İştah Açıcı Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

İştah Açıcı Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Açıcı Şurup:

Son yıllarda oldukça tercih edilen ilaçlardan biri iştah açıcı şuruplardır. İştah, sağlıklı bir vücudun önemli fonksiyonlarından biridir. Özellikle küçük çocuklarda iştahsızlık problemi yaygındır ve ebeveynler bu durumdan rahatsızlık duyarlar. İştah açıcı şuruplar, günümüzde yetişkinlerden çok çocuklar için kullanılmaktadır. Bu şuruplar, yeme ihtiyacını isteksiz olarak karşılayan veya hiç yemek yeme isteği bulunmayan kişiler için üretilmiştir. İştah açma konusunda oldukça etkilidirler. Ancak, iştah açıcı şuruplar hormon içerikleri nedeniyle mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Vücuda hormon verimi, özellikle çocuklar için tercih edilen bir durum değildir. Bu şurupların yaş sınırı bulunmakta olup, belirli bir yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler kullanabilir. Bebeklerde kullanımı uygun değildir. İştahsız çocukların gelişimini olumlu yönde ilerletmek için kullanılan iştah açıcı şuruplar yerine doğal yollar tercih edilmelidir.

Doğal Yollarla İştah Açma

 • Yeşil Bitkiler ve Sebzeler: Roka, kuzu kulağı, karahindiba, anason tohumları, ada çayı, andız otu, maydanoz gibi salata menüleri iştah açmada etkilidir.
 • Çeşitli Baharatlar: Acı biber, karaman kimyonu, kişniş, zencefil, karabiber gibi baharatların iştah açmada insan vücudundaki etkileri bilinmektedir.

İştah Açıcı Şurup Kullanımına İhtiyaç Duymamak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Az az yiyerek öğünlerinizi çoğaltmanız iştahsız ve isteksiz yemek yemenizi olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kendinizi yemek yemeye zorlamayın, acıktıkça yemeyi tercih edin.
 • Yemek yeme saatlerinde mutlu ve huzurlu ortamları tercih edin. Mutsuzluk ve huzursuzluk yemek yeme isteğinizi yok edebilir.
 • Sevdiğiniz insanlarla birlikteyken yemek yiyin. Sakinlik ve huzur yemek yerken kendinizi mutlu hissetmenize sebep olacaktır.
 • Yemek kokuları sizi rahatsız ediyorsa, soğuk yenen yemeklere yönelin.
 • Yeni tariflerle yapılan yiyecekleri deneyin. Yeni tatlara ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.
 • Yemek öncesi su ya da sıvı tüketmeyin.
 • Spor yapın, vücuttaki hareketlilik acıkmanıza sebep olacaktır.
 • Tokluk hissi veren yiyeceklerden kaçının.

Eğer iştah probleminiz çözülemeyecek boyutlara geldiyse, sürekli olarak kilo kaybı yaşıyorsanız ve neden olduğuna dair bir fikriniz yoksa iştahsızlığın sebebini çözmüyorsanız bir doktor muayenesinden geçmelisiniz. Vücudunuzda yapılacak olan gerekli tahliller ciddi bir rahatsızlık nedeninden kaynaklanmıyorsa, doktorunuzun tavsiye ettiği iştah açıcı şurupla beslenmenizi dengeleyebilirsiniz. İştah kaybında vücudunuzu dengeli beslemeniz ve vücudunuzu besinsiz bırakmamanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İştah Türleri ve Özellikleri

İştah Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni