İştah Açıcı İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Temmuz 2024

İştah Açıcı İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Açıcı İlaçlar

İştah açıcı ilaçlar, çeşitli nedenlerden dolayı kişinin vücut kitle indeksinin düşük seviyelerde bulunmasını ve kas oluşumunun aşırı zayıflıktan dolayı gerçekleşmemesini engellemek amacıyla doktorlar tarafından önerilen ve eczanelerden temin edilebilecek ilaçlardır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, vücut kitle indeksi 18.5'in altında olan kişiler zayıf kategorisine girmektedir. Aşırı zayıflık, önlem alınması gereken bir durum olarak değerlendirilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmek için yeterli iştaha sahip olmak oldukça önemlidir. Bu sorun özellikle çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir.

İştahsızlık ve Zayıf Olmanın Zararları Nelerdir?

  • Özellikle çocuk yaş grubunda görülen iştahsızlık nedeniyle yeterli beslenemeyen çocukların biyolojik gelişimleri olumsuz etkilenerek, yaşıtlarına göre daha kısa boylu olmaları ve gelişimlerini geç tamamlamaları görülebilir. Önlem alınmadığı takdirde, vücut gelişimleri belli bir süre sonra yavaşlayacağından, normalden daha kısa olmaları kaçınılmazdır.
  • Hamilelik döneminde kadınların iştahsız olması, anne karnındaki çocukların yeterli besini alamaması sonucuyla doğumdan sonra birtakım rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca doğumdan sonra da ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler, annelerin iştahsızlık sonucu yeterli beslenememesi sonucunda yeterli miktarda anne sütünden faydalanamayacak ve gelişimlerinde eksikliklerle karşılaşabileceklerdir.
  • Vücudun günlük alması gereken protein, yağ, karbonhidrat gibi besin maddeleri bulunmaktadır. Bu besin maddelerinin vücuda eksik alınması sonucu, hormonların işleyişi, vücuttaki sistemlerin işleyişi ve günlük sıradan işleri yapmakta bile aksamalar meydana gelebilir. İştahsızlık sonucu yeterli besin alınmadığı durumda, bu aksamalar daha belirgin hale gelecektir.
İştah kesilmesine bağlı olarak kişilerde psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu durum devam ettiği takdirde, diğer hastalıkların oluşmasına ve vücut dengesinin bozulmasına yol açabilir. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için doktorların önereceği iştah açıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

İştah Açıcı İlaçların Kullanımı

  • Yetişkinler iştah sorunu yaşayabilmekte ve bu durum uzun sürdüğünde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ilaç tedavisi yerine iştah arttırıcı kraker, bisküvi gibi doğal yöntemlerle aşmaya çalışmak daha uygun olabilir. Doğal yöntemler faydalı olmaz ise ilgili polikliniklere başvuru yapılması ve doktorların önereceği ilaçların alınması faydalı olacaktır. Genellikle şurup formunda ilaçlar reçete edilmektedir.
  • Çocuklarda iştah açıcı ilaçların kullanımı; bu yaş grubu büyüme döneminde olduklarından, yeterli beslenme ve kişisel gelişimi tamamlama açısından çok önemli bir dönemdir. İştah sorunu uzun sürdüğü ve aşırı zayıflık söz konusu olduğu durumlarda, ilgili polikliniklere gidilerek doktorların tavsiyesine uygun hareket etmek gereklidir. Genellikle şurup formunda ilaçlar verilmektedir. Yaş grubu dikkate alınarak doz miktarı belirlenir. Genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez alınması tavsiye edilmektedir. İştah açıcı ilaçlar, yeterli iştahın kazanılmasıyla doktor tavsiyesiyle bırakılabilir.

Ekstra Bilgiler

İştah açıcı ilaçların yanı sıra, iştahın doğal yollarla arttırılması da mümkündür. İşte bazı öneriler:

  • Düzenli egzersiz yapmak, iştahı arttırabilir.
  • Yeterli su tüketimi, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına ve iştahın artmasına yardımcı olabilir.
  • Yemeklerde çeşitli baharatlar kullanmak, yemeklerin lezzetini arttırarak iştahı açabilir.
  • Küçük ve sık öğünler tüketmek, mideyi sürekli çalıştırarak iştahı artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sadam

13 Mayıs 2024 Pazartesi

iştah açıcı nerden alabilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sadam,

İştah açıcı ürünleri genellikle eczanelerde ve bazı sağlık ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli online alışveriş sitelerinde de geniş bir yelpazede iştah açıcı ürünler satılmaktadır. Ancak, bu tür ürünleri kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline danışmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Resmiye

İştah açıcı ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz. Ancak bilinçsizce ilaç tüketimi kişide farklı rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle iştah açıcı ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni