların yaygın olduğu günümüzde, bazen yapılan diyetler ve sporlar yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle ev dekorasyonunda ve mutfak görünümünde küçük değişiklikler yapmak gerekebilir.

İştah Açıcı Renkler Nelerdir?

  • Kırmızı: Kırmızı renk, iştah artıran renkler arasında birinci sırada gelmektedir. Yemek yemek için dışarı çıktığımızda, birçok fast-food işletmesinin logolarında, vurgulamalarında ve iç dekorasyonunda kırmızı rengin ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. Kırmızı renk, kan basıncını ve açlık hissini artırarak insanların bu işletmelere girdiklerinde daha fazla yemek ihtiyacı duymalarını sağlar. İşletme içinde çalan müzikler de lezzeti artırıcı etkiye sahiptir. İnsanlar yemeklerini yedikten sonra dışarı çıktıklarında pişmanlık hissedebilirler; bu, renklerin etkisinden uzaklaşmanın bir sonucu olabilir. Eğer zayıfsanız bu tür işletmelere gitmenin sakıncası olmayabilir, fakat kilolu ve kilo sınırında olan insanlar dikkatli olmalı ve bilinçli davranmalıdır. Evde yemek yemeyen çocukların bu tür fast-food işletmelerinde iştahlarının açılması da önemli bir etkendir. Aileler, çocukları yemek yemiyorsa, fast-food tüketilen yerler yerine kırmızı rengin hakim olduğu daha sağlıklı beslenme ortamlarını tercih etmelidir.

  • Turuncu: Sağlıkla ilgili en önemli etkiye sahip olan yiyeceklerin başında turuncu renk gelmektedir. Havuç, portakal, bal kabağı ve mandalina bu renge örnektir. Uyarıcı etkisi sayesinde sağlıklı yaşamı çağrıştıran turuncu, iştah açmada önemli rol oynamaktadır. Birçok pastane ve tatlı üreten işletmelerde turuncu renk ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

  • Kahverengi: Yapılan araştırmalarda, kahverenginin iştah açma konusunda çok az bir etkiye sahip olduğu gözlenmektedir. Ancak, kahverenginin yanında kırmızı renk tema olarak işlendiğinde iştah açma oranında artış görülür. Çikolata ve benzeri tatlı yiyecekleri çağrıştırmasına rağmen kahverenginin bu kadar az etkiye sahip olması ilginçtir.

  • Yeşil: Genelde doğanın rengi olan yeşil, sağlığı, mutluluğu ve düzenli beslenmeyi çağrıştırır. Bu nedenle, bu tarz ürünlerin iştahı açtığı ve yüksek miktarda tüketildikleri gözlenmektedir.

  • Sarı: İnsanların rahat ve mutlu olmasını sağlayan iştah açıcı renkler arasındadır. Evde, işyerinde veya yemek yenilen işletmelerde sarı renk hakimse, bu renk insanlara huzur vermenin yanı sıra tükettikleri yiyeceklerin daha keyifle ve lezzetle yenmesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Açıcı Kilo Aldırıcı

İştah Açıcı Kilo Aldırıcı

Güncel

İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?

İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?

Güncel

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?