İştah Kesen Çaylar Nelerdir?
21 Haziran 2024

İştah Kesen Çaylar Nelerdir?

Kilo sorunu yaşayan bireyler genellikle sürekli diyet yapar ve verdikleri kiloları zamanla geri alırlar. Bunun temel nedeni, insan vücudunun aşırı baskıya dayanamayarak iştahı açması ve bireyi tekrar yemek yemeye zorlamasıdır. Ancak, iştahı baskılamak için çeşitli bitki çayları bulunmaktadır. Bu çaylar, organizmada değişiklik yaratarak kişinin yemeye karşı ilgisini azaltmanın yanı sıra, çeşitli sağlık faydaları da sunar.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen bireyler, iştah kesen ve vücutta biriken fazla yağların yakımını hızlandıran bitki çaylarını tercih edebilirler. Bu çaylar metabolizmayı hızlandırır, yağların yakılmasını destekler, sindirimi hızlandırır, bağırsakları temizler ve iştahı baskılar. Ayrıca, idrar yoluyla yağların dışarı atılmasını sağlar. Yağ yakan bu çayları düzenli tükettiğiniz takdirde, yeme isteğinizi engelleyebilir, tokluk hissinizin daha uzun süre devam etmesini sağlayabilir ve bu sayede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olan yeşil çay, iştah azaltıcı etkisiyle bilinir ve vücutta enerji tüketimini artırır. Kilo sorunu yaşayan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen ve diyet programlarında mutlaka yer alan yeşil çay, aynı zamanda antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve şişkinliği giderir.

Mate Yaprağı Çayı

İştah bastırıcı özellikleri olan mate yaprağı çayı, özellikle hareketsiz bölgelerde bulunan ve erimesi zor olan yağların yakılmasına yardımcı olur ve tokluk hissini uzatır. Bol miktarda kalori yakılmasına neden olan mate yaprağı, bitkisel zayıflama sağlayan en önemli bitkilerden biridir. Aynı zamanda bedensel ve zihinsel yorgunluğu alır. İştah azaltan bu çayı kilo vermek için kesinlikle evinizden eksik etmeyin.

Kakule

Çay ve kahveye lezzet verici özellik katan kakule bitkisi, sindirime oldukça yardımcı olur ve zayıflamak isteyenler için tercih edilebilir. Çayınızı bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam kakule atarak biraz demlendirdikten sonra şekersiz olarak düzenli bir şekilde tükettiğinizde iştahınızın kesildiğini ve kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

Rezene

Açlığı azaltan rezene çayı, 1 su bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar rezene tohumu ekleyip 5 dakika kadar kaynattıktan sonra tüketilebilir. Günde bir defa bu çayı içmek iştahı keser ve kilo azaltmaya yardımcı olur.

Funda Yaprağı

İdrar yollarını çalıştıran funda yaprağı, vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar. Bağırsak boşaltıcı özelliği olan funda yaprağı, yemeklerden sonra bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tutam eklenip demlendirildikten sonra şekersiz olarak içilebilir.

Adaçayı

Zayıflamak isteyen bireyler tarafından iştah kesici özelliği sayesinde oldukça tercih edilen adaçayı, günde bir çay fincanı tüketilebilir.

Sinameki Çayı

Kalın bağırsakta bulunan suyun emilmesini engelleyip müshil görevi yapan sinameki çayı, nane ve rezene gibi bitkilerle desteklendiğinde iştah kesmeye yardımcı olur.

Frambuaz Yaprağı (Ahududu) Çayı

Tadı oldukça güzel olan frambuaz yaprağı çayı, metabolizmayı hızlandırarak iştahı bastırma özelliğine sahiptir. Ahududu yaprağı çayı, enerji verme özelliği nedeniyle kahvaltıda tercih edilebilir.

Yasemin Çayı

Aroması oldukça güzel olan yasemin çayı, yağ yakmak için oldukça yardımcı olur. İştahı baskılayan bu çay, aynı zamanda antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, ağız kokusunu giderir ve tek başına ya da yeşil çay ile birlikte kullanılabilir. Yasemin çayını, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı ekleyip 5 dakika demlenmesi için beklettikten sonra içebilirsiniz. Yasemin çayı, tatlı olması nedeniyle tatlandırıcı gerektirmeyen bir çaydır ve sade olarak da tüketilmesi kolaydır.

İştah kesen çaylar, kesinlikle vücudunuzu ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bırakarak ya da kendinizi aç bırakarak tüketilmemelidir. İştahınızı azaltmak amacıyla her şeyin fazlasının zarar olduğunu düşünerek hiçbir çayı aşırı derecede tüketmeyin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Açıcı Yiyecekler Nelerdir?

İştah Açıcı Yiyecekler Nelerdir?