İştah Kesen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Temmuz 2024

İştah Kesen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Kesen İlaçlar

İştah kesen ilaçlar, uzman bir doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu tür ilaçların ağır yan etkileri bulunduğu için kullanırken de doktor denetimi altında olunması gerekir. Özellikle doktor tavsiyesi alınmadığı zamanlarda kullanılan ilaçlar, fayda sağlamadığı gibi insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. İştah kesici ilaçlar, açlık merkezini etkileyerek vücutta oluşan açlık hissini düşürür. Beynin hipotalamus adı verilen merkezinde yeme kısmı ve doyma kısmı olarak iki farklı bölüm vardır. Yeme bölümünün uyarılması kişide açlık meydana getirir. Doyma bölümünün uyarılması ise yemenin durmasına sebep olur. Bu bölümler vücuttan gelen tüm uyarı veya sinyalleri bünyesinde toplayarak daha sonra bunları beynin diğer merkezlerine dağıtır. Vücut tarafından salgılanan leptin ve insülin gibi hormonlar, beynin bu bölgesine kan yoluyla ulaşarak iştah üzerinde etkisini gösterir. Bu sayede beslenmeyi düzenleyen bir doyum merkezi ortaya çıkar.

Açlık ve İştah Arasındaki Fark

Açlık ve iştah tam burada tanım olarak birbiriyle karıştırılır. Açlık ve iştah, birbirinden tamamen farklı mekanizmalar sayesinde farklı etkiler meydana getirir. Vücuda yemek vermek gerektiğinde açlık mekanizması devreye girer. Açlık içgüdüsü, vücudun enerji seviyesi düştüğünde rezervlerini enerji ile doldurmak istediği zaman ortaya çıkar. İştah ise açlıktan farklı olarak yemek yeme arzusudur. Hipotalamus, ön beyin ve beyin sapı arasında yoğun sinirsel ağların bulunduğu önemli bir geçiş bölgesidir. Bu sinirsel ağlar sayesinde tüm hormonlar kontrol altında tutulur.

İştah Kesen İlaçların Etkileri Nelerdir?

İştah kesen ilaçların en belirgin özelliği kişiyi uyararak kişiye zindelik hissi vermesidir. Bu sayede rejim uygulayanların birçoğunda gıda alımının sınırlandırılmasına bağlı olarak ilk etapta görülen bitkinlik hissi ortadan kalkar. Fakat bunların yanı sıra iştah kesen ilaçlar otonom sinir sistemi üzerinde önemli yan etkilere sahiptir. Yan etkiler şunlardır:

  • Sinirlilik
  • Çarpıntı
  • Sindirim bozukluğu
  • Uykusuzluk
  • Az düzeyde nefes darlığı

Bu ilaçlar aynı zamanda belirli bir süreden sonra kişide alışkanlığa yol açar. İştah kesicilerin vücut sağlığına karşı en önemli zararlarından bir tanesi de kişinin zayıflamak için göstereceği çabanın önüne geçmesidir. Bu evrede kişiler iradelerini kullanmayarak ilacın etkisine teslim olur. Bu da ilacın dozunun her geçen gün biraz daha fazla yükseltilmesine ve kişinin ilaç bağımlısı olmasına sebep olur. Bu sebeple iştah kesen ilaçların satışı birçok ülkede sıkı bir denetim ile gerçekleşiyor ya da satışına yasak konuluyor. İştah kesen ilaçların kullanılması, sadece obezite adı verilen aşırı kilolu kişilerin belirli bir kısmında istenen neticeyi verir. İştah kesen ilaçların kullanım amacı, daha çok rejim uygulanırken beslenme alışkanlıklarında yaşanan köklü farklılıklardır. Bu tür ilaçların sadece iki ay süreyle ve ikişer gün ara vererek kullanılması gerekir.

İştah Kesen İlaçların Kullanımı

İştah kesen ilaçların kullanılmadan önce çok iyi araştırılması gerekir. Piyasadaki güvenli ürünlerin kullanılması önemlidir. Bu tür ilaçların sadece iki ay süreyle ve ikişer gün ara vererek kullanılması önerilir. Bu ilaçlardan birkaç tanesi şu şekildedir:

Phen 375: ABD ve Avrupa'da üretilmektedir. Daha önce kullanan kişilerin çoğunda altı haftada 10-11 kg arası kilo kaybı yaşanmıştır.

Unique Hoodia: İçeriğinde hoodia gordonii adı verilen Kalahari çöl bölgesinde yetişen etli, sulu ve yumuşak dokulu dev bir kaktüs türü kullanılır. Bu sayede içeriğinde hiçbir katkı ya da dolgu maddesi bulunmaz.

Capsiplex: Genelde yeme bozuklukları kontrolünde kullanılır. Ayrıca içerisindekiler sayesinde depresyon oluşumunu engelleyerek ek avantaj sağlar.

Sonuç

İştah kesen ilaçlar, doğru kullanıldığında kilo verme sürecinde destek olabilir. Ancak bu ilaçların kullanımı ciddi yan etkiler taşıdığı için mutlaka uzman bir doktor denetiminde olmalıdır. Yan etkiler ve potansiyel bağımlılık riskleri göz önünde bulundurularak, bu ilaçların kullanımında dikkatli olunması büyük önem taşır. Sağlıklı bir yaşam için diyet ve egzersizle desteklenen dengeli bir beslenme programı her zaman en güvenli ve sürdürülebilir yöntemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi

İştah Açıcı Kür Belirtileri ve Tedavisi

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?

İştah Açıcı Vitaminler Nelerdir?

İştah Azaltıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Azaltıcı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?