İştah Kesen Bitkiler Türleri ve Özellikleri
25 Haziran 2024

İştah Kesen Bitkiler Türleri ve Özellikleri

İştah Kesen Bitkiler

Uzun süreler aç kalmanıza ve yaptığınız diyetlerden sonuç alamamanıza rağmen, bu durum bedeninizin aşırı baskıya karşı verdiği bir tepkidir. Bu tepki sonucu iştahınız açılarak yemek yemeye teşvik edilebilirsiniz. Bu direnci kırmak için iştah kesen bitkilerden faydalanabiliriz. İştah kesici bitkiler, aynı zamanda organizmada genel bir ruh değişikliği oluşturarak yemek yemeğe olan ilgiyi de azaltır. Bazı bitkiler bedeni çalıştırırken yağları yakar ve idrar yoluyla yağlar bedeni terk eder. Sindirimi hızlandırmak için kullanılan bu bitkiler, vücuda iştah kapattığı için vücuda giren kalori miktarını da azaltır.

İştah Kesen Bitkiler

  • Yeşil Çay: Bu çay enerji tüketimini artırarak yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan ödemi atmaya yardımcı olur. İçinde barındırdığı C vitamini ve antioksidan özellikleriyle vücuda faydalıdır.
  • Kereviz: Kerevizi düzenli tükettiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sindirimi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Kerevizi yerken vücut çok fazla kalori yakar. Kerevizi her gün veya gün aşırı yemek ya da salatalarda kullanarak tüketirseniz tokluk hissi verdiğini ve kilo verdiğinizi göreceksiniz.
  • Mate Yaprağı: İştahı kapatan harika bir bitkidir. Güney Amerika yerlileri kıtlık ve kuraklık zamanında mate yaprağı yiyerek bedenlerini güçlendirir ve hayatta kalmayı başarırdı. Adeta bedende yağ avına çıkar desek abartmış sayılmayız. Mate yaprağını demleyerek yapacağınız çayı gün içerisinde tüketmek iştah kapatacağı gibi zihinsel ve fiziksel yorgunluğunuzu da alacaktır.
  • Tarçın: Vücudun insülin direncine karşı koyan bir bitkidir. Tarçın tozunu yiyecek ve içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Tarçının işlem görmemiş kabuklu halini de çaylarınıza ekleyerek faydalanabilirsiniz.
  • Keten Tohumu: Vitamin, protein ve lif açısından zengindir. Bir kase yoğurda eklenen bir kaşık keten tohumu, yemeklerden yarım saat önce alındığında iştahınızı kesecek ve aç hissetmeyeceksiniz.
  • Isırgan Otu: Isırgan otu iştahı bastıran yapısıyla kilo kaybına yardımcı olma özellikleriyle bilinen bir bitkidir. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi maddeler bağışıklığınızı güçlendirir. Tercihen suyu sıkılarak, pişirilerek veya salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Rezene: Açlık hissini azaltmasıyla bilinen rezene çayı ara öğünlerde tüketilebilir. Günde 3 veya 4 bardak içebilirsiniz.
  • Kakule: Sakinleştirici ve zayıflamaya yardımcı olan bir bitkidir. Muhallebi, sütlü tatlılar veya kompostoların içerisine ekleyerek lezzet verici olarak kullanabileceğiniz gibi şekersiz çayınıza ve kahvenize de bir tutam ekleyerek tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğiniz kakulenin zayıflamanıza yardımcı olacağını göreceksiniz. Marketlerde ve aktarlarda baharat olarak satılmaktadır.
  • Muz: Tokluk hissi vererek kendinizi bir müddet aç hissetmenizin önüne geçecektir. Vücuttaki yağ oranını düşürür, yemeklerden yarım saat önce yemek daha az yemenize yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni