İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?
25 Temmuz 2024

İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?

İştah Kapatan Çaylar

Birçok kişi, kilo verme sürecinde iştahlarını kontrol altına almak için doğal yöntemler aramaktadır. İşte bu noktada bazı bitki çayları, iştahı kapatarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak, sadece iştah kapatan çaylarla kilo vermek mümkün değildir. Kilo verme sürecinde alınan ve yakılan kalori miktarına dikkat edilmelidir. Vücuda alınan kalori miktarı, yakılan kaloriden az olmalıdır. Bu makalede, iştah kapatan çayları ve bu çayların nasıl kullanılabileceğini ele alacağız.


Yeşil Çay: Yeşil çay, zayıflatan ve yağ yakımını hızlandıran çaylar arasında ilk sırada yer almaktadır. İçeriğinde bulunan kafein, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca, kateşinler vücutta yağ oranını azaltır. Düzenli olarak öğünlerden yarım saat önce bir fincan yeşil çay tüketmek, iştahı kapatarak daha az yemek yemeye yardımcı olur. Yeşil çay aynı zamanda kötü kolesterole karşı da etkilidir.

Beyaz Çay: Beyaz çay, yeşil çay gibi iştahı kapatan bir çay çeşididir. Kilo vermek isteyenler veya iştah problemi yaşayanlar, günde iki fincan beyaz çay içerek iştah kontrolü sağlayabilir. Beyaz çay, vücut tarafından yağ emilimini de azaltıcı etkiye sahiptir.

Yaban Mersini Çayı: Kan şekerini dengeleyici etkisi olan yaban mersini çayı, iştahın kapanmasını sağlar. Yemeklerden 20 dakika önce bir bardak içilerek iştah kontrolü sağlanabilir.

Tarçın Çayı: Tarçın çayının vücut ısısını artırıcı etkisi bulunmaktadır. Metabolizmanın yaktığı enerjiyi artırır. Kan şekerini kontrol altında tutarak iştahı kapatır ve kolesterolü düzenler. Tarçın çayı sade olarak hazırlanabileceği gibi bitki çaylarına ilave edilerek de kullanılabilir.

Maydanoz Çayı: Zayıflatıcı etkisinden dolayı birçok diyet listesinde yer alan bir çaydır. A, C vitaminleri bakımından zengin olan maydanoz, folat, potasyum, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin bir bitkidir. İştahı bastıran özelliğiyle iştah problemine karşı kullanılabilir.

Rezene Çayı: Hazırlanması oldukça basit ve tokluk hissi yaratan rezene çayı, bölgesel yağlanmaya karşı da faydalıdır. İki litre suyun içine bir yemek kaşığı kurutulmuş rezene eklenir ve beş dakika demlenerek içilmeye başlanabilir. Öğünlerden önce veya sonra içilebilir.

Funda Yaprağı Çayı: İştah kapatıcı etkisi olan funda yaprağı çayının ayrıca idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Vücutta toplanan ödemin dışarı atılmasını sağlar. Yemek aralarında veya önce bir fincan içilerek iştahın kapanması sağlanabilir.

Adaçayı: Zayıflamak ve iştahı kapatmak için kullanılan bitki çaylarından biridir. İştah kesici etkisiyle zayıflamaya yardımcı olur. Gün içinde yemeklerden yarım saat önce bir fincan içildiğinde iştah kapatıcı etkisinden yararlanılabilir.

Civanperçemi Çayı: Özellikle tatlıya karşı olan aşırı iştah hissini kapatır. Tokluk hissi yaratarak kişiye enerji verir ve ağır yemeklerin etkisini azaltır.

Frambuaz Yaprağı Çayı: Güzel bir tada ve hoş bir kokuya sahip olan frambuaz yaprağı çayının idrar söktürücü ve iştah kapatıcı etkisi bulunmaktadır. Frambuaz yaprağı çayı içerken dikkat edilmesi gereken tek ayrıntı, çayın gece geç saatlerde içilmemesidir. Frambuaz yaprağı çayı, vücuda ciddi anlamda enerji verir ve uykuyu kaçırabilir.

İştah Kapatan Çay Tarifi

1 tutam mate, 1 tutam melisa ve bir tutam ıhlamur, bir su bardağı kaynar suyun içine atılarak 10 dakika demlenir. Hazırlanan çay içildiğinde iştahı kapatır ve daha az yemek yemeyi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?

Güncel

İştah Kapatan Besinler Nelerdir?

İştah Kapatan Besinler Nelerdir?