Doğal İştah Açıcılar Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Doğal İştah Açıcılar Nelerdir?

Doğal İştah Açıcılar

Doğal iştah açıcılar, herhangi bir ilaca ihtiyaç duymadan, doğal bitkiler veya besinlerle yemek yeme isteği yaratan maddelerdir. İştah, yiyeceklerin tat alma duyumuza hitap ederek yemek yeme isteği uyandırması durumudur. Bazı insanlar geniş bir yiyecek yelpazesine karşı iştahlı olabilirken, bazıları yemek konusunda seçici davranabilir ve iştah kesikliğinden muzdarip olabilirler. Bu gibi durumlarda, aşırı zayıflık veya düşük vücut direnci gibi ciddi sağlık sorunları yoksa, öncelikle doğal yöntemlere başvurmak önemlidir.


İştah açmak, özellikle çocuk sahibi olan ebeveynlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Çocuklar çoğu zaman yemek seçerler ve özellikle birçok sebze ve meyve türüne karşı iştahsız davranabilirler. Bu durum, çocukların beslenmesini olumsuz yönde etkileyebilir ve bazı vitaminleri alamamalarına yol açarak gelişimlerini de olumsuz etkileyebilir. Doğal iştah açıcılar, bu noktada ebeveynlerin yardımına koşar. Ancak, öncelikle bir çocuk hekimine başvurmak önemlidir. İştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik veya dirençsizlik gibi durumlar metabolik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Hekim incelemesi sonucunda herhangi bir patolojik durum yoksa, aşağıdaki doğal yöntemler iştah açmak için kullanılabilir:

 • Soğan: Soğan, birçok insan için iştah açıcı özellik taşır. Yemeklerde pişmiş veya çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla yeme isteği yaratır.
 • Kereviz: İçeriğinde bulunan etkin maddeler sayesinde mideye daha fazla yeme isteği verir. Tek başına tüketmekte zorlanılıyorsa, çorba veya yemeklerin içine kereviz sapı eklenebilir.
 • Yaban Mersini: İlaç sanayisinde de kullanılan bu meyve, doğal olarak tüketildiğinde de iştah açıcı özelliğe sahiptir. Taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir.
 • Papatya Çayı: Özellikle bulantı ve iştah kesikliği yaşayan hamilelere önerilir. Her gün bir bardak papatya çayı içmek yeme isteğini uyarır.

Diğer Doğal İştah Açıcılar

Soğan, kereviz, yaban mersini ve papatya çayının yanı sıra, iştah açıcı özelliklere sahip diğer doğal bitkiler ve besinler şunlardır:

 • Nohut
 • Kantaron
 • Ceviz Çayı
 • Ayva Kompostosu
 • Tarçın
 • Zencefil
 • Pelin Otu Çayı
 • Adaçayı

Bu bitkiler ve besinler, altı ayın altındaki bebeklerde kullanılmamalıdır. Doğal iştah açıcıları kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir. Ayrıca, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak, uzun vadede iştahın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Yağı İştah Açar mı?

Balık Yağı İştah Açar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

Çocuk İştah Açıcı Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk İştah Açıcı Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Türleri ve Özellikleri

İştah Türleri ve Özellikleri

İştah Azaltıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Azaltıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Açıcı Dua Okunuşu ve Anlamı

İştah Açıcı Dua Okunuşu ve Anlamı