İştah Kesen Baharatlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
25 Temmuz 2024

İştah Kesen Baharatlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İştah Kesen Baharatlar

İştah kesen baharatların tüketimi, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kişinin beden yapısına göre tükettiği baharatlara dikkat etmesi önemlidir. Zayıf olan kişilerin iştah kesen baharatlar tüketmesi bedenlerine zarar verebilir. Zayıf oldukları için iştah kesen baharatların tüketilmesi, yeme hissinin kaybolmasına neden olabilir ve bu durum kilo kaybının artmasına sebep olur. Ancak, kilo problemi olup sürekli diyet yapan kişilerin iştah kesen baharatlar tüketmeleri yararlı olabilir. Şifalı baharatlar, kişinin dengeli beslenmesini sağlayarak kilo kaybının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine fayda sağlar. Bazı baharatlar yağları yakarken; idrarla birlikte yağların vücuttan atılmasına katkıda bulunur. Diyet yaparken iştah kesen baharatların kullanılması, vücudun kalori yakması için yağları enerjiye dönüştürmesinde oldukça önemlidir. Böylelikle vücut, yağlarla savaşarak baharatlar sayesinde dengeli kilo vermeye başlar. Metabolizmayı hızlandıran ve tokluk hissi veren baharatların sindirim sistemini düzenleyerek iştah kesilmesine ve vücuttaki yağların azaltılmasına katkıda bulunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. İştahın kesilmesi için günlük tüketilen baharat miktarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Şimdi iştah kesen baharatlardan bahsedelim.

Tarçın

Tarçın, iştah kesen baharatlar arasında yer alır. İçerisinde bulunan ve metabolik sendrom olarak bilinen insülin direncine karşı savaş açan madde nedeniyle iştah kesen baharatlar arasında yer alır. Tarçının kabuklu veya toz halinde bitki çaylarına ilave edilmesi, iştah kapatma özelliği sayesinde zayıflatma etkisi gösterir. Bu sebeple, diyet listelerinde tarçının önemli bir yeri vardır. Yoğurt, çay veya belirli gıdalara tarçın ilave edilerek tüketilmesi, kişinin iştahının kesilmesine sebep olur.

Keten Tohumu

Keten tohumu, içerdiği yüksek protein ve lif miktarı nedeniyle iştah kesen baharatlar arasında yer alır. Keten tohumunun bir kaşık ezilmiş halinin yoğurda katılarak tüketilmesi, tokluk hissi verir. Ayrıca yağ yakma özelliği ile oldukça etkilidir. Bu nedenle keten tohumu, diyet listelerinde yer alarak iştahı keser ve tokluk hissi yaratır.

Rezene

Rezene, içerdiği vitaminler ve lifler sayesinde iştah kapatma özelliği taşır. İki tatlı kaşığı rezene tohumunun üzerine bir litre kaynar su dökülerek beş dakika kadar kaynatılması ve oluşan suyun içilmesi, tokluk hissi verir. Bu nedenle rezene, iştah kesen ve tokluk hissi veren baharatlar arasında yer alır.

Kırmızı Pul Biber

Kırmızı pul biber, içerdiği mineraller sayesinde metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıda bulunarak tokluk hissi veren baharatlar arasında ilk sıralarda yer alır. Ayrıca susuzluğu uyardığı için su tüketiminin artmasına katkı sağlar. Kırmızı pul biberin kilo verme üzerinde önemli etkileri kanıtlanmıştır. Özellikle bir kase yoğurdun içerisine katılan bir yemek kaşığı pul biberin tüketilmesi, tokluk hissi verir ve kilo kaybına neden olur. Bu, iştahı kesmesinin yanı sıra yağ yakma özelliğinin devreye girmesiyle açıklanabilir.

Kimyon

Kimyon, içerdiği maddeler nedeniyle tokluk hissini artıran bitkiler arasında yer alır. Bu nedenle kimyonun belirli yiyeceklerle tüketilmesi, iştah kesen baharatlar arasında yer alır.

Nane

Nane, içerdiği maddeler nedeniyle tokluk hissi veren baharatlar arasında yer alır. Özellikle tansiyonu dengelemek amacıyla kullanılan nane, üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde inanılmaz etkiler gösterir. Ayrıca nane, zencefil ile kaynatılarak tüketildiğinde kilo vermede etkili olur. Bu nedenle nane, tok tutan baharatlar arasında yer alırken iştahı kesmesi de kanıtlanmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Açıcı Besinler Nelerdir?

İştah Açıcı Besinler Nelerdir?

Güncel

Doğal İştah Açıcılar Nelerdir?

Doğal İştah Açıcılar Nelerdir?