İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?
23 Temmuz 2024

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesen

İştah kesen, genellikle yemek yemeyi sınırlayan veya azaltan yiyecek, içecek veya baharatlara verilen genel addır. Kilo fazlası olan kişilerde veya yemek yeme hızı ve hissi önüne geçilemez bir hal aldığında, iştah kesen bazı doğal yöntemlerden veya ilaçlardan faydalanılabilir. Bu besinler veya ilaçlar, iştahın azalmasına yardımcı olarak yeme hızını azaltır ve yenen yemek miktarının kontrolünü sağlar.

İştah Kesen Yemekler ve Yöntemler

Nane ve yeşil çay gibi doğal otlarla iştah kesmek:

Bu yöntemle yeşil yapraklı bazı bitkilerin içeriğinde bulunan etken maddeler yardımıyla mide uyarılır. Böylece tokluk hissi sağlanması amaçlanır ve daha fazla yiyecek tüketilmesinin önüne geçilmiş olur.

Yemeklerden önce su içmek:

Her yemek öğününden önce bir bardak su içilmesi, mideye doygunluk hissi vererek açlık hissini bastırır. Böylece kişi bir öğünde daha az besin tüketir. Bunun dışında gün içinde en az iki litre su tüketmek de iştahı yavaşlatan başka bir yöntemdir.

Öğün aralarında kuru yemiş veya kuru meyve atıştırmak:

Bu yöntemle kişinin uzun saatler aç kalarak öğün sırasında aşırı gıda tüketmesi önlenmiş olur. Sık sık belirli aralıklarla mideye yiyecek göndermek, acıkma hissini azaltarak iştah keser.

Uyku düzeni sağlamak:

Uykusuz kalan kişiler açlık hissini daha çok hissederler. Bu sebeple iyi bir uyku düzeni, beslenme şeklinin kontrolü için de faydalıdır.

İştah Kesen Yiyecekler

  • Enginar
  • Bezelye püresi
  • Yaban mersini kurusu
  • Keten tohumu
  • Kinoa
  • Kara buğday
  • Chia tohumu

Bunun dışında, yeşil çay, ada çayı, acai meyvesinin çayı ve lif yönünden zengin besinler de iştah kapatırlar. Lahanagillerden olan ıspanak, Brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeler, gaz ihtiva ettikleri için midede şişkinlik yaratarak tokluk hissi verirler.

İştah Kontrolü İçin Ekstra Bilgiler

Kişinin iştahı, hiçbir doğal yöntem ile kesilmiyor ve sürekli yemeye devam ediyorsa, insülin direnci veya bazı paraziter hastalıklara sahip olabilir. Sürekli yemek yiyip kilo almayan veya yeterli oranda yemek yiyerek sürekli kilo alan kişilerin mutlaka bir hekime başvurması gerekmektedir. Rutin biyokimya testleri ile metabolizma ile alakalı bir rahatsızlık olup olmadığına tanı konmalı, eğer böyle bir durum yok ise iştah kesilmesine yönelik bir yöntem izlenmelidir.

İştah kesici yöntemler, bireysel farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle, kişiye özel bir diyet ve yaşam tarzı önerileri için uzman bir diyetisyen veya beslenme uzmanına danışılması önemlidir. Ayrıca, aşırı iştah kaybı veya yeme bozuklukları gibi ciddi durumlar söz konusu olduğunda, profesyonel sağlık hizmetlerinden destek alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?