Bebeklerde İştah Açıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Bebeklerde İştah Açıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde İştah Açıcı Yöntemler

Toplum olarak kilolu bebeklere hayranlık duyarız. Zayıf bir bebek gördüğümüzde hemen kilo alması için tavsiyelerde bulunuruz. Ancak, bu ne kadar doğrudur? Bir bebeğin sağlığı tombul olmasıyla ölçülemez. Kilo sadece bir etkendir, fakat fazla kilolar hastalıklara davetiye çıkaran faktörlerin başında gelir. Bebeklerin gelişim dönemlerinde bazen kilo artışı, bazen boy artışı görülür. Her çocuğun gelişimi ve bünyesi, hareketliliği ve genetiği farklıdır. Bu nedenle bebekleri birbirleriyle kıyaslamadan, genel şartlara göre değerlendirmek gerekmektedir. Süt içmesi gereken bir bebek ile yeni mama yemeye başlayan bir bebeğin gelişim hızı aynı değildir.

Bebeklerin Farklı Gelişim Süreçleri

Bebeklerin gelişimleri farklı olduğu gibi bazı bebeklerde bazı hastalıklar kilo azalmasına, bazı hastalıklar ise aşırı kilo alımına neden olabilir. Çoğu kişi, çocuğunun iştahsız olduğundan yakınır. Eğer çocuğunuzun iştahının az olduğunu düşünüyorsanız, bunun temel nedenini bulmalısınız. Çocuğun kontrollerini ihmal etmemeli ve doktora gittiğinizde iştahının olmadığını belirtmelisiniz. Bebeklerde iştah açıcı bazı şuruplar vardır, fakat pek çok hekim bunu tercih etmemektedir. Bu en son aşamadır. Çocuğun iştahını açmak için öncelikle doğal yollara başvurulmalıdır. Eğer anne sütüyle besleniyorsa, sütünüzün sağlıklı ve yeterli olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Çocuğun kaldığı odanın aşırı sıcak ya da soğuk olmaması da çok önemlidir.

Doğal İştah Açıcı Yöntemler

Çocuğunuz biraz daha büyükse, çizgi film izlerken ya da TV karşısında dikkatini dağıtan doğal ürünlerle veya gıda takviyeleriyle beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklara hazır meyve suları yerine doğal ve hafif posalı meyve suları içirmeyi tercih edin. Yoğurt, çocukların kemik gelişimine katkı sağlar. Bu nedenle çocuğunuz için evde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Hem daha ekonomik hem de daha hijyenik bir yöntemdir. Çocuklarınıza yemeklerin ardından ödüller koyarak, onların daha olumlu bir tavır sergilemesini sağlayabilirsiniz. Sevdiği besinlerin porsiyonlarını biraz daha büyütebilirsiniz. Bebeklerde iştah açıcı bir şeyler vermek isterseniz, sevmediği yemek ya da meyveleri karışımlar yaparak lezzetlendirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Çocuklarınız az da olsa yediğinde aslında alması gereken gıdayı alırlar. Bu nedenle çocukların peşinde dolanarak onlara zorla tabağı bitirmesi için zorlamayın. Bekleyin ve kısa aralıklarla kendi isteğiyle yemesini sağlayın. Tüm bunlara rağmen çocuğunuz uzun süre hiçbir şey yemiyorsa, bu bir sorun olabilir. Mutlaka hekime giderek kontrollerini yaptırın. Aşılarının takibini yapın ve aklınıza takılan şeyleri hekiminize sorun. Çocuğunuzun gelişimsel süreci hakkında hekimden ya da çevrenizdeki çocuk büyüten kişilerden bilgi alabilir, gelişim kitaplarını okuyarak daha bilinçli ve doğru yollara başvurabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Kapatan İlaçlar Nelerdir?

İştah Kapatan İlaçlar Nelerdir?

Güncel

Balık Yağı İştah Açar mı?

Balık Yağı İştah Açar mı?

Güncel

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi