Çocuklarda İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı?
12 Temmuz 2024

Çocuklarda İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı?

Çocuklarda İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı

Birçok annenin ortak noktasıdır iştahsız çocuk. Tüm anneler, çocuklarımızı beslerken verdiğimiz tüm yemekleri yemelerini ve memeyi emmelerini isteriz. Masaya oturduğumuzda mutluluk ve gülümsemeyle bütün tabağını bitirmelerini arzu ederiz. Fakat bu her zaman böyle olmuyor. Bazen biz anneler, birden fazla çocuğumuz varsa mutlaka onları birbirleriyle kıyaslarız. Örneğin, "Abisi böyle değildi" veya "Ablası iyi yemek yerdi, bu hiç bir şey yemiyor" gibi ifadeler kullanırız. Ancak her çocuğun bünyesi aynı olmayabilir. İştahsız çocukların karnını doyurmak oldukça zordur ve hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri için beslenmeleri oldukça önemlidir.

İştahsızlığın Nedenlerini Anlamak

Çocukların iştahını açmak için iştahsızlık nedenlerini bilmemiz gerekmektedir. Bazen genetik bir durum olabilirken, bazen de herhangi bir hastalık buna sebep olabilir. Öncelikle çocuğumuzun gelişiminin düzenli ilerleyip ilerlemediğini gözlemlemeliyiz. Çocuğumuzu bir çocuk doktoruna götürüp herhangi bir hastalığı olup olmadığını veya gelişiminin nasıl olduğunu öğrenmeliyiz. Eğer çocuğumuzda bedensel bir sorun veya rahatsızlık yok ise, psikolojik bir durum söz konusu olabilir. Bununla birlikte, beslenme saatlerinin düzensizliği ve yanlış zamanda yanlış yiyecekler vermek de çocuğumuzun iştahının kapalı olmasına neden olabilir. Çocuklarımızın iştahsızlığının nedeni herhangi bir hastalık değilse, endişe etmeye gerek yok; birtakım alışkanlıklarla ve doğru beslenme ile çocuklarımızın iştahını açmaya yardımcı olabiliriz.

Çocuklarda İştah Açmak İçin Yapabileceklerimiz

 • İlk olarak ek besine başlayan çocuklara sürekli tatlı besinler vermekten vazgeçmeliyiz. Tatlı yiyecekler hem iştahlarını kapatır hem de çocukların diğer lezzetlere alışkanlık kazanmalarını güçleştirir. Ek besinlere başlarken, bizim yediğimiz baharatsız yiyeceklerin suyundan azar azar tattırabiliriz. Bu, çocuğumuzun her türlü lezzete damak zevkinin gelişmesini sağlayacaktır.
 • Daha sonra çocuklarımıza ilk defa yedirmeyi denediğimiz bir besine alışmaları için büyük sabır göstermemiz gerekir. Çocuklar genelde ilk defa tattıkları bir besini en az 5-6 denemeden sonra yemeye başlayabilirler. Bu yüzden ısrarcı olmadan bir miktar ara verip tekrar yedirmeyi deneyebiliriz.
 • Çocuklara illa bir besini yedirmek için diretmek yerine başka besinler denemeyi tercih edin. Örneğin, ıspanak veya brokoli çorbası hazırlayıp yedirdiğinizde çocuğunuz yemiyor ise, sebze çorbasını çeşitli besinlerle zenginleştirin. Örneğin, ince bulgur, kemik suyu gibi besinler ekleyerek hazırlayın. Tatsız tuzsuz yiyecekler, çocukların damak zevkinin gelişmesini olumsuz etkilemektedir.
 • Çocuklara 8. aydan itibaren artık püre yerine hafif pütürlü yiyeceklerden tattırmaya başlamalısınız. Ayrıca, sizin yediğiniz yemeklerden çatal ile ezip ara ara vermeyi deneyin. Fazla ısrar etmeyin, çocuğu yemek yemeden soğutmayın.
 • Çocuklara sürekli tatlı besinler, meyveli yoğurtlar veya meyve püreleri yedirmeyin. Ana öğünlerde daha çok sebze çorbaları veya sebze haşlamaları, köfte, balık gibi yiyecekler verin ve ara öğünlerde meyve, meyveli yoğurt gibi atıştırmalıklar verin. Bu, çocukların öğünleri benimseyip kabullenmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuklarınızla birlikte yemek masasına oturun ve mutlaka ona ayrı servis hazırlayın. Eğer çocuğunuz çatal kaşık tutacak yaşta ise mutlaka kendi yemeğini kendisinin yemesine izin verin. Masada olan yemeklerin hepsinden çok az tabağına koyun. Tabağını doldurup bitirmesi için ısrar etmeyin; iştahını açmak yerine yemekten soğutursunuz.
 • Emziren anneler, çocuklarına kontrollü bir şekilde emzirmelidir. Çünkü çocuklar büyüdüklerinde yemek yemeye üşenip emmek kolaylarına gidebilir. Her acıktıklarında onları emzirmek, çocuğunuzun iştahsız olmasına yol açabilir. Düzenli olarak yemeğini yedirip memeyi tatlı niyetine verebilirsiniz.
 • Anne ve babalar, çocuklarına doğru örnek olmalılar. Çünkü çocuklar anne ve babayı oldukça fazla taklit ederler; bu yemek yeme alışkanlığında da fazlasıyla geçerlidir. Yemek yerken sebzeyi çocuğun önüne koyup "yiyeceksin" diye zorlamayın; siz de yiyin ve ne kadar lezzetli olduğundan bahsedin. Onun yanında asla yemek seçmeyin.
 • Çocuğunuzda iştahsızlık var ve yemek yemiyorsa, bu biraz da sizin yanlış uygulamalarınızın sonucu olabilir. Çocuğunuza yemekten önce atıştırmalık bir şeyler vermekten vazgeçin. Özellikle şekerli atıştırmalıklar, çocuğunuzun iştahının kapanmasına neden olabilir.
 • Çocuklarınıza yemek yedirirken zorlamak yerine küçük oyunlar kurarak yedirmeyi deneyin. Asla ısrarcı olup yemek yemezse ceza, yerse ödül vermeyi teklif etmeyin; çocuklar bunu kullanıp alışkanlık haline getirebilirler. Ayrıca yemek istemediği bir yemeği bırakıp asla yeni alternatifler sunmayın; onu mevcut yemeye alıştırın.
 • Her yolu denediniz fakat çocuğunuz yemek yemiyor ve iştahı bir türlü açılmıyorsa, uzman bir çocuk doktorunun kapısını çalın. Çocuğunuzun gelişimini göz önünde bulundurarak, yan etkisi olmayan iştah şurubu gibi birtakım ilaçlarla çocuğunuzun yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yümni

12 Temmuz 2024 Cuma

Çocuğumda iştahsızlık sorunu yaşıyorum ve yukarıda belirtilen yöntemleri denememe rağmen hala çözüm bulamadım. Özellikle tatlı besinlerden uzak durmaya çalışıyorum ama çocuğum hala yemek yemek istemiyor. Bu durumda başka ne yapabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yümni, çocuğunuzun iştahsızlık sorunuyla başa çıkmak gerçekten zor olabilir. Öncelikle, çocuğunuzun iştahsızlığının altında yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamak için bir pediatriste başvurmanız önemli olabilir. Bunun dışında, yemek saatlerini daha eğlenceli hale getirmek ve çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerle beslenmesini teşvik etmek de faydalı olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun yemek yapma sürecine dahil olmasını sağlayarak yemeklere olan ilgisini artırabilirsiniz. Sabırlı olun ve çocuğunuzu zorlamamaya özen gösterin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İştah Türleri ve Özellikleri

İştah Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni