İştah Kapatan Bitkiler Türleri ve Özellikleri
24 Temmuz 2024

İştah Kapatan Bitkiler Türleri ve Özellikleri

İştah Kapatan Bitkiler

Kilo problemi birçok kişinin ortak sorunudur. Çoğu kişi iştahının fazla olduğunu ve bu nedenle çok yemek yediğini savunur. İkramları çevirememek, sofradan tıka basa doymadan kalkmamak, hazır yiyeceklere hayır diyememek nedeniyle vücutta kilo problemleri yaşanır. Dengesiz beslenme sonucu vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanamaması, vücudun daha fazla yemek yeme talebine neden olur. Örneğin, sürekli çikolata yeme isteği ortaya çıkabilir ve bu durum magnezyum eksikliğinin habercisi olabilir. İştah problemi yaşayan kişiler iştah kapatan bitkilerden yardım alabilir. Sadece iştah problemi yaşayan ve bu nedenle kilo alan kişiler, iştahını kontrol edebilmek için herhangi bir diyet uygulamadan bu bitkilerden yararlanabilir.

Vücut açlıkla baş edebilmek için programlanmış bir sistemdir. İştah, beyin ve farklı hormonların yardımıyla kontrol altına alınabilir. Beyin, vücudun besinsiz kaldığını ya da kalacağını çeşitli sinyaller göndererek haber verir. Dengeli ve doğru bir şekilde beslenilmiyorsa, tüketilen yiyecekler tokluk sinyali için yeterli olmayabilir. Dengeli ve doğru beslenmek için, vücudun ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılamak adına uzman bir diyetisyenden yardım alınabilir. Bilinçsiz bir beslenme programı uygulamak ya da iştahı kapatmaya çalışmak, iştahın daha da artmasına yol açabilir.

İştah Kapatan Bitkiler Nelerdir?

Yeşil Çay: Zayıflamak ve vücuttaki yağ dokularını parçalamak için faydalı olan yeşil çay, bu özelliklerinden dolayı birçok diyet listesinin vazgeçilmezi olan bir bitki çayıdır. Yemeklerden yarım saat önce bir fincan yeşil çay içerek iştah kapatılabilir ve daha az yemek yenebilir. Yeşil çay zayıflatıcı özelliğiyle birçok zayıflama tableti içinde kullanılır. Yeşil çay kafein içerdiği için tansiyonun yükselmesine ve çarpıntıya yol açabilir. Tansiyon ve çarpıntı gibi problemleri olan kişiler yeşil çay kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Yulaf: Tahıllı bir bitki olan yulaf, uzmanlar tarafından diyet programları için önerilmektedir. Bir kâse yulaf ezmesi, bir kâse dondurmadan daha fazla tok tutar ve daha az kalori alınmasını sağlar. Lifli yapısıyla tokluk hissi yaratarak iştahı kapatır. Vücutta iştahı kapatan hormonların salgısını tetikleyici özelliği vardır.

Avokado: Yurt dışında daha popüler bir şekilde tüketilen avokado, lifli yapısıyla iştahı kapatıcı etkiye sahiptir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliğiyle beyne tokluk sinyali gönderen hormonların salgılanmasını tetikler. Sindirimi düzenler, sinirleri yatıştırır ve uyku problemlerine karşı iyi gelir. Vücutta su depolanmasını önler, kolesterolü düşürür, konsantrasyonu artırır ve kalp sağlığına karşı iyi gelir.

Ahududu: Lezzetli bir meyve olan ahududunun idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak iştahı bastırır. Ahududu meyve olarak tüketilebileceği gibi iştahı bastırmak için çay şeklinde de içilebilir. Ahududu enerji deposu bir meyve olduğu için çay ya da meyve olarak gece geç saatlerde tüketilmemelidir. Aksi halde uykuyu kaçırabilir.

Tarçın: Bitkisel çaylara ya da yulaf ezmesine eklenerek içilebilen tarçının iştah kapatan etkisi vardır. Kan şekerini dengelemek için faydalı olan tarçın, iştahı kapatarak uzun süre tok kalmayı sağlar.

Çilek: Lif ve C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan çilek, ayrıca magnezyum, kalsiyum ve potasyum bakımından da zengindir. Yoğurt ve yulaf ezmesine eklenerek tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırır, kan şekerini dengeler ve iştahı kapatır.

Zeytinyağı: Mutfaklarda baş köşede yer alan zeytinyağı sağlık için oldukça faydalıdır. İştahı kapatıcı etkisi sayesinde beyne tokluk sinyali verir. Bu sayede daha az yemek yeme isteği uyandırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni