İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?
25 Temmuz 2024

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesen Yiyecekler

Fiziksel görünümümüzü geliştirmek amacıyla yaptığımız diyetler, yalnızca dış görünüşümüz için değil, aynı zamanda fazla kiloların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve korunmak için de önemlidir. Kalıcı kilo verebilmek için kendinizi açlığa mahkûm etmeden, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek hayatınıza olumlu katkılar sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru besinlerden alınması, uzun süreli kalıcı kilo vermenize yardımcı olup yaşam kalitenizi yükseltecektir. Diyetinizi belirledikten sonra iştahınızı kesen yiyecekleri tüketerek, sabırlı davranarak başarıya ulaşabilirsiniz.

İştah Kesen Yiyeceklere Birkaç Örnek

Elma

Beslenme uzmanları, elma tüketiminin faydalarından bahseder ve elmanın iştahı kesmesinin içeriğindeki lif ve pektin adlı madde bakımından zengin olmasından kaynaklandığını belirtirler. Besin lifi ve pektin içeren elma, öğünler arasında tokluk hissini uzatır ve diğer öğüne kadar mide kazınmasını önler. Elmanın içeriğindeki maddeler, kandaki glikozu düzenlediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de sağlar.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde, özellikle yeşil yapraklı sebzelerden yapılan salatalara sıkça rastlanır. Yeşil yapraklı sebzeler, elma gibi bol miktarda besin lifi içerir ve kalorisi düşük olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğu için tokluk hissi verir ve iştahınızı keserek az yemenizi sağlar. Besin değeri yüksek olan yulaf ezmesi, mide kazınması durumunda sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutar. Ara öğünlerde acıktıkça yulaf ezmesi tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil Çay

Çok acıktığınız durumlarda, bir sonraki öğüne kadar bir bardak yeşil çay içmeniz iştahınızı bastırır. Yeşil çay, acıkmanıza neden olan hormonların salınımını bastırarak tokluk hissi verir.

Protein

Vücut tarafından karbonhidratın işlenmesini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Proteine örnek olarak balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi besinler iştahın kapanmasına yol açar. Bu besinler, kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesini de önler.

Acı Biber

Acı biberin iştah bastırma konusunda doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak acı biberli yiyecekler, yemek sırasında daha az yemenizi ve daha çok su içmenizi sağlar, böylelikle masadan daha az kalori alarak kalkmış olursunuz.

Yiyeceklerden Alınan Yağlar

Diyette yağ tüketimine dikkat etmek gerekir; ilave yağlardan ziyade besinlerin kendi içlerindeki yağları tüketmek daha iyidir. Bu, öğünler arasında hem sizi tok tutar hem de sağlıklı bir beslenme sağlar. Örneğin, bir avuç fındık, zeytin, ceviz, ayçiçeği gibi yağ kaynağı içeren besinleri ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Diyet Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Uykunuzu tam almadığınızda, gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artar ve yemek yemek istersiniz. Uyku, kaloriden bağımsız olarak enerji alacağınız diğer bir kaynak olduğu için her gün diyetisyeninizin önerdiği kadar uyuyun. Vücudunuzun susuz kalması da açlık hissi yaratabilir. Su içerek de iştahınızı bastırabilirsiniz. Bir şeyler yemeden önce büyük bir bardak su içip 20 dakika bekleyin ve kendinizi gözlemleyerek su içip iştahınızın kapanıp kapanmadığını değerlendirin. Bu şekilde hareket edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Kesici Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesici Yiyecekler Nelerdir?

Güncel

İştah Kesen Meyveler Nelerdir?

İştah Kesen Meyveler Nelerdir?