istah.gen.tr https://www.istah.gen.tr İştah, İştah Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, istah.gen.tr Thu, 16 Jun 2016 00:00:00 +0000 Mon, 18 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kedi İştah Açıcı https://www.istah.gen.tr/kedi-istah-acici.html Sat, 17 Nov 2018 03:15:22 +0000 Kedi İştah Açıcı, yaşına göre yeterli kiloda olmayan veya beslenme bozukluğu yaşayan kedilere verilen ilaç ve besinlerin genel adıdır. Kediler vahşi ortamlarında kendi avladıkları avları ile beslenen etobur hayvanlardır Kedi İştah Açıcı, yaşına göre yeterli kiloda olmayan veya beslenme bozukluğu yaşayan kedilere verilen ilaç ve besinlerin genel adıdır. Kediler vahşi ortamlarında kendi avladıkları avları ile beslenen etobur hayvanlardır fakat ev ortamında yaşayan evcil kediler genellikle farklı markaların kedi mamalarını yiyerek beslenirler. Herhangi bir metabolizmik hastalığı olmayan kediler genellikle yemek yemeyi sever hatta bazen gerekenden fazla kilo alırlar, buna rağmen bazı kediler de iştah kesikliği görülebilir.
Kedilerde İştah Kesiklğinin Sebepleri:

Kediler, metabolizmik bir hastalık yaşadığında veya iç ya da dış parazit sorunu yaşadığında iştah kesikliği problemi yaşayabilirler. Bunun dışında kedilerin psikolojisi karmaşıktır. Büyüdüğü ortam değiştiğinde ya da sürekli yanında yaşadığı insanlardan veya yavrularından ya da eşinden ayrıldığında yemek yememeye başlayabilir. İştahı kesik olan kedi mutlaka veteriner kontrolüne götürülmelidir. Veteriner kontrolünde eğer varsa parazit durumu ya da metabolizmasını etkileyecek bir hastalık ( tümör, kan hastalıkları, virüs, vb. ) öncelikle hastalığa bağlı tedavi uygulanmalıdır. Kedinin bedeninde iç ya da dış parazit olması durumunda da iştahı kesilebilir. Böyle durumlarda parazit varlığı tespit edilmeli ve parazit için ilaç kullanılmalıdır. 

Kedi İştah AçıcıKedi İştah Açıcı İsimleri:

Kedilerin sevdikleri yiyecekleri tüketmeleri ve protein açısından zengin beslenmeleri gerekmektedir. İştah kesikliği yaşayan kedilerde öncelikle besin grubu ya da mama markası değiştirilebilir, herhangi bir hastalığı varsa tedavi edilir ve evde kedinin stres yaşamasını sağlayan etkenler ortadan kaldırılır. Hala iştah kesikliği yaşayan kedilere iştah destekleyen ek besinler ve ilaçlar verilebilir. Bunların başlıcaları şöyledir:
 • Petactive
 • C-Vitax
 • Easypill
 • Apex Brevers
 • Malt Paste
Bunların yanında, whiskes, bonnie, spectrum gibi markaların protein açısından zengin konserve mamaları da iştah kesikliğine çare olabilir.
]]>
Bebeklerde İştah Açıcı https://www.istah.gen.tr/bebeklerde-istah-acici.html Sat, 17 Nov 2018 03:37:59 +0000 Bebeklerde İştah Açıcı, Toplum olarak kilolu bebeklere hemen hemen hepimiz hayranı. Öyle ki zayıf bir bebek gördüğümüzde derhal kilo alması için ya tavsiyelerde bulunur, ya da tavsiyelere maruz kalırız. Peki bu ne kadar doğr Bebeklerde İştah Açıcı, Toplum olarak kilolu bebeklere hemen hemen hepimiz hayranı. Öyle ki zayıf bir bebek gördüğümüzde derhal kilo alması için ya tavsiyelerde bulunur, ya da tavsiyelere maruz kalırız. Peki bu ne kadar doğrudur. Bir bebeğin sağlığı tombul olmasıyla ölçülemez. Yani kilo sadece bir etkendir. Fakat bilinmelidir ki fazla kilolar hastalıklara davetiye çıkaran faktörlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda bebeklerin gelişme dönemlerinde bazı dönemler kilo artışı görülürken bazen boy artışı görülmektedir. Her çocuğun gelişimi ve bünyesi, hareketliliği ve genetiği farklı farklıdır Bu nedenle bebekleri birbiriyle kıyaslama yapmadan, genel şartlara göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Süt içmesi gereken bir bebek ile yeni mama yemeğe başlayan bir bebeğin gelişim hızı aynı değildir. 

Bebeklerin gelişimleri farklı olduğu gibi bazı bebeklerde bazı hastalıklar kilo azalmasına bazı hastalıklarda bebeklerde aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Çoğu kişi çocuğun iştahsız olduğundan yakınmaktadır. Eğer çocuğunuzun iştahının az olduğunu düşünüyorsanız bunun temel nedenini bulmalısınız. Çocuğun kontrollerini ihmal etmemeli, doktora gittiğinizde iştahının olmadığını da belirtmelisiniz. Bebeklerde iştah açıcı bazı şuruplar vardır. Fakat pek çok hekim bunu tercih etmemektedir. Bu en son aşamadır. Çocuğun iştahını açılması için öncelikle doğal yollara başvurulması gerekmektedir. Eğer anne sütüyle besleniyorsa sütünüzün sağlıklı ve normal olup olmadığını ölçtürmeniz gerekmektedir. Çocuğun kaldığı odanın aşırı sıcak ya da soğuk olmaması da çok önemlidir.Bebeklerde İştah Açıcı 

Eğer çocuğunuz biraz büyükse çizgi film izlerken ya da tv karşısında dikkati dağılmışken iştah açıcı doğal ürünlerle ya da gıda takviyeleriyle çocuğun beslenmesini sağlayabilirsiniz. çocuklara hazır meyve suları yerine doğal ve hafif posalı meyve suları içirmeyi tercih edin. Yoğurt çocukların kemik gelişimine katkı sağlar. Bu nedenle çocuğunuz için evde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Hem daha ekonomik hem de daha hijyenik bir yöntemdir. Çocuklarınıza yemeklerin ardından ödüller koyarak, onların daha olumlu bir tavır sergilemesini sağlayabilirsiniz. Sevdiği besinlerin porsiyonlarını biraz daha büyütebilirsiniz. Bebeklerde iştah açıcı bir şeyler vermek isterseniz, sevmediği yemek ya da meyveleri ise karışımlar yaparak lezzetlendirebilirsiniz. çocuklarınız az da olsa yediğinde aslında alması gereken gıdayı alırlar. Bu nedenle çocukların peşinde dolanarak onlara zorla tabağı bitirmesi için zorlamayın. Bekleyin ve kısa aralıklarla kendi isteğiyle yemesini sağlayın. Tüm bunlara rağmen çocuğunuz uzun süre hiç bir şey yemiyorsa iten gelen bir sorun olabilir. Mutlaka hekime giderek kontrollerini yaptırın. Aşılarının takibini yapın ve aklınıza takılan şeyleri hekiminize sorun. çocuğunuzun gelişimsel süreci hakkında hekimden ya da çevrenizdeki çocuk büyüten kişilerden bilgi alabilir, gelişim kitaplarını okuyarak daha bilinçli ve doğru yollara başvurabilirsiniz. 
]]>
İştah Açıcı Renkler https://www.istah.gen.tr/istah-acici-renkler.html Sat, 17 Nov 2018 19:51:41 +0000 İştah açıcı renkler: Günümüzde yapılan araştırmalarda renklerin iştahımız konusunda önemli etkilerinin olduğu gözlenmiştir. uygun renklerle döşenmiş bir evde insanlar daha kaliteli bir hayata ve yaşam standartlarına sahi İştah açıcı renkler: Günümüzde yapılan araştırmalarda renklerin iştahımız konusunda önemli etkilerinin olduğu gözlenmiştir. uygun renklerle döşenmiş bir evde insanlar daha kaliteli bir hayata ve yaşam standartlarına sahip olarak yaşayabilmektedirler. Obezite ve aşırı kiloların yaygın olduğu hayatımızda bazen yapılan rejimler ve sporlar işe yaramamaktadır. Bunun için ev dekorasyonunun ve mutfağın görünümünde ufak değişiklikler yapmamız gerekebilir.

İştah Açıcı Renklerİştah açıcı renkler nelerdir
 • Kırmızı:cKırmızı renk iştah arttıran renkler konusunda  birinci sırada gelmektedir. Yemek yemek için dışarı çıktığımızda bir çok fast food üreten işletmelerin genelde logolarının, vurgulamalarının, iç dekorasyonunun kırmızı ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. Kırmızı renk kan basıncını ve açlık hissinin arttırılmasını sağlar. Ve insanlar bu işletmelerden içeri girdiklerinde tıka basa yemek ihtiyacı duyarlar. İşletme içinde çalan müzikler de lezzete lezzet katmakta birebirdirler. İnsanlar yemeklerini yedikten sonra dışarı çıktıkların da pişmanlıkta duyabilirler. Bu da renklerden uzaklaşmanın etkisi sayılabilir. Eğer zayıfsanız bu tip işletmelere gitmenin sakıncası olmayabilir fakat kilolu ve kilo sınırından olan insanlar bu konuda çok dikkat etmelidirler ve bilinçli davranmalıdırlar. Evde yemek yemeyen ve bu tip işletmelerde iştahı açılan çocuklar üzerinde de maalesef etkisi çok büyüktür. Aileler çocukları yemek yemiyorlarsa fast food tüketilen işletmeler yerine kırmızı rengin hakim olduğu çocuğun daha sağlıklı beslenebileceği ortamlar tercih etmelidirler.
 • Turuncu: Sağlıkla ilgili en önemli etkiye sahip olan yiyeceklerin başında turuncu renk gelmektedir. Havuç, portakal, bal kabağı, mandalina bunlara örnektir. Uyarıcı etkiye sahip olması sağlıklı yaşamı çağrıştırması bakımından iştah açmada önemli rol oynamaktadır. Bir çok pastahanelerde, tatlı üreten birçok işletmelerde de turuncu renk daha ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
 • Kahverengi: Yapılan araştırmalarda Kahverenginin iştah açma konusunda çok az bir etkiye sahip olduğu gözlenmektedir.  Kahverenginin yanında kırmızı renk tema olarak işlenirse iştah açma konusundaki oranında yükselme gözükür.Aslında çikolata ve bunun gibi tatlı yiyecekleri çağrıştırırken bu kadar az bir etkiye sahip olması da ilginçtir.
 • Yeşil: Genelde doğanın rengi olan yeşil renk sağlığı, mutluluğu, düzenli beslenmeyi çağrıştırır. Bu yüzden bu tarz ürünlerde iştahı açtığı için yüksek miktarda tüketildikleri gözlenmektedir.
 • Sarı : İnsanların rahat ve mutlu olmasını sağlayan iştah açıcı renkler arasındadır. Evde, işyerinde, yemek yenilen işletmeler de sarı renk hakimse insanlara huzur vermenin yanı sıra tükettikleri yiyeceklerin daha keyifle ve lezzetle yenmesini sağlayacaktır.
]]>
İştah Kesen Yiyecekler https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-yiyecekler.html Sun, 18 Nov 2018 19:50:50 +0000 İştah kesen yiyecekler, Fiziksel görünüşümüzü geliştirmek amaçlı genel olarak yaptığımız diyetler, sadece dış görünüşümüz için değil ondan daha önemli olarak fazla kiloların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkil İştah kesen yiyecekler, Fiziksel görünüşümüzü geliştirmek amaçlı genel olarak yaptığımız diyetler, sadece dış görünüşümüz için değil ondan daha önemli olarak fazla kiloların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve korunmak için önemlidir. Kalıcı kilo verebilmek için kendinizi açlığa mahkum etmeden alışkanlık edeceğiniz sağlıklı beslenme hayatınıza güzellikler katacaktır. Her gün düzenli olarak alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru besinlerden alınması uzun süreli kalıcı vermenize yardımcı olup yaşam kalitenizi yükseltecektir. Yapacağınız diyeti belirledikten sonra iştahınızı kesen yiyecekler tüketiniz. Sabırlı davranarak başarıya ulaşın.

İştah kesen yiyeceklere birkaç örnek verelim:

Elma, Beslenme uzmanları elma tüketiminin faydalarından bahsediyor ve elmanın iştahı kesmesine içerisindeki lif ve pektin adlı bir madde bakımından zengin olmasından kaynaklandığını söylemektedirler. Besin lifi ve pektin içeren elma öğünler arasında tokluk hissini uzatıyor ve diğer öğüne kadar mideni kazınmasının önüne geçmiş oluyor. Elmanın içerisinde bulunan maddeler kandaki glikozu düzenlediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de elmada almış oluyorsunuz.
 
Yeşil yapraklı sebzeler, Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde özellikle yeşil yapraklı sebzelerden yapılan salatalara sıkça rastlamışsınızdır. Yeşil yapraklı sebzeler aynı elma gibi bol miktarda besin lifi kalorisi düşük olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan dolayı tokluk hissi vereceği gibi iştahınızı kesip az yemenizi sağlayacaktır. Besin değeri düşük olan yulaf ezmesi mideniz kazındığında sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutacaktır. Ara öğünlerde acıktıkça tüketmenizi tavsiye edebiliriz.

Yeşil çay, Çok acıktığınız durumlarda bir sonraki öğüne kadar bir bardak yeşil çay içmeniz iştahınızı bastırır. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salımını bastırarak tokluk hissi verir.

Protein: Vücut tarafından karbonhidratın işlenmesine yavaşlatarak tokluk hissini uzatacaktır. Proteine örnek olarak balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi besinler iştahın kapanmasına yol açar. Kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmez.

Acı biber, Acı biberin iştahı bastırma üzerinde direk bir etkisi yoktur. Ancak acı biberli yiyecekler yemek sırasında daha az yemenizi ve daha çok su içmenizi sağlar böylelikle masadan daha az kalori alarak kalkmış olursunuz.

İştah Kesen YiyeceklerYiyeceklerden alınan yağlar, Diyette yağ tüketimine dikkat etmek gerekir ilave yağlardan değilde besinlerin kendi içlerinde bulunan yağları tüketmek daha iyidir. Bu öğünler arasında hem sizi tok tutacak hemde sağlıklı bir beslenme sağlayacaktır. Örneğin bir avuç fındık, zeytin, ceviz, ayçiçeği gibi yap kaynağı içerisinde olan besinler ölçüyü kaçırmadan tüketebilirsiniz. 

Diyet esnasında dikkat etmeniz gerekenlerden unsurlardan bazıları ise  şunlardır, uykunuzu tam almasanız gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artar ve yemek yemek istersiniz. Uyku kaloriden bağımsız olarak enerji alacağınız diğer bir kaynak olduğundan her gün diyetisyeninizin önerdiği kadar uyuyun. Vücudunuzun susuz kalması da açlık hissi yaşatabilir. Su içerek de iştahınızı bastırabilirsiniz bir şeyler yemeden önce büyük bir bardak su içip 20 dakika bekleyin kendinizi gözlemleyerek su içip iştahınızın kapanıp kapanmadığını görebilir ve ona göre hareket edersiniz.
]]>
Arı Sütü İştah Açarmı https://www.istah.gen.tr/ari-sutu-istah-acarmi.html Sun, 18 Nov 2018 22:24:01 +0000 Arı Sütü İştah Açarmı, Bal arısı uygarlığın var olduğu günden itibaren varlığını sürdüren yegane bir çanlı türüdür. Arılar üzerinde yapılan araştırmada yapmış olduğu bal, arı sütü ve polenin insan sağ Arı Sütü İştah Açarmı, Bal arısı uygarlığın var olduğu günden itibaren varlığını sürdüren yegane bir çanlı türüdür. Arılar üzerinde yapılan araştırmada yapmış olduğu bal, arı sütü ve polenin insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Arı kolonileri incelendiği taktirde işçi arılar 2-3 ay yaşarken aralarında bulunan bir kısım işçi arı türleri 40 kat daha fazla yaşayarak 5-7 yıl boyunca yaşamlarını devam ettirir. Bu arı türü yumurta sağlayarak koloninin varlığını sürdürmesine destek olur. Bu arı türünü diğer arı türlerinden ayıran en önemli özelliği arı sütü ile arının beslenmesidir. Arı sütü uygun doz ve ölçülerde tüketilmesi halinde kişinin yaşam kalitesini yükselttiği bilimse olarak kanıtlanmıştır. Arı sütünün iştah açıcı özelliği ve yapısındaki mineraller sayesinde kanser gibi ciddi hastalıklardan kurtulma noktasında önemli bir özelliğe sahiptir. Arı sütü özellikle gebelik döneminde olan annelerin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bununla birlikte arı sütü annenin iştahını açarak bebeğin sağlıklı olarak besinleri tüketmesi sağlanarak doğum sonrasında yemek yeme isteği konusunda problem yaşanmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  

Arı Sütünün İştah Üzerindeki Etkileri

Arı sütü yaşamının her alanında yaşamsal öneme sahiptir. Yapılan araştırmalar neticesinde bebek, çocuk, erkek, kadın, yaşlı bireylerin tamamında uygun ölçülerde alınan arı sütünün iştah açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte doğum öncesi ve sonrası dönemde anne karnında gelişmeye başlayan bebeğin zihinsel gelişimini sağlamasıyla büyüme de önemli bir etkiye sahiptir. Arı sütü tüketen bireylerin iştahlarının açılmasıyla birlikte hastalıkları konusunda çok ciddi anlamda destek sağladığı görülmüştür. Özellikle kanser ve ağır hastalıklarla mücadele konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Sporla uğraşan kişilerin egzersizleri esnasında alınması halinde sporcunun iş ve yaşam performansını artırır. Bununla birlikte vücudun zindelik kazanmasını sağlayarak verimliliğini sağlamaktadır. Uzman hekimler uygun oranlarda alınan arı sütünün saç dökülmesi, sivilce, kapanmayan yaralar ve sivilceler üzerinde ciddi anlamda etkili olduğunu dile getirmektedir. İnsanların metabolizmasını hızlandırmasından kaynaklı olarak yapısında bulunan HDA 10 içeriği sebebi ile kişilerin yemek yememe gibi durumlarda iştahını açtığı kanıtlanmıştır. Bir kısım hastalıklardan dolayı yemek yemeyen bireylerin, hastalıklara karşı performans arttırmasından dolayı ciddi anlamda katkı sağladığı bilinmektedir. 

Arı Sütü İştah AçarmıArı Sütünün İştah Açmak Amacıyla Kullanım Ölçütleri

Doğal bir mucizevi besin olan arı sütünün belirli ölçülerde kullanılması gerekmektedir. Şayet gelişi güzel olarak arı sütü tüketilmesi halinde vücuda fazla alınan vitamin ve besinlerin zaman içerisinde insan sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Yetişkin bireylerde 500- 800 mg kadar ağırlıkta arı sütü bal ile karıştırılarak günde iki kaşık tüketilmesi kişinin sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte yapılan bu karışım her gün aynı saat dilimi arasında alınması gerekmektedir. Çoğunlukla iştah problemi çeken kişilerin yemek yemesini düzenleyen bir yapıya sahip olan arı sütü bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Böylelikle iştahı açılan kişinin zamanla hastalıklara karşı direnci artarak kişinin fiziki olarak daha fazla gelişmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte sindirimi düzenleyen arı sütü zamanla kişinin düzenli yemek yeme alışkanlığı kazandırdığı görülmüştür. Arı sütü ağız yoluyla alınarak kişinin rahatlıkla tüketimi sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte arı sütü yapı itibariyle iştah açıcı özelliği nedeniyle uzman hekimin bildirdiği ölçüler ile tüketilmesi halinde kişinin kısa süre içerisinde iştahının açılmasını sağlamaktadır. Ancak arı sütü özellikle hamile olan bayanların dokto]]> İştah Kapatan Çaylar https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan-caylar.html Mon, 19 Nov 2018 11:12:47 +0000 İştah kapatan çaylar, bazı bitki çayları iştahı kapatarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Fazla kilo birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiş ve bu nedenle kişiler birçok yönteme başvurarak kilo vermenin ya da i İştah kapatan çaylar, bazı bitki çayları iştahı kapatarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Fazla kilo birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiş ve bu nedenle kişiler birçok yönteme başvurarak kilo vermenin ya da iştahı kapatmanın yollarını aramaya başlamıştır. Diyet yapılırken vücutta birken fazla suyun dışarı atılmasını sağlamak, iştahı kapatmak ve yağ yakımını hızlandırmak için bazı bitki çaylarından yardım alınabilir. Kilo verme işlemi sadece iştahı kapatan çaylarla pek mümkün olmaz. Kilo vermek için iştah kapatan çayların yanı sıra alınan ve yakılan kalori miktarına dikkat edilmelidir. Vücuda alınan kalori yakılan kaloriden kesinlikle az olmalıdır. Zayıflama ancak bu şekilde gerçekleşebilir.

İştah kapatan çaylar nelerdir

Yeşil çay: Zayıflatan ve yağ yakımını hızlandıran çaylar arasında ilk sırada yer alan yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca yine içeriğinde barındırdığı kateşinler vücutta yağ oranını azaltır. Düzenli olarak öğünlerden yarım saat önce bir fincan yeşil çay tüketmek iştahı kapatarak daha az yemek yemeye yardımcı olur. İştah haricinde yeşil çay, kötü kolesterole karşı da iyi gelir.

Beyaz çay: Yeşil çay gibi iştahı kapatan bir çay çeşididir. Kilo vermek isteyenler ya da iştah problemi yaşayanlar günde 2 fincan beyaz çay içerek iştah kontrolü sağlayabilir. Beyaz çay vücut tarafından yağ emilimini de azaltıcı etkiye sahiptir.

Yaban mersini çayı: Kan şekerini dengeleyici etkisi olan yaban mersini çayı iştahın kapanmasını sağlar. Yemeklerden 20 dakika önce 1 bardak içilerek iştah kontrolü sağlanabilir.

Tarçın çayı: Tarçın çayının vücut ısısını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Metabolizmanın yaktığı enerjiyi arttırır. Kan şekerini kontrol altında tutarak iştahı kapatır. Kolesterolü düzenler. Tarçın çayı sade olarak hazırlanabileceği gibi bitki çaylarına ilave edilerek de kullanılabilir.

Maydanoz çayı: Zayıflatıcı etkisinden dolayı birçok diyet listesinde kullanılan bir çaydır. A, C vitaminleri bakımından zengin olan maydanoz folat, potasyum, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin bir bitkidir. İştahı bastıran özelliğiyle iştah problemine karşı kullanılabilir.

Rezene çayı: Hazırlanması oldukça basit ve tokluk hissi yaratan rezene çayı bölgesel yağlanmaya karşı da faydalı olan bir çaydır. 2 litre suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş rezene eklenir ve 5 dakika demlenerek içilmeye başlanabilir. Öğünlerden önce ya da sonra içilebilir.

Funda yaprağı çayı: İştah kapatıcı etkisi olan funda yaprağı çayının ayrıca idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Vücutta toplanan ödemin dışarı atılmasını sağlar. Yemek aralarında ya da önce bir fincan içilerek iştahın kapanması sağlanabilir.

Adaçayı: Zayıflamak ve iştahı kapatmak için kullanılan bitki çaylarından biridir. İştah kesici etkisiyle zayıflamaya yardımcı olur. Gün içinde yemeklerden yarım saat önce bir fincan içildiğinde iştah kapatıcı etkisinden yararlanılabilir.

Civanperçemi çayı: Özellikle tatlıya karşı olan aşırı iştah hissini kapatır. Tokluk hissi yaratarak kişiye enerji verir ve ağır yemeklerin etkisini azaltır.

Frambuaz yaprağı çayı: Güzel bir tada ve hoş bir kokuya sahip olan frambuaz yaprağı çayının idrar söktürücü ve iştahı kapatıcı etkisi bulunmaktadır. Frambuaz yaprağı çayı içerken tek dikkat edilmesi gereken ayrıntı çayın gece geç saatlerde içilmemesidir. Frambuaz yaprağı çayı vücuda ciddi anlamda enerji verir ve uykuyu kaçırabilir.

İştah Kapatan Çaylarİştah kapatan çay tarifi

1 tutam mate, 1 tutam melisa ve bir tutam ıhlamur bir su bardağı kaynar suyun içine atılarak 10 dakika demlenir ve hazırlanan çay içilebilir. İştahı kapatır ve daha az yemek yemeyi sağlayarak kil]]> Bebeklerde İştah Açıcı Şurup https://www.istah.gen.tr/bebeklerde-istah-acici-surup.html Mon, 19 Nov 2018 17:04:03 +0000 Bebeklerde İştah Açıcı Şurup, Bazen bebekler annesini emmek istemediği gibi beslenme konusunda da sürekli reddettikleri olmuştur. Her çocuk kilolu olacak ya da zayıf olan çocuklar sağlıksızdır diye bir kural yoktur. Fakat ebev Bebeklerde İştah Açıcı Şurup, Bazen bebekler annesini emmek istemediği gibi beslenme konusunda da sürekli reddettikleri olmuştur. Her çocuk kilolu olacak ya da zayıf olan çocuklar sağlıksızdır diye bir kural yoktur. Fakat ebeveynler kilolu bebeklere karşı daha isteklidirler. Çağımız hastalığı olan obezite ise aşırı kilo sorununun tam da odak noktası olduğundan aslında fazla kilo zararlıdır. Ebeveynler için önemli olan çocuğun kilosu değil, sağlıklı olması ve vücut fonksiyonlarının, uzuvlarının işleyip işlemediğidir.  


Bebeklerde iştah açıcı olarak piyasada çok fazla şurup mevcuttur. Fakat bu ilaçlar ilerde bireye kalıcı kilolar yapacağından çok tavsiye edilmemektedir. Bilinçli ebeveynlerin doğal yollarla çocuğun beslenmesini sağlaması ve yaşına uygun olarak ek gıdalara yönelmesi gerekmektedir. Çocuğunuz bir türlü yemek yemiyor ve iştahı kapalıysa bunun bir nedeni olmalıdır. Örneğin hasta olabilir ya da size naz yaptığı zamanlardan birine denk gelmişsinizdir. Aynı zamanda çocuğun gelişim dönemlerine göre bazı zamanlarda çok fazla yerken bazen bu azalabilir. Bunu hekime danışarak ortak bir çözüm bulunması gerekmektedir. İştah açıcı şurupların içeriğinde aslında vitamin takviyeleri bulunmaktadır. Çocuğunuza vitamin içerikli gıdalar vererek aslında daha yararlı olabilirsiniz. Hem bir yan etkisi olmayacak, hem de çocuğunuzun iştahı açılacaktır. Aynı zamanda yeme işlemi sırasında bu işi oyun haline getirerek çocuğun daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuk yemek yerken sizinle eğlenmiş de olacaktır. Ya da sevdiği besinleri biraz daha fazla verebilirsiniz. Aynı şekilde sevdiği birkaç oyuncak yanında iken o anlamadan hemen mamayı ağzına götürebilirsiniz. Bu biraz sizin sabrınıza ve iletişim yeteneğinize de bağlıdır.Bebeklerde İştah Açıcı Şurup 

Sağlıklı bir birey için, biraz daha fedakarlık yapmanız gerekebilir. Elbette her çocuk ayrı ve özeldir Bebeğiniz tüm çabalarınıza rağmen hiç bir şey yemiyorsa mutlaka bağışıklık sistemi daha fazla güçsüzleşmeden doktora gidin. Yemeyen içmeden kişilerin direnci azaldığı gibi bebeklerde de bu durum görülür.  
]]>
Çoçuklarda İştah Açmak İçin Ne Yapılmalı https://www.istah.gen.tr/cocuklarda-istah-acmak-icin-ne-yapilmali.html Tue, 20 Nov 2018 16:35:15 +0000 Çocuklarda iştah açmak için ne yapılmalı; Birçok annenin ortak noktasıdır iştahsız çocuk. Bütün anneler isteriz ki çocuklarımızı beslerken verdiğimiz bütün yemekleri yesin memeyi emsin. Masaya oturduğumuzda mutluluk ve g Çocuklarda iştah açmak için ne yapılmalı; Birçok annenin ortak noktasıdır iştahsız çocuk. Bütün anneler isteriz ki çocuklarımızı beslerken verdiğimiz bütün yemekleri yesin memeyi emsin. Masaya oturduğumuzda mutluluk ve gülümsemeyle bütün tabağını bitirsin. Fakat bu her zaman böyle olmuyor. Bazen biz anneler birden fazla bebeğimiz var ise mutlaka birbiriyle kıyaslarız. Örneğin abisi böyle değildi veya ablası iyi yemek yerdi bu hiç bir şey yemiyor gibi. Fakat her çocuğun bünyesi aynı olmaya biliyor maalesef. İştahsız çocukların karnını doyurmak bir hayli zordur ve hem bedensel hemde zihinsel gelişimleri için beslenmeleri de oldukça önemlidir. 

Çocukların iştahını açmak için iştahsızlığının nedenlerini bilmemiz gerekmektedir.  Bazen genetik bir durum olabilirken bazende herhangi bir hastalık buna sebep olabilir.  Öncelikle çocuğumuzun gelişiminin düzenli ilerleyip ilerlemediğini gözlemlemeliyiz. Hatta çocuğumuzu bir çocuk doktoruna götürüp herhangi bir hastalığı var mı veya gelişimi nasıl öğrenmeliyiz. Eğer çocuğumuzda bedensel bir sorun veya rahatsızlık yok ise psikolojik bir durum olabilir. Bununla birlikte beslenme saatlerinin düzensizliği ve yanlış zamanda yanlış yiyecekler vermekte çocuğumuzun iştahının kapalı olmasına neden olabilir. Çocuklarımızın iştahsızlığının nedeni her hangi bir hastalık değil ise endişe etmeye gerek yok bir takım alışkanlıklarla ve doğru beslenme ile çocuklarımızın iştahını açmaya yardımcı olabiliriz. 

Çoçuklarda İştah Açmak İçin Ne YapılmalıÇocuklarda iştah açmak için yapabileceklerimiz;
 • İlk olarak ek besine başlayan çocuklara sürekli tatlı besinler vermekten vazgeçmeliyiz. Çünkü tatlı yiyecekler hem iştahlarını kapatır hemde çocukların diğer lezzetlere karşı alışkanlık kazanmalarını güçleştirir. Ek besinlere başlarken bizlerin yediği baharatsız yiyeceklerin suyundan azar azar tattırabiliriz. Bu çocuğumuzun her türlü lezzete damak zevkinin gelişmesini sağlayacaktır.
 • Daha sonra çocuklarımıza ilk defa yedirmeyi denediğimiz bir besine alışmaları için büyük sabır göstermemiz gerekir. Çocuklar genelde ilk defa tattıkları bir besini en az 5-6 denemeden sonra yemeye başlayabilirler. Bu yüzden ısrarcı olmadan bir miktar ara verip tekrar yedirmeyi deneye biliriz.
 • Çocuklara illa bir besini yedirmek için diretmek yerine başka besinler denmeyi tercih edin. Örneğin ıspanak veya brokoli çorbası hazırlayıp yedirdiğiniz de çocuğunuz yemiyor ise sebze çorbasını çeşitli besinlerle zenginleştirin. Örneğin ince bulgur, kemik suyu  gibi besinler ekleyerek hazırlayın. Tatsız tuzsuz yiyecekler çocukların damak zevkinin gelişmesini olumsuz etkilemektedirler. 
 • Çocuklara 8. Aydan itibaren artık püre yerine hafif pütürlü yiyeceklerden tattırmaya başlamalısınız. Ayrıca sizin yediğiniz yemeklerden çatal ile ezip ara ara vermeyi deneyin. Fazla ısrar etmeyin çocuğu yemek yemeden soğutmayın.
 • Çocuklara sürekli tatlı besinler, meyveli yoğurtlar veya meyve püreleri yedirmeyin. Ana öğünlerde daha çok sebze çorbaları veya sebze haşlamaları, köfte, balık yiyecekler verin ve ara öğünlerde meyve, meyveli yoğurt gibi atıştırmalıklar verin bu çocukların öğünleri benimseyip kabullenmesine yardımcı olacaktır. 
 • Çocuklarınızla birlikte yemek masasına oturun ve mutlaka ona ayrı servis hazırlayın. Eğer çocuğunuz çatal kaşık tutacak yaşta ise mutlaka kendi yemeğini kendisinin yemesine izin verin. Masada olan yemeklerin hepsinden çok az tabağına koyun. Tabağını doldurup bitirmesi için ısrar etmeyin iştahını açmak yerine yemekten soğutursunuz. 
 • Emziren anneler çocuklarına kontrollü bir şekilde emzirmelidir. Çünkü çocuklar büyüdüklerinde yemek yemeye üşenir ve emmek kolaylarına gider her acıktıklarında onları emzirmek çocuğunuzun iştahsız olmasına yol açabilir. Düzenli olarak yemeğini yedirip memeyi tatlı niyeti]]> İştah Kesici Yiyecekler https://www.istah.gen.tr/istah-kesici-yiyecekler.html Wed, 21 Nov 2018 09:16:13 +0000 İştah Kesici Yiyecekler, İnsanlar dış görünüş için her türlü şeyi yapmaya hazırlardır. Bu yapılan işlemlerin en kolay olanlardan bir tanesi de yenilen besinleri az tüketmek ya da iştahın kesilmesine yarayacak besinle İştah Kesici Yiyecekler, İnsanlar dış görünüş için her türlü şeyi yapmaya hazırlardır. Bu yapılan işlemlerin en kolay olanlardan bir tanesi de yenilen besinleri az tüketmek ya da iştahın kesilmesine yarayacak besinler tüketmektir. Sadece dış görünüş için değil tabiî ki sağlık içinde önemli bir konudur. Fazla kilolar her zaman sağlığı olumsuz etkilemiştir. Bundan dolayıdır ki fazla kilo alımını engelleyici besinler tüketmekte yarar vardır. Daha çok kadınların kilolardan dolayı sıkıntı yaşadığı bilinmektedir. Bu durumu engellemek için ise diyet yaparlar. Fakat doğru yapılmayan diyetlerde problemler yaratır. Zira günlük olarak vücudun alması gereken vitamin, protein ve mineralleri vücut almayarak sağlığına zarar verir. Bu yüzden doktor kontrolü dahilinde iştah kesen yiyeceklerle bu durumu sağlıklı bir biçimde kontrol altına alabilir.  Şimdi ise iştahınızı azaltacak ya da kesecek besinleri ele alalım:

  Salatalar: Salata denilince akla yeşil yapraklı olan besinler gelir. İşte bu yeşil yapraklı besinlerin içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu lifler sayesinde vücut çok fazla kalori almayarak, vücudun tok kalmasına yardımcı olmaktadır.

  Yulaf Ezmesi: İçerisinde az kalori barındırdığı ve önemli bir karbonhidrat olduğu için önemlidir. Yavaş tüketildiği için vücutta yavaş sindirir. Çok besleyici bir gıdadır. Kilo vermek isteyen insanların ara öğün ya da sabah kahvaltısı niyetine tükettiğinde iştah azaltan besinler arasındadır.

  İştah Kesici Yiyecekler

  Elma: Bu meyve içerisinde de lif vardır. Ayrıca pektin isminde bir maddeyi de bünyesinde barındırmakta olduğu için önemlidir. Elma kandaki glikozu düzene koyduğu için fiziksel faaliyetler esnasında gereksinim duyulan gücü veriyor. İçerisindeki bu lif ve pektin sayesinde karnınızın tok olmasına yardım ediyor. Yemek yeme saatine kadar bir elma tüketince açlık hissini bastırıyor.

  Yumurta: İştah kesen besinler arasında yumurtada vardır. Tam bir protein kaynağıdır. Sabah kahvaltıda tüketildiği takdirde akşama kadar tok tutma özeliği vardır. Özellikle diyet yapan kadınların kaynatılmış yumurta tercih etmesi bundandır. Hem az kalori içerir hem de iştahınızı keser sizi tok tutar.

  Yoğurt: İştah kesen besinler içerisinde yer almaktadır. İçerisinde bol miktarda protein barındırmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda kalsiyum vardır. Kalsiyum olmasından dolayı da karnınızın tok kalmasına yardımcı olmaktadır.

  Yeşil Çay: Yeşil çay içmek hem sağlık açısından önemlidir hem de tokluk hissi yaratır. Acıkmanıza sebep olan hormonlara baskı uygulayarak acıkma hissini azaltır. İçerisinde antioksidan özelliği bulunan ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan iştah kesici içecekler arasında yer almaktadır. Diyet yapan kadınların vazgeçilmez çaylarından bir tanesidir.

  Çorba: İştahın kesilmesini istiyorsanız çorba en iyi iştah kesicidir. Genelde yemekten önce içilen çorbalar iştahın azalmasını sağlar. Mideye basınç uygulayarak tokluk hissi yaratır. Özellikle de içerisinde yumurta ve et olan çorbaların tüketimi iştahın kesilmesine yardımcı olarak midede tokluk hissi yaratır.

  Tarçın: İştah kesen gıdalar arasında yer almaktadır. Gün içerisinde yarım çay kaşığı tarçın tüketildiğinde tok kalmanıza yardımcı olmaktadır.

  Acı Biber: Acı biberi sadece yemek değil de yemeği acı yapmak için kullanıldığında ve öyle tüketildiğinde az yemenizi sağlayarak iştahınızı kapatır.

  Badem: İçerisinde posa barındırdığı için önemli bir besin maddesidir. Mineral ve vitamin açısından da zengindir. Badem tüketildiğinde iştah kesici besinler arasında yer alır. İçerisinde omega 3 yağ asidi vardır. Bademi meyveler ile beraber yediğinizde içinde bulunan yağ asitleri azalarak iştahın kesilmesine yardımcı olmaktadır.

  Tavuk, Balık: Tavuk ve balık tüketil]]> İştah Açıcı Dua https://www.istah.gen.tr/istah-acici-dua.html Wed, 21 Nov 2018 14:42:54 +0000 İştah açıcı dua, Bir çoğumuz fazla iştahlı olduğumuzdan ve çok yemek yediğimizden yakınsak da birçoğumuzda iştahsızlıktan yakınmaktayız. Özellikle birçok çocuk fazla iştahsız ve zayıftırlar biz anneler çocuklarım İştah açıcı dua, Bir çoğumuz fazla iştahlı olduğumuzdan ve çok yemek yediğimizden yakınsak da birçoğumuzda iştahsızlıktan yakınmaktayız. Özellikle birçok çocuk fazla iştahsız ve zayıftırlar biz anneler çocuklarımızın karnını doyurmak için bazen saatlerimizi harcaya biliriz. Bir çok kez onların yemek yemeleri için harcadığımız çaba boşa gider. İştahsız çocuğu olan anneler ne demek istediğimi anlıyorlardır. Özellikle çocukların iştahını açmak için bir çok çeşit ilaç şurup denemişizdir. Bazen hiçbiri fayda etmediğini görürüz. Fakat yeri göğü yaratan Allah'tan isteyip tevekkül ettiğimizde geri çevrilip ve olmayacak hiçbir şey yoktur Allah'ın izni ile. İştah açmak içinde öncelikle Tam bir tevekkül ile allaya dua edeceğiz. Dua insanın içinden gelen ve inanarak Rabbı ile konuşmasıdır. Bizde bu yüzden hem İştah açıcı duaları ve ayetleri okuyacağız hemde içimizden gelen duayı edeceğiz. 


  İştah açıcı duaya başlamadan önce Temiz kıyafetler giymeliyiz. Üzerinde necaset olmayan giysiler giyip abdest alıyoruz. Ardından seccadeyi kıbleye doğru serip diz çöküyoruz. Öncelikle bir Fatihayı şerife okuyoruz. Daha sonra üç ihlası şerife okuyup ayağa kalkıyoruz. Nafile namaza niyet edip duamızın kabulü için iki rekat nafile namazı kılıyoruz. Daha sonra Enbiya suresinin 8. Ayetini 121 defa okuyoruz. (Vema Cealnahüm cesedel la ye'külünettaam.) Dilersek bir sürahi su alıp önümüzü her okunuşta bir suya üfleye biliriz. Daha sonra bu suyu Gün içerisinde bebeklerimizin yemeklerine katarak yirmi bir günde bu suyu tüketebiliriz. Dualı su kattığımız yemeği  veya içeceği çocuğumuza vermeden önce Allah'ın Ya Guddus ismi şerifi 3 defa tekrarlıyoruz. Daha sonra yemeği çocuğumuza yediriyoruz.İştah Açıcı Dua 

  Ayrıca iştahsızlık için Peygamber Efendimizin kim ne isterse bu salavatı şerife'i okusun dediği (Salatı Münciye) okuyabiliriz. Bu salavatı Şerife'nin sayısı 1000 defadır. Aynı şekilde abdest alıp seccadenin üzerinde düz çöküp bir Fatiha üç İhlas okuyup Tekbir ile okumaya başlıyoruz. Bir defada 1000 tane okumak mümkün değilse ara ara tekrar okuyarak tamamlayabiliriz. Aynı şekilde suya okuyup iştahı olmayan kişilerin yemeğine katarak tüketmelerini sağlayabiliriz. Salavatların en büyüğü olan bu salavatı şerife i Dilediğimiz zaman dilediğimiz dua için, hacet için, dert ve tasa için okuyabiliriz. İhlas ile ve tam bir tevekkel ile okunulması gerekir. Bu şekilde okunulduğu zaman Allah'ı tealanın geri çevirmeyeceğini belirtiyor Peygamber efendimiz. 

  Dua ederken evla olan temiz bir kalp ile içten ve inanarak edilmesidir. İştah açmak içinde dua edilirken ettiğimiz duanın geri çevrilmeyeceğini Allah'ı talanın kabul edeceğini umut ederek dua etmeliyiz. Yeri göğü yaratan Allah'ın gücünün her şeye kadir olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle ne istersek ondan istemeliyiz. Ayrıca mübarek gün ve gecelerde edilen dualar asla geri çevrilmez buyurmuştur sevgili Peygamberimiz. Bu yüzden iştah açıcı duaları bu günlerde etmekte de büyük yarar vardır. 
  ]]>
  Bebekler İçin İştah Şurubu https://www.istah.gen.tr/bebekler-icin-istah-surubu.html Thu, 22 Nov 2018 12:34:42 +0000 Bebekler İçin İştah Şurubu, genellikle bebeklerinin yeterince beslenmediğini düşünen anneler tarafından beslenmeye ek veya iştah açmak amacı ile kullanılan şuruplardır. Bir çocuk hekimi tarafından önerilmesi halinde kullanı Bebekler İçin İştah Şurubu, genellikle bebeklerinin yeterince beslenmediğini düşünen anneler tarafından beslenmeye ek veya iştah açmak amacı ile kullanılan şuruplardır. Bir çocuk hekimi tarafından önerilmesi halinde kullanılması gerekirken, anneler genellikle eczaneye gidip bir iştah şurubu almakta ve bebeklerine vermektedirler. 

  Bebekler İçin İştah Şurubu Hangi Durumlarda Kullanılır:

  Bebekler, yetişkin insanlardan farklı metabolizmaya sahiptirler. Beslenme düzenleri ve miktarları da buna bağlı olarak yetişkin insanlardan farklıdır. Bazı bebekler normal şartlarda yemek yerken bazıları çok az bazıları ise çok fazla yemek yerler. Bebeğine beslenme düzeni oluşturmaya çalışan annelerin öncelikle bebeğin temel ihtiyaçlarına önem vermelidirler. Anne sütü alan bebeklerin çoğunlukla ek bir gıdaya ihtiyacı yoktur, buna rağmen 6. aydan itibaren hafif gıdalarla ek besin verilmeye başlanabilir. Düzenli doktor kontrolünde veya anne çocuk sağlığı merkezlerinde kontrol edilen bebeklere uzmanlar tarafından hangi ek besinin verilmesi gerektiği ve hangi miktarda verileceği söylenir. Buna rağmen anneler genellikle çevre etkisi ile bebeğinin asla yeterince beslendiğini düşünmez ve hep daha çok yedirmeye çalışırlar.

  Günlük hayatta sebze, meyve, protein, karbonhidrat yönünden beslenen bir çocuğun hangi yemeği ne miktarda yediği önemli değildir, böyle bir durumda iştah açıcı şurup kullanmaya gerek yoktur, bebek de herhangi bir hastalık durumu, labaratuvar tahlillerinde vitamin veya enzim eksikliği tespit edilmesi durumunda iştah şurubu verilebilir. İştah şurubu bir hekim tarafından önerilmelidir. Her ilaçta olduğu gibi iştah şuruplarında da kişisel ihtiyaca göre farklı ilaçlar mevcuttur.

  Bebekler İçin İştah ŞurubuBebeklerde Kullanılan İştah Şurupları:

  Bebek ve çocuklarda iştah açmak için genellikle, balık yağı, omega tabletleri şeklinde daha doğal yöntemler kullanılabilirken, bunlara ek olarak kullanılması nispeten daha kolay olduğundan iştah şurupları tercih edilebilir. Şurup vermek tablet vermekten daha kolaydır. Bebeklerde kullanılan en yaygın iştah şuruplarının başlıcaları şöyledir:
  • Nutrigen
  • Sonostol
  • Phytovit
  • Zincomega
  • Medcon
  • Omnivit
  Bahsi geçen şuruplar hem iştah açıcı hemde multivitamin takviyesi olarak kullanılabilir. Piyasada bir çok ilaç firmasına ait bebek iştah şurubu mevcuttur.

  ]]>
  İştah Kesen İlaçlar https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-ilaclar.html Fri, 23 Nov 2018 12:14:40 +0000 İştah Kesen İlaçlar, uzman bir doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu tür ilaçların ağır yan etkileri bulunduğu için kullanırken de doktor denetimi altında olunması gerekir. Özellikle İştah Kesen İlaçlar, uzman bir doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu tür ilaçların ağır yan etkileri bulunduğu için kullanırken de doktor denetimi altında olunması gerekir. Özellikle doktor tavsiyesi alınmadığı zamanlarda kullanılan ilaçlar fayda sağlamadığı gibi insan sağlığı açısından tehlikede oluşturabilir. İştah kesici ilaçlar açlık merkezini etkileyerek vücutta oluşan açlık hissini düşürür. Beyinin hipotalamus adı verilen merkezinde yeme kısmı ve doyma kısmı olarak iki farklı bölüm vardır. Yeme bölümünün uyarılması kişide açlık meydana getirir. Doyma bölümünün uyarılması ise yemenin durmasına sebep olur.  Bu bölümler vücuttan gelen tüm uyarı veya sinyalleri bünyesinde toplayarak daha sonra bunları beynin diğer merkezlerine dağıtır. Vücut tarafından salgılanan leptin ve insülin gibi hormonlar beyinin bu bölgesine kan yoluyla ulaşarak iştah üzerinde etkisini gösterir. Bu sayede beslenmeyi düzenleyen bir doyum merkezi ortaya çıkar. Açlık ve iştah tam burada tanım olarak birbiriyle karıştırılır. Açlık ve iştah birbirinden tamamen farklı mekanizmaları sayesinde farklı etkiler meydana getirir. Vücuda yemek vermek gerektiğinde açlık mekanizması devreye girer. Açlık içgüdüsü, vücudun enerji seviyesi düştüğünde rezervlerini enerji ile doldurmak istediği zaman ortaya çıkar. İştah ise açlıktan farklı olarak yemek yeme arzusudur. Hipotalamus, ön beyin ve beyin sapı arasında yoğun sinirsel ağların bulunduğu önemli bir geçiş bölgesidir. Bu sinirsel ağlar sayesinde tüm hormonlar kontrol altında tutulur. İştah kesen ilaçların merkezi sinir sistemi üzerinde oldukça güçlü olan uyarıcı etkisi bulunur. Hipotalamusun en önemli görevi vücut metabolizmasının dengede kalmasını sağlamaktır.
   
  İştah Kesen İlaçlarİştah Kesen İlaçların Etkileri

  İştah kesen ilaçların en belirgin özelliği kişiyi uyararak kişiye zindelik hissi vermesidir. Bu sayede rejim uygulayanların birçoğunda gıda alımının sınırlandırılmasına bağlı olarak ilk etapta görülen bitkinlik hissi ortadan kalkar. Fakat bunların yanı sıra iştah kesen ilaçlar otonom sinir sistemi üzerinde önemli yan etkilerine sahiptir. Yan etkiler sinirlilik, çarpıntı, sindirim bozukluğu, uykusuzluk ve çok az düzeyde nefes darlığı olarak sıralanabilir. Bu ilaçlar aynı zamanda belirli bir süreden sonra kişide alışkanlığa yol açar. İştah kesicilerin vücut sağlığına karşı en önemli olan zararlarından bir tanesi de kişinin zayıflamak için göstereceği çabanın önüne geçmesidir. Bu evrede kişiler iradelerini kullanmayarak ilacın etkisine teslim olur. Buda ilacın dozunun her geçen gün biraz daha fazla yükseltilmesine ve kişinin ilaç bağımlısı olmasına sebep olur. Bu sebeple iştah kesen ilaçların satışı birçok ülkede sıkı bir denetim ile gerçekleşiyor yada satışına yasak konuluyor. İştah kesen ilaçların kullanılması sadece obezite adı verilen aşırı kilolu kişilerin belirli bir kısmında istenen neticeyi verir. İştah kesen ilaçların kullanım amacı daha çok rejim uygulanırken beslenme alışkanlıklarında yaşanan köklü farklılıklardır. Bu tür ilaçların sadece iki ay süreyle ve ikişer gün ara vererek kullanılması gerekir. 
   
  İştah Kesen İlaçların Kullanımı 

  İştah kesen ilaçların kullanılmadan önce çok iyi araştırılması gerekir. Piyasadaki güvenli ürünlerin kullanılması gerekir. Bu tür sadece iki ay süreyle ve ikişer gün ara vererek kullanılması gerekir. Bu ilaçlardan bir kaç tanesi şu şekildedir. 

  Phen 375: ABD ve Avrupa'da üretilmektedir. Daha önce kullanan kişilerin çoğunda altı haftada 10-11 kg arası kilo kaybı yaşanmıştır. 

  Unique Hoodia: İçeriğinde hoodia gordonii adı verilen kalahari çöl bölgesinde yetişen etli, sulu ve yumuşak dokulu dev bir kaktüs türü  kullanılır. Bu sayede içeriğinde hiçbir katkı ya da dolgu maddesi bulunmaz. 

  Capsiplex: Genelde yeme bozu]]> İştah Kapatan İlaçlar https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan-ilaclar.html Sat, 24 Nov 2018 02:23:04 +0000 İştah kapatan ilaçlar, hem doğal, hem de kimyasal bazlı formülasyonlarla hazırlanmıştır. İştah kontrolünü dolayısıyla kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olan bu ilaçlar sadece doktor reçetesiyle kullanılmalıdır. Genel İştah kapatan ilaçlar, hem doğal, hem de kimyasal bazlı formülasyonlarla hazırlanmıştır. İştah kontrolünü dolayısıyla kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olan bu ilaçlar sadece doktor reçetesiyle kullanılmalıdır. Genellikle aç karnına alınan ve günde 2-3 adet hapla sınırlanan iştah kapatan ilaçlar, günümüzde giderek artan obezite kontrolünde sıkça kullanılmaktadır. Fakat ilaçların yan etkileri de dikkate alınmalıdır. Bu yüzden doktorun önerisiyle, güvenli ilaçların kullanılması hedeflenmelidir. İştah kapatan ilaçlar açlık tokluk hormonları leptin, ghrelin, obestatin hormonlarını etkileyerek, iştah üzerinde azaltıcı etkiye neden olur. Bu ilaçlar arasında ciddi yan etkiye neden olanlar bulunduğundan, mutlaka onaylı olanları doktorun tavsiyesiyle kullanmak önemlidir. Piyasada çok sayıda bu özellikte ilaç bulunduğu için, sizlere örnek olabilecek farklı içeriklere sahip iştah kapatıcı ilaçların etkilerini anlatmaya çalışacağız.

  İştah kapatan ilaçlar

  Fentermin hidroklorid: Ana maddesi amfetamin olan bu ilaç içeriğiyle beyinde hipotalamus bölgesini harekete geçirmektedir. Bu sayede açlık hormonları norepinefrin ve serotonin emilimine engel oluyor. Bu etki tokluk süresinin uzamasına neden oluyor. Bu doktorlar tarafından reçete edilen iştah kapatan ilaçlar arasında ilk sırada yer almaktadır. İlacın içeriğinde fentermin bulunduğu için, vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan kişilere kısa süreli tedavilerde kullanılmaktadır. Ancak diyabet ve ciddi kalp hastalıkları olan kişilerde kullanılmaz. Fentermin çok uzun süreli kullanılmaz. Bunun yan etkileri başta hipertansiyon olmak üzere, iştah kapatıcı ilaçların diğer yan etkilerini de kapsar.

  Sibutramin hidroklorid monohidrat: İçeriğinde bu maddelerin olduğu iştah kapatıcı ilaçlar beyinde neurohormon seviyesini yükseltmekte ve kullananlarda kendini daha fazla tatmin olmuş hissetmesine neden olmaktadır. Amfetaaminden üretilmediği için uzun süreli kullanımlara daha uygun bir ilaçtır. Özellikle obez ve fazla kilolu olanlarda 2 yıla kadar kullanılabilir. Fakat hipertansiyon oluşma riski, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi yan etkileri olan iştah kapatıcı ilaçlar arasındadır.

  İştah Kapatan İlaçlarFentermin resin: Bu ilaçta aşırı kilolu olan kişilere önerilen ilaçlar arasındadır. İştah kapama için kullanılan bu ilacın aynı zamanda merkezi sinir sistemini olumsuz etkilemesi ya da hiper tansiyon gibi ciddi yan etkileri olabilir. Bu yüzden kıs süreli kullanımlar için tavsiye edilmektedir. Yani bu ilacı en çok birkaç hafta süreyle kullanabilirsiniz. Bu ilacın yan etkileri de Fentermin hidroklorid gibidir. Ancak ilave olarak baş ağrısı ve uykusuzluk gibi yan etkilerde oluşabilir.

  İştah kapatan ilaçlar obezite ile mücadelede, fazla kiloların daha kolay verilmesinde faydalı olabiliyor. Ancak vücuda dışarıdan müdahale edildiğinden, yan etkileri her zaman göz önüne alınmalıdır. Bilinçsizce kullanımından kaçınılması gerekir. Aksi halde ölüme bile sebebiyet verebilirler.
  ]]>
  İştah Kesen Çaylar https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-caylar.html Sat, 24 Nov 2018 22:10:29 +0000 İştah Kesen Çaylar, Kilo problemi olanlar sürekli olarak diyet yapar ve mutlaka verdikleri kiloyu zamanla yeniden alırlar. Çünkü insan bedeni aşırı baskıya dayanamaz ve iştahı açarak kişiyi yeniden yemek yemeğe zorlar. Fakat İştah Kesen Çaylar, Kilo problemi olanlar sürekli olarak diyet yapar ve mutlaka verdikleri kiloyu zamanla yeniden alırlar. Çünkü insan bedeni aşırı baskıya dayanamaz ve iştahı açarak kişiyi yeniden yemek yemeğe zorlar. Fakat iştahı baskılamak için çok sayıda bitki çayları mevcuttur. Bu çaylar organizmada değişiklik yaratıp kişinin yemeye karşı ilgisini azalmasının yanı sıra oldukça şifa kaynağıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin iştah kesen ve vücuttaki fazla yağların yakımını hızlandıracak olan bazı bitkilerin çaylarını tercih ederek kilo verebilmesi mümkündür. Bu bitkilerden yapılan çaylar metabolizmayı çalıştırır, yağların yakılmasını, sindirimin hızlandırıp bağırsakların temizlenmesi, iştahın baskılanmasını ve idrar yoluyla yağların dışarı atılmasını sağlar. Yağ yakan bu çayları düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde yeme isteğinizi engelleyebilir, tokluk hissinizin daha da uzun süre devam etmesini sağlayabilir ve bu sayede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

  Yeşil çay, metabolizmayı hareketlendiren ve bu sayede yağ yakımına neden olan yeşil çay iştah azaltıcı etkisi olan çaylar arasında en başta yer alır ve vücutta ki enerji tüketimini artırır. Kilo problemi olan kişilerin oldukça tercih ettiği ve diyet programlarında mutlaka yer alan yeşil çay, aynı zamanda antioksidan etkisinden ötürü vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur ve şişliğini giderir.

  Mate yaprağı çayı, iştah bastıran bu bitki çayı özellikle de hareketsiz olan bölgelerde bulunan ve erimesi zor olan yağların erimesine yardımcı olarak tokluk hissini uzatır. Bol miktarda kalori yakılmasına neden olan mate yaprağı, bitkisel zayıflama sağlayan bitkilerin en önemli olanlarından biridir. Bu çay ayrıca zamanda bedensel ve zihinsel yorgunluğu alır. İştah azaltan bu çayı kilo vermek için kesinlikle evinizden eksik etmeyin.

  Kakule, çay ve kahveye lezzet verici özelliğe sahip olan kakule bitkisi, sindirime oldukça yardımcı olur ve zayıflamak isteyenler için tercih edilebilir. Çayınızı bir bardak kaynatılmış suyun içerisine bir tutam kakule atarak biraz demlendirdikten sonra şekersiz olarak düzenli bir şekilde tükettiğinizde iştahınızın kesildiğini kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

  Rezene, açlığı azaltan rezene çayı, 1 su bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar rezene tohumu ekleyip 5 dakika kadar kaynattıktan sonra tüketilebilir. Günde bir defa bu çayı içmek iştahı keser ve kilo azaltmaya yardımcı olur. 

  Funda yaprağı, idrar yollarını çalıştıran bu bitki, vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar. Bağırsak boşaltıcı özelliği olan funda yaprağı, yemeklerden sonra bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tutam atılıp demlendirildikten sonra şekersiz olarak içilebilir. 

  Adaçayı, zayıflamak isteyen kişiler tarafından iştah kesici özelliği sayesinde oldukça tercih edilen adaçayı günde bir çay fincanı tüketilebilir.

  Sinameki çayı, kalın bağırsakta bulunan suyun emilmesini engelleyip müsil görevi yapan sinameki çayIı, nane ve rezene gibi bitkiler ile desteklenirse iştah kesmeye yardımcı olur.

  İştah Kesen ÇaylarFrambuaz yaprağı (ahududu) çayı, tadı oldukça güzel olan bu çay, metabolizmayı hızlandırarak iştahı bastırma özelliğine sahiptir. Ahududu yaprağı çayı oldukça enerji verme özelliğine sahip olması nedeniyle kahvaltıda tercih edilebilir.

  Yasemen çayı, aroması oldukça güzel olan yasemen çayı, yağ yakmak için oldukça yardımcı olur. İştahı baskılayan bu çay aynı zamanda antioksidan özelliğe sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir, ağız kokusunu alır, tek başına ve yeşil çay ile beraber de kullanılabilir. Yasemin çayını 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı atıp 5 dakika demlenmesi için bekletip ılıdıktan sonra içebilir]]> İştah Açıcı Besinler https://www.istah.gen.tr/istah-acici-besinler.html Sun, 25 Nov 2018 18:05:24 +0000 İştah açıcı besinler, insanda var olan yeme ve içme duygularının artmasına neden olan yiyeceklerdir. Çokça duyduğunuz sözler vardır. "Bizim ufaklığın iştahı yoktu şu yiyecekten verdim" yada "şu çayı içtiğimden beri iş İştah açıcı besinler, insanda var olan yeme ve içme duygularının artmasına neden olan yiyeceklerdir. Çokça duyduğunuz sözler vardır. "Bizim ufaklığın iştahı yoktu şu yiyecekten verdim" yada "şu çayı içtiğimden beri iştahım bir açıldı" gibi sözler aşikardır. İştah kapalı olması normal seyrin altında ise doktora başvurup nedeni araştırılmalıdır. Biz normal şartları varsayıp iştah açan besinlerden bahsedeceğiz.  

  İştah açıcı besinler

  Patates kızartması: Patates glisemik oranı yüksek bir yiyecektir. Bu özelliğinden dolayı özellikle kızartma şeklinde tüketirseniz çok kısa sürede iştahınız açılacaktır.

  Kırmızı biber: Acı kırmızı biber yendiği zaman vücut ısısı artarak bir şeyler yeme ve içme isteği ortaya çıkarır. Kendinizi doymuş hissetmediğiniz için sürekli yemek yiyeceksiniz. 

  Tarçın: Tarçını çubuk formunda 10 dk suda kaynatıp içerseniz iştahınızın açılmasına neden olacaktır. Bunun dışında tatlıların üzerine yada zeytinyağlıların (zeytinyağlı sarma, dolma vb.) içerisine koyarsanız iştahınızın açılmasına yardımcı  olacaktır.

  Havuç: Yüksek glisemik endeksine sahip havuç, bu özelliğinde dolayı iştah açıcı besinler arasında yer almaktadır. Salatalarda yada havuç suyu şeklinde tüketebilirsiniz. 

  Mısır: Haşlanmış olarak tüketilen mısırda glisemik endeksi yüksek olduğu için yendikten kısa bir süre sonra acıkmanıza neden olacaktır.

  Tuz: Fazla tuz tüketimi de şeker ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olarak iştahın açılmasına sağlayacaktır.

  İncir: Kilo almak isteyenlerin tükettiği incir, iştahın açılmasına neden olacaktır.

  İştah Açıcı BesinlerAcı yeşillikler: Tatları acı olan kuzukulağı, roka, karalahana yemeklerden önce salata formunda tüketildiğinde sindirimde görevli enzimlerin hareket etmesini sağlayarak iştahın açılması neden olur.

  Kimyon: Özellikle kıyma ile yapılmış köfteler de, sucuklar,sosis vb. yiyeceklerde,bazı kebaplarda lezzet artırıcı olarak kullanılır. İtalyanlar tuzlu bisküvilerin hamuruna kimyon katarak hazırladıkları tuzlu bisküvileri aperatif olarak ikram eder.Hazımsızlığa çok iyi geldiği için özellikle hazmı zor olan yiyeceklerde kullanılır. Yiyeceklere ve özel içeceklere verdiği koku ve tat ile iştah açıcı besinler arasında yer alır.

  Zencefil: Daha çok grip yada soğuk algınlığında kullandığımız zencefil, toz olarak çaya katıldığında vücut ısısını yükselterek iştahınızın açılmasına neden olmaktadır.

  Kişniş: Kişniş tohumları içerdiği yağlar sayesinde mideyi salgılarını harekete geçirir, iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığa iyi gelir.Kişniş toz olarak günde 250-500 mg kullanılması tavsiye edilmektedir. Tohumlarını çay olarak demleyerek de tüketebilirsiniz.
  ]]>
  Bebeklerde İştah Açıcı Besinler https://www.istah.gen.tr/bebeklerde-istah-acici-besinler.html Mon, 26 Nov 2018 00:47:39 +0000 Bebeklerde İştah Açıcı Besinler, İnsanlar doğduklarından itibaren belirli ihtiyaçları için gereksinimlerini karşılamaya çalışmaktadır. Bu gereksinimlerini, karşılamak amacı ile doğduğundan itibaren anne sütü ile başla Bebeklerde İştah Açıcı Besinler, İnsanlar doğduklarından itibaren belirli ihtiyaçları için gereksinimlerini karşılamaya çalışmaktadır. Bu gereksinimlerini, karşılamak amacı ile doğduğundan itibaren anne sütü ile başlayarak sonra ise katı ve sıvı besinler olmak üzere besin alırlar. Bu besinler temel olarak proteinler, karbonhidratlar ve yağlardır. Bunun dışında yardımcı olarak mineral ve vitaminde alınmaktadır. Kişinin alacağı besinlerin belirli değerleri vardır. Bu değerleri aldığı zamanda en çok yarar alacağı dönem ise çocukluk dönemleridir. Eğer birey ileride sağlıklı ve rahat bir yaşama sahip olmak istiyor ise her besinden yeterli miktarda almalıdır. 

  Fakat farkında iseniz çevrenizde bulunan birçok bireyin çocukları yemek yerken zorluk çıkarmakta ve kolayca hastalanmaktadır. Bu yüzden uzmanlara çocukların gerekli olan besinleri alması için çeşitli tedavi yöntemleri gelişmektedir. Bu tedavi yöntemleri genellikle kimyasal ve bitkisel içerikli besin programlarıdır. Uzmanlar bu tedavi yönteminde genellikle Bitkisel tedaviler eşliğinde devam eden küçük dozlardaki ilaç tedavileridir. 

  Bebeklerde İştah Açıcı BesinlerBebeklerde İştah Açıcı Besinler hakkında yazılabilecek çok bir şey bulunmamaktadır. Bu durum genellikle ebeveynlerin sergilediği durumdur. Bu durum genellikle çoğu çocukta olmaktadır. Bebeklik dönemindeyse kesinlikle düzenli olarak anne sütü almalıdır. Bunu  dışında doktorların önerdiği besinleri tüketmeli ve ilaç tedavisi amaçlı balık yağı tüketebilir. Çocuğun yeterince beslenmesinde var olan faktör ailedir ve ailenin en önemli görevlerinden biridir.
  ]]>
  Çocuklar İçin İştah Açıcı https://www.istah.gen.tr/cocuklar-icin-istah-acici.html Mon, 26 Nov 2018 07:07:31 +0000 Çocuklar İçin İştah Açıcı, vücudun sağlıklı bir biçimde çalıştığının en büyük göstergesinden biridir iştah. Ek gıdalara başlanmasından itibaren, neredeyse tüm anne ve babalar çocuklarının iştahsızlığından ş Çocuklar İçin İştah Açıcı, vücudun sağlıklı bir biçimde çalıştığının en büyük göstergesinden biridir iştah. Ek gıdalara başlanmasından itibaren, neredeyse tüm anne ve babalar çocuklarının iştahsızlığından şikayet eder. Özellikle biz anneler bizim uygun gördüğümüz ölçülerde gıda tüketmeyen çocuklarımız için 'iştahsız' kanısına varıyoruz. Aslında bu düşünceye iten nedenlerden biri de; çocuğun bir yıl boyuca düzenli kilo artışına alışmış olmamızdır. Aşağı yukarı 1 buçuk yaşından itibaren kilo artışı yavaşlar. Çünkü; eskilerin deyimi ile ayaklanmış ve artık oyun çocuğu olmuştur. İştahsızlığın en belirgin olduğu bu dönemlerdir (15-20. ay). Büyüme ve gelişmeleri dönemsel farklılık gösteren çocukların bir yaşından sonra kalori ihtiyaçları azalır ve dolayısı ile eskiye göre belirgin bir İştahsızlık görülür. 

  Çocukların büyümesi sadece beslenmeye değil, yaş, genetik, psikolojik, cinsiyet, metabolizma hızı ve çevresel etkenlere bağlıdır. Biz anne ve babalar olarak çocuklarımız ne kadar yerse yesinler, tükettikleri gıdaların hep yetersiz olduğunu düşünür ve genellikle de başka çocuklarla kıyaslarız. Şunu da unutmamalıyız ki; aldıkları gıdaların miktarı kadar o gıdanın içeriği de o kadar mühimdir. Örneğin; kalori bakımından yüksek olan çikolata veya fast food gibi öğünler çocuğun yediği yemek miktarını etkiler. Yani yeterli kalori alır belki ama iştahını olumsuz etkiler. 

  Çocuğunuzun iştahsız olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalı
  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; her çocuk her şeyi yemeyebilir. Çocuklarınıza yemek masasında bulunan yemekler arasında seçme özgürlüğü vermeliyiz. Yoğurt veya peynir yiyen bir çocuk süt içmeyebilir. Bunda sorun yoktur. Meyve seven bir çocuğun sebzeleri fazla sevmemesi de normal kabul edilir. Çoğunlukla anne ve babaya iştahsız gibi görünen çocuklar, aslında yanlış beslenme alışkanlığı olan çocuklardır. Fakat yine de çocuğunuzun iştahında bir problem olduğunu düşünüyorsanız, boy ve kilo ölçümlerini kontrol etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü; iştahsızlığın beraberinde büyüme ve gelişme ölçülerinin yaşına uygun olmaması doktor kontrolünden geçirilmesini gerektirir. Özellikle çocuğun iç dünyasında yaşadığı; üzüntü, endişe, kıskançlık ve nefret gibi psikolojik durumlar çocukta iştah problemine neden olur. İştah sorunu olan çocukların eğer organik nedenlerden ötürü yeme sorunu yoksa mutlaka ruhsal yönden durumu araştırılmalıdır.

  Çocuklar İçin İştah Açıcıİştahsızlığı giderme yolları:
  Öncelikle çocuğunuza yediği besinlerin faydalarını birer birer anlatmalısınız. Sofraya aile bireyleri ile birlikte oturması gerektiğini gösterin. Çünkü; çocuk için yeme alışkanlığının gelişmesindeki en etkili yer aile ortamıdır. Yemek yedirebilmek için peşinde gezmeyin ve sık sık bir şeyler yedirmeye çalışmayın. Bu durum; midede sürekli besin bulunmasına bağlı olarak çocuğun acıkma duygusunun gelişmesini olumsuz etkiler. Düzenli vakitlerde öğün almasına alıştırmalıyız. Bu şekilde beslenen çocuk, diğer öğüne kadar aç kalacağı bilincini taşır ve beslenme düzeni hızlı gelişir. Çocuğun sevdiği yemekleri tercih etmeli ve tabağına yiyebileceği miktarda yemek katılmalıdır. Asla kardeşiyle veya başka çocuklarla kıyaslama yapılmamalı. Sofrada çocuğunuzu özgür bırakın ve kendi kendine yemesine izin verin. Çok fazla meyve suyu, süt ve asitli içeceklerde iştahını etkileyen içeceklerdir.

  İştah açan gıdalar:
  Hazımsızlığa ve mide bulantısına faydası olan zencefil, iştah arttırma konusunda da şifa kaynağıdır. Vücuttaki toksinleri temizleme özelliği taşıyan limon da iştah açar. Bir bardak suya sıkacağınız yarım limonu sabahları aç karnına içebilirsiniz. Kalorisi yüksek olan hurma, yeme arzusunu arttıran tarçın ve hafif ekşi tadıyla üzümde yine iştah açma özelliğine sahip gıdalardır. İncir, hem kilo aldırır hem de iştah açar. Karamb]]> İştah Kapatan Bitkiler https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan-bitkiler.html Mon, 26 Nov 2018 22:40:23 +0000 İştah kapatan bitkiler, Kilo problemi birçok kişinin ortak sorunudur. Çoğu kişi iştahının çok fazla olduğunu bu nedenle çok yemek yediğini savunur. İkramları çevirememek, sofradan tıka basa doymadan kalkmamak, ha İştah kapatan bitkiler, Kilo problemi birçok kişinin ortak sorunudur. Çoğu kişi iştahının çok fazla olduğunu bu nedenle çok yemek yediğini savunur. İkramları çevirememek, sofradan tıka basa doymadan kalkmamak, hazır yiyeceklere hayır diyememek nedeniyle vücutta kilo problemleri yaşanır. Dengesiz beslenme sonucu vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanamaması vücudun daha fazla yemek yeme talebine neden olur. Örneğin devamlı çikolata yeme isteği açığa çıkabilir. Bu durum magnezyum eksikliğinin habercisi olabilir. İştah problemi yaşayan kişiler iştah kapatan bitkilerden yardım alabilir. Sadece iştah problemi yaşayan ve bu nedenle kilo alan kişiler iştahını kontrol edebilmek için herhangi bir diyet uygulamadan bu bitkilerden yararlanabilir. Vücut açlıkla baş edebilmek için programlanmış bir sistemdir. İştah beyin ve farklı hormonların yardımıyla kontrol altına alınabilir. Beyin vücudun besinsiz kaldığını ya da kalacağını çeşitli sinyaller göndererek haber verir. Dengeli ve doğru bir şekilde beslenilmiyorsa tüketilen yiyecekler tokluk sinyali için yeterli olmayabilir. Dengeli ve doğru beslenmek için, vücudun ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılamak adına uzman bir diyetisyenden yardım alınabilir. Bilinçsiz bir beslenme programı uygulamak ya da iştahı kapatmaya çalışmak iştahın daha da artmasına yol açabilir.

  İştah Kapatan Bitkilerİştah kapatan bitkiler nelerdir

  Yeşil çay: Zayıflamak ve vücuttaki yağ dokularını parçalamak için faydalı olan yeşil çay bu özelliklerinden dolayı birçok diyet listesinin vazgeçilmezi olan bir bitki çayıdır. Yemeklerden yarım saat önce bir fincan yeşil çay içerek iştah kapatılabilir ve daha az yemek yenebilir. Yeşil çay zayıflatıcı özelliğiyle birçok zayıflama tableti içerisinde kullanılmaktadır. Yeşil çay kafein içerdiği için tansiyonun yükselmesine ve çarpıntıya yol açabilir. Tansiyon ve çarpıntı gibi problemi olan kişiler yeşil çay kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

  Yulaf: Tahıllı bir bitki olan yulaf, uzmanlar tarafından diyet programları için önerilmektedir. Bir kase yulaf ezmesi bir kase dondurmadan daha fazla tok tutar ve daha az kalori alınmasını sağlar. Lifli bakımıyla tokluk hissi yaratarak iştahı kapatır. Vücutta iştahı kapatan hormonların salgısını tetikleyici özelliği vardır.

  Avokado: Yurt dışında daha popüler bir şekilde tüketilen avokado lifli yapısıyla iştahı kapatıcı etkiye sahiptir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliğiyle beyne tokluk sinyali gönderen hormonların salgılanmasını tetikler. Sindirimi düzenler, sinirleri yatıştırır ve uyku problemlerine karşı iyi gelir. Vücutta su depolanmasını önler, kolesterolü düşürür, konsantrasyonu arttırır ve kalp sağlığına karşı iyi gelir.

  Ahududu: Lezzetli bir meyve olan ahududunun idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak iştahı bastırır. Ahududu meyve olarak tüketilebileceği gibi iştahı bastırmak için çay şeklinde de içilebilir. Ahududu enerji deposu bir meyve olduğu için çay ya da meyve olarak gece geç saatlerde tüketilmemelidir. Aksi halde uykuyu kaçırabilir.

  Tarçın: Bitkisel çaylara ya da yulaf ezmesine eklenerek içilebilen tarçının iştah kapatan etkisi vardır. Kan şekerini dengelemek için faydalı olan tarçın iştahı kapatarak uzun süre tok kalmayı sağlar.

  Çilek: Lif ve C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan çilek, ayrıca magnezyum, kalsiyum ve potasyum bakımından da zengindir. Yoğurt ve yulaf ezmesine eklenerek tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırır, kan şekerini dengeler ve iştahı kapatır.

  Zeytinyağı: Mutfaklarda baş köşede yer alan zeytinyağı sağlık için oldukça faydalıdır. İştahı kapatıcı etkisi sayesinde beyne tokluk sinyali verir. Bu sayede daha az yemek yeme isteği uyandırır.

  ]]>
  İştah Açıcı Vitaminler https://www.istah.gen.tr/istah-acici-vitaminler.html Tue, 27 Nov 2018 13:37:04 +0000 İştah Açıcı Vitaminler, Vita kelimesi latince hayat demektir. Amin ise kimyasal bir isimdir. İlk defa C. Funk tarafından 1912'de kullanılmıştır. Amonyak içerisinde bulunan hidrojen atomunun değişimi ile türetilmi
  İştah Açıcı Vitaminler, Vita kelimesi latince hayat demektir. Amin ise kimyasal bir isimdir. İlk defa C. Funk tarafından 1912'de kullanılmıştır. Amonyak içerisinde bulunan hidrojen atomunun değişimi ile türetilmiş fonksiyonel ve organik bileşikleri ifade etmek için kullanılır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için almamız gereken vitaminleri bilmemiz gerekir. Günümüz de düzensiz beslenme ve hormonlu besinlerin çokluğu nedeni ile çoğu insan başta çocuklar olmak üzere iştah açıcı vitaminleri yöneltilmektedir. 

  Vücudumuzda bulunan doğal vitaminler enerji üretiminde katalizör (reaksiyona giren maddeleri ayırt etmek için kullanılan maddeler) görevi görür. Fakat iştah açıcı vitaminler için aynı şeyi söylemek doğru değildir. Bu vitaminler hormondur. Vücut dengesini bozabilir. İştah açıcı vitaminler özellikle kaygılı ebeveynler tarafından çocuklara içirilir. 

  İştah açıcı vitaminler nelerdir

  C Vitamini; İştahı artıran bir vitamin türüdür, askorbik asit olarak bilinir, su da çözünür. İnsan vücudu tarafından üretilmez, dışarıdan alınması gerekir. Yokluğunda Bu haliyle vücut mekanizmasını yavaşlatarak kilo alınmasına yardımcı olmaktadır. Fakat asit yönünden zengin limonun sade olarak tüketilmesi kilo kaybına neden olduğundan asitten arındırılmış C vitaminlerinin günlük kullanılması gerekir. Günlük dozun üzerine çıkıldığında mide ve sindirim sorunları meydana gelebileceğinden günlük bir dozun üzerine çıkılmamalı. C vitamini eksikliğinde diş eti hastalıkları, iştahsızlık, yorgunluk, eklem sorunları ortaya çıkar. C vitamini kuşburnu, narenciyeler, yeşil sivri biber, karnabahar ve limon gibi sebze ve meyvelerden elde edilin bir vitamindir.

  Çinko vitamini; Zayıflama nedenleri araştırıldığında kanda bulunan çinko seviyesinin düşük olduğu görülür. İştahın artırılması için dışarıdan günlük 11 mg çinko vitamini alınmalıdır. Çinko daha çok kuru yemiş, et, süt, balık ve diğer deniz ürünlerinde yeterli seviyede görülür.

  D Vitamini; Fosfor ve kalsiyumun sindirilme aşamasında ve kana karışmasında önemli rol oynar. Özellikle büyüme çağında ki çocuklara verilmesi gereken bir vitamindir. D vitamini kas zayıflamasına engel olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp ritmini düzenler. Aynı zaman da troid işlevlerinin düzenli çalışması ve kan pıhtılaşması için gerekli olan bu vitamin yokluğu zayıflamaya neden olur. D vitamini kalsiyumun kemikler de birikimini artırarak dayanıklı bir kas iskelet sistemi oluşmasını sağlar.

  Demir vitamini; Özellikle çocuklar da görülen demir eksikliği iştah kaybı ve dolayısı ile kilo kaybına neden olur. Demir eksikliğinde fiziksel ve zihinsel gelişim yavaşlar. Demir vitamininin yeterli düzeye getirmek için demir ölçümü yapıldıktan sonra iştahsız hastaya doktor kontrolünde demir vitamini verilmelidir.

  Tiyamin (B1 Vitamini); Suda çözünür özelliktedir, karbonhidrat ve yağ mekanizması için önemli yer tutar. Tiyamin eksikliğinde hücreler de bulunan bazı asitlerin kullanımı azalırken yağ yakımı artar. Bu durumda kilo kaybı yaşanır. Eksikliği tamamlamak için dışarıdan alınması gerekir. Aksi durumda iştahsızlık, sindirim sorunları, yorgunluk, kas ve sinir hastalıkları, beriberi hastalığı ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca tiyamin eksikliğinde merkezi sinir sisteminde bulunan nöron aksonları saran miyelin tabakasının yok olmasına neden olabilir. Bu durumda  nörolojik sorunlar kilo kaybıyla birlikte yaşanır.

  İştah Açıcı VitaminlerUyarılar ve önlemler

  Yetişkinler için iştah açıcı vitaminler de bulunmaktadır. Fakat en sağlıklı yol protein ve karbonhidrat bakımından zengin, lifli ve kalorisi yüksek bir beslenme proğramı yeterli vitamin alınabilir. Tabi ki sağlıklı besinler olması gere]]> İştah Azaltan Yiyecekler https://www.istah.gen.tr/istah-azaltan-yiyecekler.html Tue, 27 Nov 2018 20:46:25 +0000 İştah azaltan yiyecekler, Biz insanlar genel olarak fiziksel görünüşümüzü geliştirmek ve zayıflatmak için yaptığımız diyetlerdir. Dış görünüşümüz, bakımından değil esasta fazla kilo almamız vücudumu İştah azaltan yiyecekler, Biz insanlar genel olarak fiziksel görünüşümüzü geliştirmek ve zayıflatmak için yaptığımız diyetlerdir. Dış görünüşümüz, bakımından değil esasta fazla kilo almamız vücudumuzun ve sağlığımız için çok nemlidir. Kilolarımız üzerimizde yaratığı etkilerden korunmak için nemlidir. Sağlıklı bir diyet yapmamız ve verdiğimiz kiloların kalıcı olması için kendimizi, açlığa mahkum etmemiz doğru değildir. İştahımız ve kilolarımız için her gün alınması gereken vitaminleri, mineralleri, proteini, karbonhidratları doğru kaynaklardan almamız gerekir. Bu aldığımız vitaminler uzun süreli ve kalıcı kilo vermemize yardımcı olurlar.  

  Yapacağımız diyetlerimizi belirledikten sonra iştah kesici ve önleyici yiyecekler, özelikle ilk haftalarda diyete bağlı kalabilmemiz için çok nemli ve destekleyicidir. İştahımızı azaltmada en çok bize sebzeler, baklagiller, meyveler ve daha çok besinler yardımcı olarak kilolarımızdan kurtuluruz. Bizim için önemli olan iştahımızın azalmasıdır. İştahımızı azaltmak için yediğimiz besinlere çok dikkat etmemiz ve az yememiz gerekir. İştahımızı azaltmakta kendimiz başarılı olamıyor isek bir diyetisyenden yardım alaraktan uygulayabiliriz. İştahımız için her besinin, vücudumuzda faydası vardır. Bu besinler günlük tüketip ve diyetini yaparsak iştahımızı azaltmada yardımcı olurlar. İştahımızı azalmak için yemeklerimizi ağır öğünler yerine küçük günler şeklinde, ve sık sık yememize fayda vardır. İştahımızda yemeklerimizi üç ana gün yerine altı öğüne bölerek te yiyebiliriz. Günlerimizde salat, elma gibi yiyecekler yemekten önce iştahımızı keserek bize kilo vermemizde yardımcı olurlar.

  İştah Azaltan Yiyeceklerİştahımızı azaltan yiyecekler

  Salata çeşitleri, elma, yulaf ezmesi,yeşil çay, acı biber, yumurta, yeşil mercimek, fasulye, barbunya, nohut, ayva, armut, çorba çeşitleri, yağsız et  greyfurt, tarçın, brokoli, yoğun lifli yiyecekler, kırmızı biber,  karnabahar gibi yiyecekler iştah azaltır.]]>
  İştah Açıcı Kür https://www.istah.gen.tr/istah-acici-kur.html Wed, 28 Nov 2018 08:01:21 +0000 İştah açıcı kür, yemek yeme alışkanlığı az olan ve vücudun alması gereken besin değerlerini almada zorluk yaşayan kişiler için hazırlanmış olan bir kür tarifine verilen addır. İnsanlar arasında genel olarak her ne İştah açıcı kür, yemek yeme alışkanlığı az olan ve vücudun alması gereken besin değerlerini almada zorluk yaşayan kişiler için hazırlanmış olan bir kür tarifine verilen addır. İnsanlar arasında genel olarak her ne kadar kilo vermek isteyen kişiler bulunuyor olsa da iştahsızlık sorunu çekip yeterli kiloyu alamayan insanlar da vardır. Bir kişinin zayıf olması fiziksel olarak kötü durup üzerine giyecek kıyafetleri bulmada zorluklar gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalabilir. Ancak bu durumun yanı sıra yeterli derecede beslenemeyen iştahsızlık sorunu ile karşı karşıya kalan bir kişide vücudun alması gereken protein, vitamin, demir, mineral ve benzeri birçok besin değerinin eksiklik sorununu da çeker. Bu tür besin değerleri insan vücudunda eksik olduğu zaman kişi de birçok hastalık, birçok sorun ve halsizlik güçsüzlük gibi bazı olumsuz durumlar kendini göstermeye başlayabilir.

  İştahsızlık sorunu yaşayan kişi yeterli beslenmediği zaman gücü ve kuvveti kaybolarak günlük yapması gereken işleri yapmada da zorluklar yaşayabilir. Yemek yeme sorunu yaşayan ve vücudun alması gereken besin değerlerini alamayan kişinin iştahının açılması için yapması gereken birçok durum vardır. Öncelikle iştahın açılması için vücut için gerekli olan protein, vitamin ve mineral gibi besin değerlerinin eksikliğini kapatacak kürler kullanarak vücudun bu eksik yönlerini kaybedebilir. Vücudun besin değerlerinin eksikliğini kapatacak olan kürün içermiş olduğu malzemeler de zaten bu besin değerlerini çok miktarda içinde bulunduran malzeme çeşitleridir. Bu malzemeler ile yapılan kür tarifinde iştahı açan bir özelliğin yanı sıra vücut için gerekli olan besin değerlerini içinde bulundurup daha sağlıklı bir beslenme olmasına yardımcı olur. İşte bu kadar sağlıklı, iştah açıcı özelliği bulunan ve bu durumların yanı sıra yüksek ve zengin besin değerleri bulundurun bu kürün yapılış tarifini beraber inceleyelim;

  İştah Açıcı Kürİştah açıcı kür için gerekli olan malzeme 
  • Yarım kilo üzüm pekmezi,
  • Yarım kilo tahin,
  • 200 gram fındık içi,
  • 150 gram ceviz içi,
  • 100 gram badem içi,
  İştah açıcı kür yapılışı; öncelikle bir kabın içerisine üzüm pekmezi ve tahin konularak iyice karıştırılır. Daha sonra fındık içi, ceviz içi ve badem içi bir dövecek yardımı ile iyice dövülür. Ardından bu kuru yemişler de pekmez ve tahinin bulunmuş olduğu kabın içerisine katarak karıştırın ve bir kavanoz içinde kullanıma hazır bir halde bekletebilirsiniz. İşte son derece sağlıklı, iştah açıcı özelliği bulunan ve yüksek besin değerleri bulunduran iştah açıcı kür tarifinin yapılışı bu kadar basit ve pratik olma özelliğine sahip bir tariftir. Lezzeti ile de oldukça güzel ve damaklarda enfes bir tat bırakacak olan iştah açıcı kür tarifini günde iki defa iki yemek kaşığı ana yemeklerden sonra içilerek kullanılır. Her gün düzenli bir şekilde kullanacağınız bu kür tarifi her evde bulunacak malzemeleri içinde içerdiği için herkes evinde kolaylıkla yapabilir. İçerdiği besin değerleri sayesinde kişiye verdiği yüksek oranda ki vitamin, mineral, protein ve demir ile enerji verici bir özelliği de bulunan bir tarif çeşididir. Bu sebepten herkes her yaştan kişi rahatlık ile tüketebilir.
  ]]> İştah Açıcı Bitkiler https://www.istah.gen.tr/istah-acici-bitkiler.html Wed, 28 Nov 2018 22:14:29 +0000 İştah açıcı bitkiler, iştah kaybının neden olduğu olumsuzlukları gidermede oldukça faydalı etkiler yapar. İştah kaybı kişide yetersiz beslenmeye, dolayısıyla hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olur. Bu durumda k İştah açıcı bitkiler,
  iştah kaybının neden olduğu olumsuzlukları gidermede oldukça faydalı etkiler yapar. İştah kaybı kişide yetersiz beslenmeye, dolayısıyla hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olur. Bu durumda kişilerde hastalıkların süresi uzar, enerji azalmasına, bitkinlik ve yorgunluğa neden olur. Bu nedenle iştah kaybının en kısa sürede düzene sokulması önemlidir. Bu konuda doğadaki şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz. İştah açıcı bitkiler sayesinde eski iştahınıza yeniden dönebilirsiniz. Ancak bu bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

  İştah açıcı bitkiler nelerdir

  Yaban mersini: Oldukça etkili iştah açıcı özelliği olan yaban mersinini yemeklerinize ilave ederek, suyunu sıkarak ya da çayını içerek iştahınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz. İçeriğindeki vitaminlerle sağlığı da faydası olan yaban mersini, yaşı ilerleyen kişilerdeki iştahsızlık içinde oldukça faydalıdır.

  Tarçın: Tarçın lezzetiyle iştah açıcı bitkiler arasında zevkle tüketeceğiniz bir bitkidir. Hem iştah açıcı etkisi, hem de ishal gibi sindirim sorunlarına iyi gelen şifalı bitkiyi çay olarak, baharat gibi tüketebilirsiniz.

  Çemen otu: İştah açıcı bitkiler arasındaki çemen otu, aynı zamanda ağrı kesici etkisi olan, şeker hastalığı etkilerini azaltan, kolesterolü düşüren bir bitkidir. Sindirim enzimlerini tetikleyen çemen otu, besinlerin hızla sindirilmesini sağlar ve acıkma süresini kısaltır. Bu şifalı bitki iştah açıcı olarak geçmişten beri kullanılmaktadır.

  Sarımsak: Bu bitkinin bilhassa kemoterapi gören hastalarda iştah arttırdığı görülmüştür. Bu süreçte hem iştah arttırmakta, hem de vücuttaki hasarı azaltmaktadır. Bunu ister taze olarak tüketebilir, isterseniz turşusunu ya da yoğurt gibi yiyeceklerin içine karıştırarak tüketebilirsiniz.

  Nar: Nar daha çok Asya ülkelerinde yemeklerin ardından tüketilir. Bu sayede sindirimi hızlandırmakta ve açlık süresinin kısalmasına yol açmaktadır. Yemekten yarım saat önce nar suyu içildiğinde iştahınızı kolaylıkla açabilirsiniz.

  Anason: İştah açan bitkiler arasında yer alan anason, yemeklere ayrı bir lezzet katar. Tatlılarda, çöreklerde, et yemeklerinde kullanacağınız anason iştahınızı açarken, midenizdeki hazımsızlık sorununu da giderir.

  Nane: Bağırsakları çalıştıran etkisiyle nane, kısa sürede açlık hissinin oluşmasını sağlar. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için, hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Naneyi taze olarak salatalarınızda tüketebilir, taze ya da kuru naneyle çay hazırlayıp içebilirsiniz. Kuru naneyi yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz.

  Acı biber: Acı biberin iştah açıcı etkisini bilmeyen yoktur. Yemeklerinizde acı biber yediğinizde, daha büyük porsiyonlar tüketirsiniz. Hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de iştahınızı açar. 

  Zerdeçal: Tarihin en eski döneminden itibaren sindirim sistemi sorunlarında kullanılan bu şifalı bitkinin anti bakteriyel etkisi, iltihap giderici etkisi vardır. Bağırsakları rahatlatır, işlevini daha kolay yapmayı sağlar.

  Yılan otu: Bu ot tüketildiği zaman açlığın oluşmasını sağlar. Gaz giderici etkisi, sindirim sistemindeki olumlu etkisi nedeniyle uzmanlar tarafından önerilir. Tadı acımsı olduğundan, midesinde ülser, gastrit gibi sorunları olan kişilere tavsiye edilmeyen bir bitkidir.

  İştah Açıcı BitkilerAcı yeşillikler: Roka, kara lahana, su teresi, kuzu kulağı gibi tadı acımsı olan bitkilerin iştah açıcı etkisi oldukça fazladır. Bunları salatalarda, taze olarak yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.
  ]]> İştah Kesen Meyveler https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-meyveler.html Wed, 28 Nov 2018 23:31:32 +0000 İştah kesen meyveler, tüketilmesi ile birlikte kilo kaybı olmasına neden olur. İştahı az olan kişilerin yemek öncesinde tükettiği meyve ve sıvılara dikkat etmeleri son derece önemlidir. Zayıflamak isteyen kişilerin tüketmeler İştah kesen meyveler, tüketilmesi ile birlikte kilo kaybı olmasına neden olur. İştahı az olan kişilerin yemek öncesinde tükettiği meyve ve sıvılara dikkat etmeleri son derece önemlidir. Zayıflamak isteyen kişilerin tüketmelerinde faydası olan iştah kesen meyvelerin, kilo almak isteyen kişilerin tüketmeleri halinde zararları bulunur. Bu sebepten dolayı kişinin beden yapısına göre tükettiği yiyeceklere ve meyvelere dikkat etmesi önemlidir. Fiziksel görüntüsünü değiştirmek amacıyla kilolu kişilerin diyetleri içerisinde iştah kesen meyveler tüketmeleri kilo kaybı önemlidir. Sağlıklı kilo vermek için kişinin dikkatli beslenmesi ve vitamin, mineral, yağ ve karbonhidrat bakımından dengeli beslenmesi kalıcı kilo vermek için önemlidir. İştah kesen meyveler ile birlikte diğer besinler ile sağlıklı kilo verilmesi önemlidir. Ancak zayıf olan kişilerin iştah kesen meyveler tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Zayıf olan kişilerin iştah kesen meyveleri tüketmeli halinde kilo kaybında çoğalmalar bulunduğu için zararları bulunur. Bu sebepten dolayı kişinin tükettiği sebze, meyve ve baklagillere dikkat ederek beden yapısına göre tüketmeleri oldukça önemlidir. Ayva, elma, armut gibi meyvelerde bulunan şeker ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan pektin ismi verilen madde ile beraber içerisinde bulunan eriyebilen lifler ile iştah kesme özelliği bulunduğu kanıtlanmıştır. Bu meyvelerde bulunan lif miktarı fazla olduğu için öğün arasında tüketilmesi halinde tokluk hissi verir. Böylece iştahın kapanmasına neden olur. 

  İştah Kesen Meyvelerİştah Kesen Meyveler,

  Armut, içerisinde bulunan lifler sayesinde iştah kesme özelliği bulunur. Ara öğünlerde veya ana öğünlerde tüketilmesi ile kişinin iştahını kestiği belirtilirken; öğün arasında atıştırmalık olarak tüketilebilir. Armutta bulunan mineral ve vitaminler ile kişinin iştahının kapanmasına neden olduğu bilinirken; zayıf olan kişilerin armut tüketmeleri tavsiye edilmez. Ayrıca armut tatlısı içerdiği şerbet sebebiyle iştah açtığı için kişinin beden yapısına göre tüketmesi gerekir.

  Elma, içerisinde bulunan şeker ve vitaminler sayesinde iştah kapatma özelliği bulunan meyveler arasında yer alır. Ayrıca içerdiği lif sebebiyle bağırsakların çalışmasına katkı sağlarken; tokluk hissi veren meyveler arasında yer alır. Zayıf olan kişilerin özellikle yemek öncesinde elma tüketmeleri sakıncalı iken; kilo problemi olan kişilerin ara öğünlerde ve yemek öncesinde elma tüketmeleri tavsiye edilir. Diyet listelerinin ilk sıralarında elmanın yer aldığı bilinir. Bunun sebebi ise iştah kapatma özelliğinden dolayıdır.

  Ayva, içerisinde bulunan vitaminler ile beraber iştah kapatan meyveler arasında yer alır. Bu sebepten dolayı kilo problemi yaşayan zayıf kişilerin avda tüketmeleri sakıncalıdır. Ayva içerisinde bulunan lifler sebebiyle tokluk hissi verirken; kilosu çok fazla olan kişilerin tüketmeleri tavsiye edilir.

  Greyfurt, iştah kesen meyveler içerisinde yer alır. Zayıf olan kişilerin greyfurt tüketmesi tavsiye edilmez. İçerdiği lifler sebebiyle ve şeker miktarı ile tokluk hissi verirken; kilosu fazla olan kişilerin diyet amaçlı greyfurtu kullanması tavsiye edilir. Bu meyvenin içerisinde bulunan fitokimyasalların insilün değerini düşürdüğü için iştahın azalmasına sebep olduğu belirtilir.  Bu nedenle hem yağ dokusunun gitmesine fayda sağlarken; hem de yağların yakılarak enerjiye dönüşmesinde katkı sağladığı belirtilir. Tokluk hissi veren greyfurtun yapılan araştırmalarda yemek öncesi tüketildiğinde veya taze sıkılmış greyfurt suyunun tüketilmesi halinde kilo vermede önemli faydaları olduğu belirtilir.
  ]]>
  İştah Açıcı https://www.istah.gen.tr/istah-acici.html Thu, 29 Nov 2018 17:56:11 +0000 İştah açıcı, besinler ve gıdaların insanların damak tadına ve duyularına hitap etmesi için kullanılan yöntemler ve ek gıdalar olarak bilinir. İştah, kilolu insanlarda açık olduğu düşünülen ve bu sebeple sürekli yeme his İştah açıcı, besinler ve gıdaların insanların damak tadına ve duyularına hitap etmesi için kullanılan yöntemler ve ek gıdalar olarak bilinir. İştah, kilolu insanlarda açık olduğu düşünülen ve bu sebeple sürekli yeme hissi uyandıran bir terimdir. Zayıf ve sağlıksız olan kişiler genellikle iştahlarının kapalı olduğunu ve yemek yemeyi istemediklerini söylerler. Çocuklarda daha sık rastlanan bu iştahsızlık giderilmezse, zamanla sadece kilo verme değil bunun yanı sıra ciddi sağlık sorunları ile de karşılaşılmaktadır. Yani kapalı olan iştah, sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği için, iştahı iyi olan çocuk ve yetişkinler genellikle sağlıklı olarak kabul edilebilir. Çocuğunuzda, bir yakınınızda yada kendinizde sürekli devam eden bir iştahsızlık söz konusu ise, bu durum göz ardı edilmemeli, doktora gidilmelidir. Ayrıca yapılan yemekleri kendi damak tadınıza ve göz zevkinize hitap eden şekilde sunmak, isteğe bağlı olarak yemeklere bakarak eklemek de iştah açmaya yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında iştah açıcı olarak bilinen bazı besinler yardımı ile de iştahsızlık sorunu ile başa çıkılması mümkün olabilir. 

  Kereviz: İyi bir iştah açıcı olarak bilinen kereviz, bunun yanı sıra böbrek taşı, zihinsel yorgunluk ve akneler için de oldukça etkili bir bitkidir. Kereviz önce dövülmeli ve dövülen kereviz sıcak suda demlenerek çay elde edilmelidir. Bu çaydan günde üç bardak içildiği takdirde ve düzenli kullanımı ile iştahın büyük oranda açıldığı görülecektir. 

  Tere Suyu: İştahsızlık konusunda mucize besinlerden birisi de tere suyudur. Tereye ulaşmak oldukça kolay olmasına rağmen tere suyu elde etmek zor ve zahmetli bir iştir. Fakat bulunur ve düzenli bir şekilde içilirse, iştah açar, saçlardaki kepeklenmeleri giderir ve bağırsak temizleyici olarak bilinir. 

  Soğan: Her ne kadar bazı kişiler için sevilmeyen bir bitki olsa da, soğanın hem yeşil hali hem de kuru hali çok faydalıdır. Tüketilmesi iştah açtığı gibi, hastalıklardan korunmaya da yardımcı olmaktadır. Acı tadını sevmeyenler için beyaz soğan hem tatlı hem lezzetli hem de faydalıdır diyebiliriz. 

  İştah AçıcıHavuç Suyu: Göz için çok faydalı olarak bilinen havuç, suyu sıkılır ve yemeklerden önce bir bardak kadar içilirse iştah açmaya da yardımcı olmaktadır. 

  Yaban Mersini: Şifa deposu olarak bilinen mucize bitkilerden biri olan yaban mersini meyveleri toplanarak kaynatılır. Elde edilen su içilirse iştahsızlık ortadan kalkmaktadır ve kanı da çok iyi temizlemektedir. Bunun dışında, hemoroid, aft, kanser gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir. 

  Bunların dışında iştah arttıran ve aktarlarda rahatlıkla bulunabilen diğer besinler de şunlardır:
  • Kırmızı biber, kara biber
  • Maydonoz
  • Ardıç meyvesi
  • Nohut
  • Kantaron otu
  • Melisa otu
  • Pelin otu
  • Ahududu ve ayva kompostosu
  • Kara lahana
  • Su yoncası
  • Tarçın
  • Ceviz yapraklarından demlenen çay
  • Ada çayı yapraklarının tozu
  • Zencefil ve kakule gibi besinler iştah açıcı olarak bilinen oldukça etkili gıdalardır. 
  ]]>
  İştah https://www.istah.gen.tr/istah.html Fri, 30 Nov 2018 06:31:59 +0000 İştah, insanın yaratılışındaki beslenme arzusunun adıdır. Yemek yemek yada bir şeyler içmek normal seviyenin üzerinde ise iştah açıktır. Tam tersi bir yaşantıda ise kapalı olarak tabir edilir. Örneğin hasta İştah, insanın yaratılışındaki beslenme arzusunun adıdır. Yemek yemek yada bir şeyler içmek normal seviyenin üzerinde ise iştah açıktır. Tam tersi bir yaşantıda ise kapalı olarak tabir edilir. Örneğin hasta olan bir kişinin iştahı kapalıdır. Rahatsızlığından dolayı iştahı kapanmıştır. "Maşallah iştahında yerinde bu günlerde" dediğimiz bir kişide keyifli günler geçiriyor olabilir.

  İştahİştah mekanizması,

  İştah mekanizmasının işleyişinde çevresel faktörler daha fazla ön plana çıkmaktadır. Hızla değişen ekonomik ve sosyolojik düzenler, insanları daha fazla koşuşturma içerisine sokmuştur. Bu da bireylerde iştah mekanizmasının olumlu yada olumsuz olarak kendini göstermesine neden olmaktadır. İştah, beynin kontrolü ile vücudun besin ihtiyaçlarına göre kişiyi farklı besin gruplarına iter. Örneğin, spordan yeni çıkmış biri protein ve karbonhidrat ihtiyacı duyar. Markete girdiğinde ise beyni onu şekerli gıdalara doğru yönlendirir. Bu kişiyle aynı fiziki özelliklere sahip bir kişi daha seçelim fakat bu kişi spor yapmasın ve stresli bir hayat yaşasın. Bu kişide iştah yüksek ihtimalle kapalı olacaktır ve yemek yemeden sürekli uyumak isteyecektir. Bu kişi için şu söylenebilir ''son günlerde iştahı da kapandı. Bir deri bir kemik kaldı''. İştahın çevresel faktörlerini bu şekilde örneklendirebiliriz. İştahı etkileyen bir diğer faktörde yenilen yemeğin lezzetidir. Lezzet bir besin tüketildikten sonra oluşan hazzı ifade eder. Lezzet kişiye göre değişiklik gösterir. Genel olarak hangi besinin lezzetli olduğu göreceli bir kavram olabilmektedir. Besinin tadı, kokusu, görüntüsü her bireyde farklı iştah duygusu oluşturabilir. Acılı yiyen kişiler genelde iştahlı yemek yerler. Nedeni acı tüketimi metabolizmayı hızlandırır ve kişiyi daha fazla tüketime sevk eder. İştah mekanizması doğuştan yada sonradan gelişebilmektedir.Biraz daha derine inersek iştah ile ilgili karşımıza önemli bir hormon çıkacak. Elbette ki çıkacak. Her mekanizmamız da olduğu gibi açlığımızı da hormonlarımız yönetiyor. İştah mekanizması çok karmaşıktır ve ona etki eden birçok kriterden söz edebiliriz. Yemek yerken geçirdiğimiz zaman, doymak için önemli bir kriterdir. Tokluk sinyali yemeğe başladığımızdan en az 20 dakika sonra devreye girer. Vücudumuzda iştahımızı kotrol eden insülin, kortizol, leptin, gherlin gibi pek çok hormon salgılanır. Bunlar mide ve beyin arasında sinyaller göndererek açlık, tokluk merkezini uyarırlar, aynı zamanda yağ yakımında veya depolanmasında ve metabolizma hızında da etki göstermektedirler. Ve bunlardan en önemlisi ghrelin hormonudur. İştah mekanizmamız da en büyük rol sahibi o olduğu için ghrelini kontrol edebildiğimiz zaman iştahımızı da kontrol edebileceğimizi ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda kilo vermeye çalışan çoğu obez kişide yüksek ghrelin seviyelerine görülmektedir. Düzenli spor yapmak bu hormonun seviyesini azaltmaktadır. Aynı zamanda iştahı açan yada kapatan yiyecekleri bilmeniz faydalı olacaktır. Sağlıklı bir yaşam için yeterli iştaha sahip olmanızı dilerim. Pozitif olun iştahınızı kaçırmayın. 
  ]]>
  İştah Kesen Bitkiler https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-bitkiler.html Fri, 30 Nov 2018 15:16:11 +0000 İştah kesen bitkiler, Uzun süreler aç kalıyor yaptığınız diyetlerden sonuç alamıyor olabilirsiniz. Bu durum bedeninizin aşırı baskıya karşı verdiği bir tepkidir. Bu tepki sonucu aşırı baskıya karşılık olarak iştahı a İştah kesen bitkiler, Uzun süreler aç kalıyor yaptığınız diyetlerden sonuç alamıyor olabilirsiniz. Bu durum bedeninizin aşırı baskıya karşı verdiği bir tepkidir. Bu tepki sonucu aşırı baskıya karşılık olarak iştahı açarak yemek yemeğe teşvik eder. Bu direnci kırmak için iştahı kesen bitkilerden faydalanabiliriz. İştahı kesici bitkiler aynı zamanda organizmada genel bir ruh değişikliği oluşturarak yemek yemeğe olan ilgiyi de azaltır. Bazı bitkiler bedeni çalıştırırken yağları yakar ve idrar yoluyla yağlar bedeni terk eder. Sindirimi hızlandırmak için kullanılan bu bitkiler vücuda iştah kapattığı için vücuda giren kalori miktarında azaltır. 

  İştah Kesen Bitkilerİştah kesen bitkileri şöyle sıralayabiliriz:
  • Yeşil çay, Bu çay enerji tüketimini artırarak yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan ödemi atmaya yardımcı olur. İçinde barındırdığı C vitamini antioksidan özellikleriyle vücuda faydalıdır.
  • Kereviz, Kerevizi düzenli tükettiğiniz de bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sindirimi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Kerevizi yerken vücut çok fazla kalori yakar. Kerevizi her gün veya gün aşırı yemek veya salatalarda kullanarak tüketirseniz tokluk hissi verdiğini ve kilo verdiğinizi göreceksiniz.
  • Mate yaprağı, İştahı kapatan harika bir bitkidir. Güney Amerika yerlileri kıtlık ve kuraklık zamanında mate yaprağı yiyerek bedenlerini güçlendiriyor ve hayatta kalmayı başarıyorlardı. Adeta bedende yağ avına çıkıyor desek abartmış sayılmayız. Mate yaprağını demleyerek yapacağınız çaydan gün içerisinde tüketmek iştah kapatacağı gibi zihinsel ve fiziksel yorgunluğunuzu alacaktır.
  • Tarçın,  vücudun ensülin direncine karşı koyan bir bitkidir. Tarçın tozunu yiyecek ve içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Tarçının işlem görmemiş kabuklu halini de çaylarınızı ekleyerek faydalanabilirsiniz.
  • Keten tohumu, Vitamin protein ve lif açısından zengindir. Bir kase yoğurda eklenen bir kaşık keten tohumu sizin  yemeklerden  yarım saat önce  almanız iştahınızı kesecek ve aç hissetmeyeceksiniz.
  • Isırgan otu, Isırgan otu iştahı bastıran yapısıyla kilo kaybına yardımcı olma özellikleriyle bilinen bir bitkidir. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri,kalsiyum,magnezyum, demir potasyum gibi maddeler bağışıklığınızı güçlendirir. Tercihen suyu sıkılarak,pişirilerek, veya salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Rezene, Açlık hissini azaltmasıyla bilinen rezene çayı ara öğünlerde tüketilebilir. Günde 3 veya 4 bardak içebilirsiniz.
  • Kakule, Sakinleştirici ve zayıflamaya yardımcı olan bir bitkidir.Muhallebi,sütlü tatlılar,ve ya kompostolarının içerisine ekleyerek lezzet verici olarak kullanabileceğiniz gibi şekersiz çayınıza ve kahvenize de bir tutam ekleyerek tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğiniz kakulenin zayıflamanıza yardımcı olacağını göreceksiniz. Marketlerde ve aktarlarda baharat olarak satılmaktadır.
  • Muz, tokluk hissi vererek kendinizi bir müddet aç hissetmenizin önüne geçecektir. Vücuttaki yağ oranında düşürür yemeklerden yarım saat önce yemek daha az yemenize yardımcı olur.
  ]]>
  İştah Kapatan Besinler https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan-besinler.html Sat, 01 Dec 2018 14:03:32 +0000 İştah Kapatan Besinler : Kilo vermenin, dış görünüşümüz kadar sağlığımız açısından da önemi büyüktür. Aç kalarak yapılan diyet, diyet değildir. Çünkü tekrar yenmeye başlandığı zaman verilen kilolar geri alınır İştah Kapatan Besinler : Kilo vermenin, dış görünüşümüz kadar sağlığımız açısından da önemi büyüktür. Aç kalarak yapılan diyet, diyet değildir. Çünkü tekrar yenmeye başlandığı zaman verilen kilolar geri alınır ve sağlıksızdır. Sürekli aç kalan insan bir yere kadar dayanır ve sonunda pes ederek bir öğünde daha fazla yer. Kendini tutamayıp durmadan yemek yeme isteği duyan insanların yeme alışkanlığını durdurmak için tok tutan besinlere ihtiyacı vardır.

  İştah kapatan besinler tüketerek  sağlıklı bir şekilde istenilen kilolara erişmek mümkündür. Açlık hissi vücudumuzda bulunan protein eksikliklerinden de kaynaklanabilmektedir. Bunun için dengeli ve düzenli olarak beslenmek vücudumuza gerekli proteinleri doğal olarak almak gerekir.

  İştah Kapatan Besinlerİştah kapatan besinler :

  Salata: Salatalar besin ve vitamin açısından oldukça zengindir. Araştırmalara göre salata yiyen insanların daha az kalori aldığı ve daha uzun tok kaldığı tespit edilmiştir. Her öğünde yemeklerin yanında salata yendiği zaman iştah kesici ve doyurucu etkisi artmaktadır. Salata sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığı önler. İçerisinde posa  oranı yüksek sebzeler mide içerisinde daha fazla yer kaplayarak tokluk hissi verir.

  Yumurta : Herkes tarafından da bilindiği gibi yumurtanın tok tutma özelliği vardır ve protein açısından oldukça zengindir. Özellikle sabahları yenen yumurta gün içinde daha tok kalınmasını sağlar.

  Yoğurt : Yoğurt protein bakımdan zengin olduğu için tok tutucu özelliği vardır ve iştahı kapatır. Ayrıca yoğurtun içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmasından dolayı sağlıklı ve zayıflatıcı bir besindir.

  Portakal, mandalina ve greyfurt : Portakal, mandalina ve greyfurtun içeriğinde lif bileşenleri bulunmaktadır.Bu özelliğinden dolayı iştah kapatan meyveler arasında bulunmaktadır.

  Çorba : Yemeklerden önce çorba içerseniz mideye yaptığı basınçtan dolay iştahı kapatır. İçerisinde et ve yumurta bulunan çorbalar daha tok tutucu özelliğe sahiptir, gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar açlık hissi vermez. İştahınızı kapatmak istiyorsanız yemeklerden önce mutlaka çorba içiniz.

  Badem :
  Badem posa açısından, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin bir kuru yemiştir. Özellikle meyvelerle birlikte yendiği zaman iştahı kapatır.
  ]]>
  İştah Kesici https://www.istah.gen.tr/istah-kesici.html Sat, 01 Dec 2018 15:24:31 +0000 İştah kesici, olarak kullanılan besinler ve diğer uygulamalar kilonun korunmasında faydalı etkiler yapar. Ayrıca zayıflama amaçlı diyet yapıldığı zaman iştahın frenlenmesinde, sağlıklı beslenmede önemli rol oynarlar. Açlı İştah kesici, olarak kullanılan besinler ve diğer uygulamalar kilonun korunmasında faydalı etkiler yapar. Ayrıca zayıflama amaçlı diyet yapıldığı zaman iştahın frenlenmesinde, sağlıklı beslenmede önemli rol oynarlar. Açlığa mahkum olup diyet yapmak yerine, iştah kesici besinler tüketerek, aktiviteler yaparak sağlığınızı koruyarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde diyete uyum sağlama sorunu yaşamazsınız.

  İştah kesici besinler

  Elma: Diyetisyenlerin beslenme listesi önerilerinde her zaman yer alan elma, sağlığa faydalarının yanında, iştahı bastırmada önemli bir etkisi vardır. İçeriğindeki lif oranı ve pektin denilen madde sayesinde iştah kesici etkisini hemen fark edebilirsiniz. Öğünler arasında elma tüketerek, tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz. Öteki öğüne kadar mide kazınması, açlık hissi asgariye indirilir. Ayrıca elmanın kan şekerini düzenleme etkisiyle diyet yaparken aktiviteleriniz için yeteri kadar enerjiye sahip olursunuz. Diyet sırasında halsizlik çekmeden, sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.

  Yeşil salatalar: Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan yeşil salatalar, düşük kalorisinin yanında tok kalmanızda önemli bir etki yapar. İçeriğinde besin lifi bulunduğundan, yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanan salatalar uzun süre açlık hissini bastırmaya, tok kalmaya yardımcı olur. Sebzelerle hazırlanmış bir salata tabağı yaklaşık 200-250 kalori olur. İçeriğinde bol miktarda ve mineral bulunduğundan, ayrıca tok tuttuğundan diyetlerin en önemli besinidir.

  Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi bir karbonhidrat olsa da, yavaş sindirildiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu iştah kesici etkiye neden olur. Glisemik endeksi düşük olmasına rağmen, besin değeri yüksek olan yulaf ezmesi, açlık hissettiğinizde bir kase tüketilirse iştahınızı kesecektir.

  Yeşil çay: Açlık hissettiğinizde, yemek zamanına daha varsa hemen kendinize bir bardak yeşil çay hazırlamalısınız. Çünkü açlık hissine neden olan hormonların salgılanmasını baskılayan yeşil çay, tokluk hissine neden olacaktır.

  Acı biber: Acı biber aslında iştah açıcıdır. Ancak acıyı fazla sevmeyenler açısından acılı yemekler daha az tüketilecek, daha fazla su içmenize neden olacaktır. Böylece az kalori alacak, aynı zamanda su içtiğiniz için iştahınız kesilecek tokluk hissedeceksiniz.

  Protein: Vücut tarafından karbonhidratın işlenmesini yavaşlatan protein, tok kalacağınız sürenin uzamasına neden olur. Bu nedenle karbonhidratlı besinlerin yanından balık, tavuk, yumurta gibi proteinli besinleri tüketerek tokluk sürenizi uzatır, iştahınızı kesebilirsiniz. 

  Yağ: Diyet yaparken yağ tüketimi genellikle tercih edilmemektedir. Ancak vücudunuzun belli oranda yağa da ihtiyacı vardır. Eğer yağı doğru kaynakta alırsanız, daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu yüzden ay çekirdeği, zeytin, fındık gibi besinleri tercih etmelisiniz. Bunları ara öğünlerde tüketirseniz, iştahınızı frenleyebilirsiniz.

  İştah Kesiciİştah kesici diğer öneriler

  Öğünleri sıklaştırmak: Ağır yemekler yediğiniz öğünleri sıkça yediğiniz hafif öğünlere çevirebilirsiniz. Böylece çok acıkarak fazla yemek yemekten kurtulur, iştahınızı kesmiş olursunuz. 3 öğün yerine 6 öğün yemek daha avantajlıdır. Ara öğünlerde hafif atıştırmalık besinler her zaman tercihiniz olmalıdır. Böylece ana öğünlerde fazla acıkmadan daha az kalori alabilirsiniz.

  Uyku düzeni: Düzenli bir uyku olmadığında, enerji ihtiyacı sağlanamaz. Bu nedenle daha fazla yemek yemeye başlarsınız. Uyumak enerji ihtiyacını karşılar. Bu nedenle ihtiyacınız olan uykuyu her gün uyumalısınız. Hem fazla kalori almamış olursunuz.

  Su içmek: Susuz kalan vücudunuz kendini halsi]]> Çocuk İştah Açıcı Şurup https://www.istah.gen.tr/cocuk-istah-acici-surup.html Sun, 02 Dec 2018 12:19:24 +0000 Çocuk İştah Açıcı Şurup, Anneler için söz konusu çocukları olduğu zaman, akan tüm sular durur. Özellikle bir anne için çocuğu o gün eğer az yemek yemişse yada iştahı yoksa aç kalmışsa anneler için mutsuzluk süreci b Çocuk İştah Açıcı Şurup, Anneler için söz konusu çocukları olduğu zaman, akan tüm sular durur. Özellikle bir anne için çocuğu o gün eğer az yemek yemişse yada iştahı yoksa aç kalmışsa anneler için mutsuzluk süreci başlamış demektir. Çocuk yemek yemediği sürece yani bu diğer öğün olacaktır, annenin endişe ve gerginliği devam edecektir. Bu demek oluyor ki devam eden günlerde anneyi ne kendi yediği yemek ne de yaşamındaki pozitif gelişmeler pek de mutlu etmeyecektir. Bu iştahsızlık sürecinin sonunda çocuklarda belli hastalıklar görülmeye başlar. Çocuklar yeterli ve dengeli beslenemediği için gelişimleri de verimsiz olur. 

  Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Çocuk İştah Açıcı Şurup,

  Öncelikle Türkiye'de bu ürünler içerisinde en çok tercih edilen şurup firması Nutrigen'dir. Bu şurubun bir çok çeşidi vardır bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Nutrigen balık yağı şurubu 200 ml
  • Nurtigen Vegy şurup 200 ml ( Sebze tüketemeyen çocuklar için geçerlidir )
  • Nutrigen Omega 3 şurup 200 ml 
  • Nutigen Propolis şurup 200 ml ( Kış aylarında tercih edilen ve önerilen bir şuruptur )
  • Nutrigen Supra şurup 200 ml 
  • Nutrigen üzüm çekirdeği Ekstreli vitamin ve mineral şurup 200 ml

  Bu çocuk iştah açıcı şurup markası içerisinde bulunan genel vitaminler Propolis, vitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, Folik asit, vitamin B12, biotin , vitamin C, vitamin D, vitamin E, vitamin K, bakır, selenyum, iyot ve çinko olmak üzere bir çok vitamin çeşidi ve mineral çeşidi bulunmaktadır. Bu vitaminler çocuk gelişiminde, çocuğun beyin ve kas iskelet gelişiminde de büyük rol oynarlar ve sadece iştah sorunu olan çocuklarda değil genel olarak da tavsiye edilen bir şuruptur. En çok kullanılan şurup ise nutrigen Vegy'dir. 

  Çocuk İştah Açıcı ŞurupNutrigen Veyg : Çocuk iştah açıcı şurup içerisinde sebze sevmeyen ve yeteri kadar sebze tüketmeyen çocuklar için 7 farklı sebze karışımı, 12 vitamin ve ayrıca 3 mineral barındıran bir şuruptur. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar olan sürede kronik olarak gelişebilecek hastalıkların riskini ortadan kaldırır. Örneğin; kanser, kalp-damar hastalıları, inme, obezite, şeker hastalığı gibi hastalıklardır. Bu şurup içerisinde brokoli, lahana, kereviz, pırasa, havuç ve ıspanak gibi sebzelerin bileşimini içermektedir.

  ]]>
  İştah Azaltıcı https://www.istah.gen.tr/istah-azaltici.html Mon, 03 Dec 2018 11:24:37 +0000 İştah azaltıcı, olarak doğal besinlerden faydalanabilirsiniz. Bunun için üretilmiş çeşitli şuruplar, haplar olsa da sağlığınıza zarar vermeden iştahınızı azaltan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bu sayede fazla kilolarınız İştah azaltıcı, olarak doğal besinlerden faydalanabilirsiniz. Bunun için üretilmiş çeşitli şuruplar, haplar olsa da sağlığınıza zarar vermeden iştahınızı azaltan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bu sayede fazla kilolarınızı verebilir, kilo kontrolü de yapabilirsiniz. Özellikle diyet yapıyorsanız, böyle besinleri diyet listenize almalısınız. Hem daha kolay diyete uyabilir, hem de kolay kilo verebilirsiniz. Bu özelliği olan besinlerin içeriğindeki maddeler iştah azaltıcı etkiye neden oluyor. Öncelikle bu maddelerin vücudunuzdaki etkilerini öğrenmeli ve bilinçli olarak besinleri tüketmelisiniz.

  İştah azaltıcı besinlerin özellikleri

  Karbonhidrat içermeleri: Buğday, kepek gibi tahıllı besinlerde, sebze ve meyvelerin içeriğinde karbonhidrat vardır. Sahip oldukları lif içerikleriyle sindirim sistemini hareketlendiren bu besinler tokluk hissi yaratarak, açlığa engel olur. Daha çok kompleks karbonhidratlar bu etkiyi gösterir.

  Triptopan içermeleri: Bu madde proteinlerin çoğunluğunda olan bir tür amino asittir. Bu madde vücutta serotonin oluşumunda ve bunun hücrelere ulaşmasında önemli bir işlev görmektedir. Serotonin iştah azaltıcı etkiye sahiptir. Besinlerin içinde peynir, avakado, yulaf ve muzda önemli miktarda triptofan vardır.

  Krom içermeleri: Bu madde vücuttaki insülün dengesini korumaya yardımcı olur. Bu sayede kandaki şeker miktarı düşmez. Çünkü kan şekeri düşüklüğü açlık hissinin oluşmasında önemli bir etkendir. Vücudun krom ihtiyacını karşılama amacıyla ceviz, fındık gibi kabuklu kuru yemişler, tahıllar, brokoli tüketilebilir.

  Albümin içermeleri: Albümin taşıyıcı bir tür proteindir. İştah azaltıcı etkisi vardır. Bu triptofan oluşturup beyne taşımakta ve serotonin üretiminin artmasına neden olmaktadır. Özellikle fıstık, fasulye ve bezelyede bulunur.

  Fruktoz içermeleri: Bu meyvelerde bulunan doğal şekerdir. Kandaki şeker miktarını etkilemez. Yemekten sonra tatlı yemenize engel olur. Özellikle bal ve çilekte fruktoz bulunur.

  İyot içermeleri: Bu madde tiroit hormonlarının yapımında gereklidir. Aynı zamanda açlığın oluşmasını engeller. Balıkta, soğan, iyotlu tuzda bol miktarda bulunur.

  İştah Azaltıcıİştah azaltıcı öneriler

  Haşladığınız karnabahar ve brokoliyi yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Lif oranı zengin olan bu salata sizi açlıktan kurtaracaktır.

  Yine ince dilimlediğiniz salatalığın üzerine dereotu koyarak tüketebilirsiniz. Kalorisi düşük ve tok tutucu bir seçenektir.

  Canınız tatlı istediğinde mor erikle biraz tarçını haşlayın. İçeriğinde fruktoz olan bu yiyecek tatlı isteğinizi az kaloriyle karşılamanızı ve tok kalmanızı sağlayacaktır.

  Albümin iştah azaltıcı olduğundan, haşladığınız taze fasulyeyi karabiber, sirke, tuzla tatlandırarak yemenizi öneririz.

  İnce doğranmış ananası süzgeçten geçirerek, kefir ve naneyle karıştırın. İçeriğindeki enzimlerle, proteinle sindirimi hızlandıran ananas doyurucu bir besindir. Vücudunuzda selülit oluşmasına da engel olur.

  Öğünlerin arasında kuru erik tüketebilirsiniz. Hem kan şekeriniz düşer, hem de iştahınız azalır. Ancak fazla yememeye çalışın, kuru erikteki kaloriyi dikkate alın.

  İçeriğinde bol triptofan olan yumurtayı haftada 2 defa tüketebilirsiniz. Enerji sağlamak içinde blenderde suyunu çıkardığınız maydanozu öneririz. Bu yağ yakımını da arttırır.

  Dilimlenmiş kırmızı elmanın içine 1 çay kaşığı cevizle, yarım çay kaşığı bal karıştırarak tüketin. Bunun lif içeriğiyle doyurucu, aynı zamanda bağırsaklarınızı çalıştıran bir etkisi vardır.

  İştah azaltıcı besinleri içeriğine göre böyle menüler hazırlayarak tüketebilirsiniz. Bu sayede açlık hissinizi daha kolay engellersiniz.]]> Havuç Tohumu İştah Açarmı https://www.istah.gen.tr/havuc-tohumu-istah-acarmi.html Mon, 03 Dec 2018 20:22:30 +0000 Havuç tohumu iştah açarmı, içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle havucun bir çok faydası vardır. Yaz kış tüketilmesi gereken taze sebzeler arasında bulunan havucun bol miktarda A vitamini içerdiği bilinmektedir. Ayrıca içeris Havuç tohumu iştah açarmı, içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle havucun bir çok faydası vardır. Yaz kış tüketilmesi gereken taze sebzeler arasında bulunan havucun bol miktarda A vitamini içerdiği bilinmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan diğer vitaminler olan D vitamini, B vitamini, C vitamini ve E vitaminleri ile oldukça zengindir. Havuç içerisinde şeker ve fosfor içeriği de bulunmaktadır. Havucun faydaları oldukça fazladır. Bu faydaları içerisinde iştah açma özelliği bulunurken; bağırsakların daha fazla çalıştırılmasına sebep olur. Böylelikle sindirim sisteminde inanılmaz etkileri bulunur. Ayrıca havucun faydaları arasında idrar ve gaz söktürücü özellikleri bulunmaktadır. İştah açması sebebiyle kabızlığın giderilmesine katkı sağlarken; ishalin kesilmesine sebep olur. Havucun bağırsak iltihabına iyi gelirken; adet ağrısının giderilmesinde faydalı olduğu bilinmektedir. Havuç cilde oldukça iyi gelir. Bitkinliğe ve kansızlığa da oldukça iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kansere karşı koruyucu olan havucun damar sertliğine karşı da faydaları oldukça fazladır. Birçok hastalığa şifası olan havucun tüketilmesi dışında; havuç suyunun tüketilmesi, havuç yapraklarının tüketilmesi ve havuç tohumlarının kullanılması önemlidir. Ayrıca havuç bitkisinin turşusu yapılarak tüketildiği bilinmektedir.


  Havuç Tohumu İştah AçarmıHavuç tohumu tüketilerek İştah açılması

  Zayıf olan kişilerin havuç tohumu tüketmesi oldukça faydalıdır. Havuç içerisinde bulunan vitaminler sayesinde ve içerdiği besin değeri ile vücutta inanılmaz faydaları varken; kilo alınmasına da yardımcı olur. Bu sebepten dolayı havuç tohumu kullanılması oldukça etkilidir. İştahı kapalı olan kişilerin havuç tohumu kullanarak iştahını açmasını sağlaması oldukça önemlidir. Çünkü havuç tohumunun tüketilerek istenilen amaca ulaşılabilir. Havuç tohumu tüketimi için kurutulmuş havuç  tohumlarının kaynatılarak çay yapılması ile günde iki öğün tüketilmesi ile kişide bulunan yemek yememe isteğinin günden güne giderildiği bilinmektedir. Özellikle yemek yemeyen ve çocukların bile tüketeceği içecekler içerisinde yer alır. Yapılan çayı tatlandırmak için çocuklara verilecek ise içerisine bal ilave edilebilir. Havuç tohumu tüketilerek iştah açılmasının yanında yeni doğum yapmış annelerin kullanması ile birlikte sütünde artış olduğu gözlenir. Bu  sebepten iştahı olmayan ve sütü az olan emziren annelerin havuç tohumu kullanması gerekir.
  ]]> Zinco İştah Açıcı Şurup https://www.istah.gen.tr/zinco-istah-acici-surup.html Tue, 04 Dec 2018 15:20:48 +0000 Zinco İştah Açıcı Şurup, özellikle çocuklarda yeme bozukluğu olan durumlarda hekim tarafından önerilen bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan çinko maddesi ile protein ve lipid metabolizmasında önemli rol oynar. Doğal yollarla iş Zinco İştah Açıcı Şurup, özellikle çocuklarda yeme bozukluğu olan durumlarda hekim tarafından önerilen bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan çinko maddesi ile protein ve lipid metabolizmasında önemli rol oynar. Doğal yollarla iştah açıcılarla yeme bozukluğu giderilememiş ise zinco iştah açıcı şuruptan faydalanılabilir.

  Zinco İştah Açıcı Şurup Ne İşe Yarar:

  Yeme bozukluklarının düzeltilmesinde veya yeme bozukluğu yaşayan kişilerde özellikle çocuklarda vitamin kaybını önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Besin yoluyla alınamayan protein enzimlerinin alımını sağlar. Doktor kontolünde kullanılmasında fayda vardır. Genelde insanlarda çinko zehirlenmesi çok sık yaşanan bir durum olmaasa da, çinko ağır bir metaldir ve dikkatli alınmasında fayda vardır. Zinco iştah açıcı şurup hekim kontrolünde hamilelerde veya emziren annelerde de kullanılabilir. Bunların dışında zinco şurup sperm yapma özelliğine sahip olduğu için fertilite tedavisinde de kullanılır. Vitaminlerden bağımsız olarak zinco şurup direkt beslenme organlarına etki ettiği için  ayrıca vücutta eksilen vitamin kaybını önlemek için farklı ilaç desteği sağlanmalıdır.

  Zinco İştah Açıcı ŞurupZinco İştah Açıcı Şurup'un Yan Etkileri Nelerdir:

  Çinkoya hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır. Bunun dışında, penisilin grubu antibiyotik ilaç kullananlarda zinco şurup mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Antibiyotiğin kullanım süresi bitmeden zinco şuruba başlanmamalıdır. Penisilin türevi antibiyotikler çinko ile etkileşime girip metal zehirlenmesi meydana getirebilirler. Bunun dışında genellikle zinco şurup kullananlarda mide yanması veya mide ve ince bağırsakta gaz birikmesi gibi şikayetlere rastlanmıştır. Ayrıca ani tansiyon düşmesi veya baş dönmesi şikayetleri de bilinen yan etkilerden bazılarıdır.

  Zinco İştah Açıcı Şurup Nasıl Kullanılır:

  İştah açma işlemi doğal yöntemler ile sağlanamamışsa zinco iştah açıcı şuruptan yardım alınabilir. İlaç kullanımına mutlaka hekim karar vermeli ve hekim kontrolünde tedavi sağlanmalıdır. Zinco şurup içeriğinde çinko bulundurur ve çinko ağır bir metaldir. Hekim tarafından aksi belirtilmemişse çocuklarda günde bir doz, 14 yaşın üzeri yetişkinlerde ise günde iki doz şeklinde uygulanır. İshal veya aşırı kilo kaybı yaşanan durumlarda doz günde üç defaya çıkarılabilir.
  ]]>
  İştah Kesen https://www.istah.gen.tr/istah-kesen.html Wed, 05 Dec 2018 12:02:58 +0000 İştah Kesen, genellikle yemek yemeyi sınırlandıran ya da azaltan yiyecek, içecek ya da baharatlara verilen genel addır. Kişilerde kilo fazlası varsa, veya yemek yeme hızı ve hissi önüne geçilemez bir hal aldığında iştah kesen İştah Kesen, genellikle yemek yemeyi sınırlandıran ya da azaltan yiyecek, içecek ya da baharatlara verilen genel addır. Kişilerde kilo fazlası varsa, veya yemek yeme hızı ve hissi önüne geçilemez bir hal aldığında iştah kesen bazı doğal yöntemlerden veya ilaçlardan faydalanılabilir. Bu besinler ya da ilaçlar iştahın azalmasına yardım ederek yeme hızını azaltır ve yenen yemek miktarının kontrolünü sağlar.  

  İştah Kesen Yemekler ve Yöntemler:

  Nane yeşil çay gibi doğal otlarla iştah kesmek; bu yöntemle yeşil yapraklı bazı bitkilerin içeriğinde bulunan etken maddeler yardımı ile mide uyarılır. Böylece tokluk hissi sağlanması amaçlanır ve daha fazla yiyecek tüketilmesinin önüne geçilmiş olur.
  Yemeklerden önce su içmek; her yemek öğününden önce bir bardak su içilmesi mideye doygunluk hissi vererek açlık hissini bastırır. Böylece kişi bir öğünde daha az besin tüketir. Bunun dışında gün içinde en az iki litre su tüketmek de iştahı yavaşlatan başka bir yöntemdir.
  Öğün aralarında kuru yemiş veya kuru meyve atıştırmak; bu yöntemle kişinin uzun saatler aç kalarak öğün sırasında aşırı gıda tüketmesi önlenmiş olur. Sık sık belirli aralıklarla mideye yiyecek göndermek, acıkma hissini azaltarak iştah keser.
  Uyku düzeni sağlamak; uykusuz kalan kişiler açlık hissini daha çok hissederler. Bu sebeple iyi bir uyku düzeni beslenme şeklinin kontrolü için de faydalıdır.

  İştah Kesenİştah Kesen Yiyeceklerden Bazıları Şöyledir:

  Enginar, bezelye püresi, yaban mersini kurusu, keten tohumu, kinoa, kara buğday, chia tohumu iştah kesen bitkilerden birkaçıdır. Bunun dışında yeşil çay, ada çayı, acai meyvesinin çayı, lif yönünden zengin besinler de iştah kapatırlar. Lahanagillerden olan, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli gibi sebzelerde gaz ihtiva ettikleri için mide de şişkinlik yaratarak tokluk hissi verirler. 

  Kişinin iştahı, hiç bir doğal yöntem ile kesilmiyor ve sürekli yemeye devam ediyorsa, insülin direnci veya bazı paraziter hastalıklara sahip olabilir. Sürekli yemek yeyip kilo almayan veya yeterli oranda yemek yiyerek sürekli kilo alan kişilerin mutlaka bir hekime başvurması gerekmektedir. Rutin biyokimya testleri ile metabolizmik bir rahatsızlık olup olmadığına tanı konmalı eğer böyle bir durum yok ise iştah kesilmesine yönelik bir yöntem izlenmelidir.
  ]]>
  İştah Kapatan Yiyecekler https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan-yiyecekler.html Wed, 05 Dec 2018 21:59:10 +0000 İştah Kapatan Yiyecekler, Güzel ve çekici bir vücuda sahip olmak ve aynı zamanda sağlıklı olmak için son zamanlarda birçok kişi diyet yapmaktadır. Diyetlerde en çok dikkat edilen konu sağlıklı kilo vermek ve almamız gereken İştah Kapatan Yiyecekler, Güzel ve çekici bir vücuda sahip olmak ve aynı zamanda sağlıklı olmak için son zamanlarda birçok kişi diyet yapmaktadır. Diyetlerde en çok dikkat edilen konu sağlıklı kilo vermek ve almamız gereken besinleri belli oranlarda almaktır. Diyetlerde en çok tercih edilen yiyecekler iştah kapatan yiyeceklerdir. İştah kapatan yiyecekler tüketerek hem istediğiniz vücut ölçülerine sahip olursunuz hem de sağlığınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Diyet dönemlerinde diyet yapan kişilerin tek şikayeti fazla iştahlı olmak ve sürekli yemek yeme istekleridir. Bu sorunları önlemek ve diyet dönemini kolaylaştırmak için iştah kapatan yiyecekler tercih edilmelidir. İştah kapatan yiyecek herkesin ulaşabileceği türden yiyeceklerdir. Bu besinler  iştah kapatmanın yanı sıra birçok faydası da bulunmaktadır. Kimisi metabolizmayı hızlandırmakta kimisi idrar yolunu hızlandırır. 

  İştah Kapatan Yiyeceklerİştah kapatarak kişileri tok tutan yiyeceklerden bazıları şunlardır;

  Yumurta: Kimilerinin severek tükettiği kimilerin ise kokusundan dolayı yanına yaklaşmadığı yumurta içinde barındırdığı besin değerleri ile kemikleri güçlendirmektedir. Yumurtanın içinde bulunan potasyum değeri kişileri tok tutar ve iştahını kapatır.  Sabah  kahvaltısından sonra öğlen öğününe kadar hiçbir şey yemek istemiyorsanız sabah kahvaltısında mutlaka yumurta tüketin.  Sabah kahvaltısında 1 adet yumurta tokluk isteği yaratır ve iştahınızı kapatır. 

  Bitter Çikolata: Aslında birçok kişi bitter çikolatadan uzak durmaktadır. Aslında bitter çikolata diğer sütlü çikolatalara göre daha doyurucudur. Aynı zamanda kalorisi de daha azdır. Doyurucu özelliği olduğu için bitter çikolata tok tutar ve uzun süre açıklamasını engeller. İştah kesen yiyecekler arasında en tatlı yiyecek hiç kuşkusuz bitter çikolatadır. 

  Elma: Elmanın faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bulunan lifler ve antioksidanlar vücudumuzda bulunan kolesterol molekülleri yok eder.  Özellikle yemekten yarım saat önce bir adet elma tüketirseniz iştahınız kapanır. Çünkü elma sizi uzun bir süre tok tutar. Bu sayede öğünlerde daha az yemek yersiniz. 

  Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesini  yoğurt ya da süt ile tükettiğiniz zaman uzun süre sizi tok tutar ve iştahınızı kapatır. 

  Çorba:  Hemen hemen her öğün tercih edilebilecek ve birçok kişinin severek tükettiği çorba ister tavuklu ister etli hiç fark etmez su içerdiklerinden dolayı midede diğer besinlere göre daha çok basınç oluşturur. Bu da kısa bir süre doymanızı  ve iştahınızın kapanmasını sağlayarak sofrada erken kalkmanızı sağlar. 

  Yeşil Çay:  Yeşil çay iştah kapatmanın yanı sıra içinde bulundurduğu antioksidan etkisi ile vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve yağların yanmasını sağlar. Günde 2-3 fincan tüketilerek iştahınız kapatır ve gün boyu enerjik olmanızı sağlar. 

  Salata: Sofraların vazgeçilmezi olan salata çeşitleri diyet yapan kişilerin yemek listesinin ilk sıralarında yerini alır.  Mevsim sebzeleri ile yapılan salatalar iştah kapatan besinler arasında yerini almaktadır. Sebzeler yüksek posa yoğunluğu sayesinde mide de geniş yer kaplar. Bu sayede çabuk doymanızı sağlar. Salata da içerisinde özellikle dereotu ve kırmızı biber bulunmasını  kişini tok kalma süresini uzatır ve böylece iştahını kapatır. 
  ]]>
  Balık Yağı İştah Açarmı https://www.istah.gen.tr/balik-yagi-istah-acarmi.html Wed, 05 Dec 2018 23:04:29 +0000 Balık yağı iştah açarmı, Balık yağı halk arasında iştah açıcı özelliğe sahip diye bilinir. Son yıllarda giderek artan ve ilgi gören vücutta beslenme desteği sağlayan bir haptır. Balık yağı bir miktar enerji içerir fa Balık yağı iştah açarmı, Balık yağı halk arasında iştah açıcı özelliğe sahip diye bilinir. Son yıllarda giderek artan ve ilgi gören vücutta beslenme desteği sağlayan bir haptır. Balık yağı bir miktar enerji içerir fakat bu enerji kilo aldıracak özelliğe sahip değildir. Örnek olarak 1 ölçek balık yağı 2 tatlı kaşığı bal ile eş değerdedir. Balık yağı vücutta kalp hastalığı oluşmamasına fayda sağlayacak bir faktördür. Balık yağı yemeklerle birlikte tüketmek veya balıkta bulunan vitaminleri vücudun alması için üretilmiştir. İnsan vücudunda önemli gelişmeler sağladığı gözlemlenmiştir. Balık yağı kullanan bireylerde fiziksel güçlenmeye de rastlanmıştır bunun için iştah açmak için kullanılan bir üründür. Balık yağıyla ilgili çok araştırmalar yapılmıştır ve içerisinde yüksek miktarda omega 3 yağ asidi ela ve daha adı verilen balıkta bulunan omega 3 asitleri bulunmaktadır.

  Balık yağının içerisinde bulunan ürünler:
  • Uskumru
  • Ton balığı
  • Balina
  • Ayı balığı
  • Pisi balığı
  • Somon
  • Morinanın karaciğeri
  • Ringa
  Bu bileşimlerden elde edilen balık yağı çocuklarda vitamin takviyesi olarak kullanılır. Fakat balık yağının çeşitleri vardır bunlardan en doğru olanını doktor tavsiyesi altında kullanmak en doğru olandır. Çocuklarda tavsiye edilen balık yağlarının başında rutin balık yağı gelmektedir. Balık yağı iştahsız ve yeterince vitamin alamayan çocuklarda zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca çocuğun öğrenme yeteneğinde de fiziksel görünümünde de gelişim sağlanmıştır. Hiper aktivite görülen çocuklarda omega 3 desteğinin büyük önemi vardır. Balık yağı diyabetin neden olduğu hasarları da önleyicidir. Kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşımaktadır. İnsan vücudunda vitamin ve mineralleri tekrar kazanmak amaçlı da kullanılabilir.

  Balık Yağı İştah AçarmıBalık yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken faktörler:
  • Balık yağının yararlarından faydalanılmak için cıva kurşun ve metallerden kirletilmiş balık yağları asla kullanılmamalıdır.
  • Balığın karaciğerinden üretilen balık yağlarını hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.
  • Kullandığınız balık yağı türünün zararlı maddeler içermediğinden emin olmalısınız.
  Balık yağının faydaları:
  • Balık yağı vücudu geliştirir ve doğru kullanıldığında bir miktar iştah açma özelliğine sahiptir.
  • Kalp hastalıklarının gelişmesine engel olur.
  • Doğru tercih edilen balık yağları kanser önleyici maddeler içerir ve kanser riskini azaltır.
  • Diyabet hastalıklarına iyi geldiği bilinir.
  • Anksiyete depresyon hastalıklarını hafiflettiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
  • Beynin yaşlanma sürecini yavaşlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Romatizmal ağrıları eklem şişkinliğini ve ağrı şikayetlerini azaltır.
  ]]>
  İştah Açıcı İlaçlar https://www.istah.gen.tr/istah-acici-ilaclar.html Thu, 06 Dec 2018 16:05:30 +0000 İştah açıcı ilaçlar; Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kilo boy indeksinin çok düşük seviyelerde bulunması ve kas oluşumunun aşırı zayıflıktan dolayı oluşmaması gibi nedenleri engellemek maksadıyla doktorların önere İştah açıcı ilaçlar; Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kilo boy indeksinin çok düşük seviyelerde bulunması ve kas oluşumunun aşırı zayıflıktan dolayı oluşmaması gibi nedenleri engellemek maksadıyla doktorların önereceği ve eczanelerden alınabilecek ilaçlardır. Dünya Sağlık Örgütüne göre  vücut kitle indeksi 18.5 altında çıkanlar zayıf kategorisine girmektedir. Aşırı zayıf olmak ise önlem alınması gereken bir rahatsızlık olarak görülmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmek için yeterli iştaha sahip olmak gerekmektedir. Bu sorun özellikle de çocuklarda görülebilmektedir. 

  İştahsızlık ve zayıf olmanın zararları;
  • Özellikle çocuk yaş grubunda görülen iştahsızlık nedeniyle yeterli beslenemeyen çocukların biyolojik gelişimleri olumsuz etkilenerek yaşıtlarına göre daha kısa boylu olmaları ve gelişimlerini geç tamamlamaları görülmektedir. Önlem alınmadığı takdirde vücut gelişimleri belli bir süre sonra yavaşlayacağından normalden daha kısa olmaları kaçınılmazdır.
  • Hamilelik döneminde kadınların iştahsız olması anne karnındaki çocukların yeterli besini alamaması sonucuyla doğumdan sonra bir takım rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ayrıca doğumdan sonra da ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler, annelerin iştahsızlık sonucu yeterli beslenmemesi sonucunda yeterli miktarda anne sütünden faydalanamayacak ve gelişimlerinde eksikliklerle karşılaşabilecektir. 
  • Vücudun günlük alması gereken protein, yağ, karbonhidrat gibi besin maddeleri bulunmaktadır. Bunların vücuda eksik alınması sonucu hormonların işleyişi, vücuttaki sistemlerin işleyişi ve günlük sıradan işleri yapmakta bile aksamalar meydana gelebilecektir. İştahsızlık sonucu yeterli besin alınmadığı durumda aksamalar meydana gelecektir.
  İştah kesilmesine bağlı olarak kişilerde psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilecektir. Bu durum devam ettiği takdirde diğer hastalıkların oluşmasına ve vücut dengesinin bozulmasına yol açabilecektir. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için doktorların önereceği iştah açıcı ilaçlar kullanılmalıdır. 

  İştah Açıcı İlaçlarİştah açıcı ilaçlar;
  • Yetişkinler iştah sorunu yaşayabilmekte ve uzun sürmesi halinde bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu durumda ilaç tedavisi yerine iştah arttırıcı kraker, bisküvi gibi doğal yöntemlerle aşmaya çalışılması daha uygun olacaktır. Doğal yöntemler faydalı olmaz ise ilgili polikliniklere başvuru yapılması ve doktorların önereceği ilaçların alınması faydalı olacaktır. Genellikle şurup reçete edilmektedir.
  • Çocuklarda iştah açıcı ilaçların kullanılması; bu yaş grubu büyüme döneminde olduklarından yeterli beslenmeye ve kişisel gelişimi tamamlama için çok önemli bir dönemdir. İştah sorunu uzun sürdüğü ve aşırı zayıf olunması halinde ilgili polikliniklere gidilerek doktorların tavsiyesine uygun hareket etmek gereklidir. Genelde şurup verilmektedir. Yaş grubu dikkate alınarak miktarı belirlenir. Genelde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez alınması tavsiye edilmektedir. İştah açıcı ilaçlar yeterli iştahın kazanılmasıyla doktor tavsiyesiyle bırakılabilinir. 
  ]]>
  Bebekler İçin İştah Açıcı Şurup https://www.istah.gen.tr/bebekler-icin-istah-acici-surup.html Fri, 07 Dec 2018 11:38:22 +0000 Bebekler için iştah açıcı şurup;  Bazı bebeklerde iştah sorunu bütün annelerin şikayet ettiği bir durumdur. Çünkü bu gibi durumlar bebeklerin büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Böyle durumlarda da ilk akla gelen Bebekler için iştah açıcı şurup;  Bazı bebeklerde iştah sorunu bütün annelerin şikayet ettiği bir durumdur. Çünkü bu gibi durumlar bebeklerin büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Böyle durumlarda da ilk akla gelen iştah açıcı şuruplar dır. İştahsızlığın gerçek bir hastalık boyutunda olup olmadığını anlamak için, doğumdan itibaren yapılan aylık doğum kiloları, ve aylık kontrollerindeki kilo alımlarına bakmak gerekir. Eğer bebek ilk üç ayda 800 gram, ikinci üç ayda 600 gram ve üzeri kilo almış, ise bu gibi bebeklerde iştah ve kilo sorunu yok demektir. Eğer bebek bir aydan fazla iştah sorunu yaşıyor ise, bir uzmandan yarım alınmalıdır. Çünkü bu durum ileri ki yaşlarda gelişim ve boy kısalığına neden olabilir. Bu gibi durumlarda bebekte vitamin, mineral ve demir eksikliği ve buna bağlı olarak kansızlık görülebilir. Genellikle bebeklerde çinko eksikliği de iştahsızlık yapmaktadır.

  Bebeklerde iştahsızlığın nedenleri; Bunların başında anemi hastalığı gelir. Daha sonra bağırsak parazitleri takip eder. Bebeklerdeki psikolojik nedenlerde iştahsızlığa sebep olur. Genellikle büyüme bebeklerde 15-18 ayları arasında iştahın en az olduğu dönemlerdir. Bebekler yılda iki kilogram alıyor ise endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.
  Eğer bebeklerde düzensiz beslenme ve ciddi derecede iştahsızlık var ise omega-3 içeren balık yağı şurupları kullanılabilir. D vitamini damlaları da iki yaşına kadar kullanmakta fayda vardır. Bebeklere verilen bazı iştah şurupları bebeklerin direk iştahını açmaz sadece besin takviyesine yardımcı olur. Önemli olan besin ihtiyaçlarını doğal yönden karşılamalarıdır. Omega-3 yağ asitleri ihtiyaçlarının başta balık olmak üzere doğal besinlerle karşılanmasıdır. Yeşil yapraklı bitkiler, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği,, kuru fasulye, nohut gibi besinlerde bulunan omega-3 asitlerine ağırlık verilmelidir.

  Bebekler İçin İştah Açıcı ŞurupBebeklerde iştah açıcı şurup isimleri; bebeklere takviye olarak verebileceğimiz bazı şurup isimlerini şöyle sıralayabiliriz, ancak bunların  tek başlarına mucizevi bir şekilde iştah açmasını beklememeliyiz. Nutrigen, octamar, minadex, polivit, supradyn, phytovit, zinco, vitamin c
  ]]>
  İştah Açıcı Yiyecekler https://www.istah.gen.tr/istah-acici-yiyecekler.html Sat, 08 Dec 2018 05:53:48 +0000 İştah açıcı yiyecekler, İştah yiyeceklerin duyularımıza hitap etmesiyle ortaya çıkan bir his olmakla  beraber tüketeceğimiz gıdalarında duyularımıza hitap etmesi gerekir. İştah sağlıklı olmanın bir göstergesi olmanın İştah açıcı yiyecekler, İştah yiyeceklerin duyularımıza hitap etmesiyle ortaya çıkan bir his olmakla  beraber tüketeceğimiz gıdalarında duyularımıza hitap etmesi gerekir. İştah sağlıklı olmanın bir göstergesi olmanın yanı sıra kişiye göre de değişen göreceli bir kavramdır. Kimine göre yediğin yemekten haz almak sa da bazı insanlara göre kilo alımını tetikleyen olumsuz bir faktördür. İnsanlar ve damak zevklerinin farklılığını düşünecek olursak eğer yemeğin sunumu ile göze, kokusu ile burnunuza, lezzeti ile damağınıza hitap etmesi gerekmektedir. Kişinin kendi severek tükettiği gıdalara küçük dokunuşlar yaparak iştahını açmak mümkün olacaktır. Yemeklerimizi hazırlarken kullanacağımız aroma arttırıcı maddeler baharatlar vesaire dilimizdeki tat reseptörlerini harekete geçirerek algılarımızı değiştirip iştahımızı açabilir. Yetişkinler için uygun olan ve kolaylıkla ulaşabileceğimiz damak tadımızın dışına fazla çıkmadan sizinle iştah açıcı yiyeceklerden oluşturduğumuz listemize göz atalım.İştah Açıcı Yiyecekler
  • Soğan, Çoğu kimse için iştah açıcı özelliğe sahip olan bu sebze isteğe göre taze isteğe göre kuru soğan olarak tüketilebilir. Kokusu olmasından muzdarip iseniz bir tutam maydanoz çiğneyerek kokusunu giderebilirsiniz. Yemeklere katarakta tüketilir. Ayrıca kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Tere suyu, İyi bir iştah açıcı olan tere pazarlarda kolay bulunan lakin suyunun çıkarılması biraz meşakkatli bir bitkidir. Tere suyu saç ve saç sorunlarına iyi gelmekle beraber bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder.
  • Papatya çayı, Her gün bir bardak iyi demlenmiş papatya çayı iyi bir iştah açıcıdır. Papatya ayrıca rahatlatıcı etkisiyle de uyku bozukluğu ve anksiyete ye de iyi gelmektedir.
  • Kereviz, Günde 3 bardak dövülmüş kereviz çayının içilmesi iştahsızlık sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca zihin yorgunluğu, akne, ve böbrek taşı için ideal bir bitkidir.
  • Yaban mersini, Meyveleri iştahsızlık için faydalıdır. Özellikle kaynatılarak elde edilen suyu düzenli olarak içilirse daha etkili olacaktır. Varis,hemoroit, kanserle savaş, ağız içi yaralarına iyi gelir ve kanıda temizler.
  • Havuç suyu, Yemeklerden önce kaynamış sıkılmış havuç suyu içmekte iştahı açacaktır. Havuç göz sağlığı açısından önemli bir sebzedir.
  • "Yemeklerde  tercihe göre maydanoz, karabiber, biber, melisa otu aroma katacağı için iştahı açmakta yardımcı olabilir.
  İştahsızlığın sayılan bu bitkiler tek seferlik değildir. Düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Büyük bir kısmı yemekten önce veya yemeklerde tüketilmelidir. Tok karna pek bir faydası olmayacaktır. Bitkilerle birlikte  hayatınızda yaşam tarzınızda değişiklik yapmak yaşam kalitelisini yükselteceği gibi iştahınızı da düzene sokacaktır. Örneğin;
  • Düzenli ve dengeli beslenme,
  • Düzenli uyku,
  • Egzersiz,
  • Öğünlerinizi olabildiğince kalabalık ortamlarda,açık havada arkadaşlarınızla birlikte yeme
  • yemeklerden önce çorba veya soda içmeyiniz küçük bir mideniz varsa çabuk doymanız sizin lehinize olacaktır,
  • Şeker ve çikolatayı yemeklerden önce tüketmeyin bu iştahınızı kapatacaktır,
  • Sigara ve alkolden uzak durun.
  ]]>
  İştah Şurubu https://www.istah.gen.tr/istah-surubu.html Sat, 08 Dec 2018 06:13:59 +0000 İştah şurubu: İştah şurubu genellikle çocuklar için anneler tarafından tercih edilen bir şuruptur. Yetişkinlerde aşırı iştahsızlıkla karşılaşıldığında mutlaka kişi doktora başvurmalıdır. Çocuklarda ise iştahsızl İştah şurubu: İştah şurubu genellikle çocuklar için anneler tarafından tercih edilen bir şuruptur. Yetişkinlerde aşırı iştahsızlıkla karşılaşıldığında mutlaka kişi doktora başvurmalıdır. Çocuklarda ise iştahsızlık nedenleri çeşitlidir. Çocuklarda hastalık dönemleri iştahsızlık yetişkinlerde olduğu gibi normaldir fakat çocuk devamlı iştahsızlık problemi yaşıyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolünde uygulanacak tedavi şekillerinden faydalanılmalıdır.Yetişkin insanların yoğun bir şekilde iştah açıcıları kullanması doğru değildir. İştah açıcı şurupların özellikleri birbirinden farklı olabilir fakat insan vücudunda yeme isteği ve beslenme faktörlerine doğrudan etki ederek iştahın açılmasına sebep olur. Eğer doğrudan şurup desteği ile yemek alışkanlığınızı düzenlemek istiyorsanız iştah açıcı şurup size yardımcı olacaktır. İştah açıcı şuruplar dışında yeme alışkanlığınızı düzenleyecek başka ilaçlarda vardır. İştah şurubu kullanmak isteyen kişilerde çoğu zaman gözle görülen bir zayıflık mevcuttur. Vücudunuzda kilo verme problemi oldukça ciddi boyutlara ulaştığında mutlaka iştah açıcı şurup doktor tavsiyesi altında kullanılmalıdır.  

  İştah Şurubuİştah açmanın şurup kullanımı dışındaki yolları:
  • Anason tohumları
  • Adaçayının yapraklarının toz haline getirilmiş hali
  • Andız otu 
  • Hindiba
  • Kara lahana
  • Roka
  • Kuzukulağı
  • Su teresi
  • Anason yağı
  Bu bitkiler iştah şurubu kadar olmasa da iştah açıcı özellikleriyle tanınır. Eğer önemli ve acillik taşıyan bir durum yoksa doğal yollarda iştah açma daha sağlıklı olabilir. Bu bitkiler sindirim sistemini harekete geçirir ve düzgün bir şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olur. Dolayısıyla iştahınız doğal yollar bir nebze olsun açılmış olur. Bu bitkiler sindirim sistemi ve sindirimle ile ilgili enzim ve diğer sıvıları salgılamaya teşvik eder. Bu bitkileri zeytin yağı ve limonla tüketmek sizin için daha çok faydalı olacaktır. İştah şurubu kullanırken dikkatli olmamız gereklidir. İştah şurupları 1 yaşından küçük çocuklar için kullanılmamalıdır.Yetişkinlerde ise her iştahsızlık halinde ilaç kullanmak uygun değildir. İştahsızlık sebebi fiziksel yada psikolojik bir soruna bağlı olabilir. Sindirim sorunları ,stres, depresyon, ani yaşanan üzüntüler, karaciğerle ilgili problemler iştahsızlık sebebi olabilir. Bu durumlar dışında iştahsızlığınız varsa ve yeme ile ilgili problemler yaşıyorsanız ve iştah şurubuna ihtiyaç duyuyorsanız doktorunuza başvurup iştahsızlığın neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. İştahsızlığın ciddi bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmanız sağlığınız açısından öncelikli olandır.Vücudunuzda herhangi bir problem veya ciddi bir hastalığa dair doktor bulgusu yoksa doktorunuz sizin için en uygun iştah açıcıyı tercih edecektir.
  ]]>
  İştah Kapatan https://www.istah.gen.tr/istah-kapatan.html Sun, 09 Dec 2018 00:49:37 +0000 İştah Kapatan, Fiziksel olarak daha güzel ve daha zarif görünmenin yanı sıra daha zinde olmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan pek çok ülkede giderek obezitenin yaygınlaştığını gör İştah Kapatan, Fiziksel olarak daha güzel ve daha zarif görünmenin yanı sıra daha zinde olmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan pek çok ülkede giderek obezitenin yaygınlaştığını görmekteyiz. Ne yazık ki pek çok kişi görsel olarak kendinden memnun değildir. Kilo vermek de zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreci ne kadar bilinçli bir şekilde değerlendirirsek aslında o oranda hızlı kilo veririz. Örneğin diyet yaparken iştah kapatan yiyecek ve içecekleri tüketmeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacından fazlasını tüketmemeliyiz. Aynı zamanda spor yapmanın vücuda faydaları saymakla bitmez.Fakat doğru egzersizleri yaparak daha orantılı kilo vermek gerekmektedir. 

  İştah Kapatan Gıdalar 

  Yulaf: Karbonhidrat yönünden zengin olan yulaf, sık tüketildiğinde vücuda tokluk hissi bırakır. Böylece kişi uzun süre tok hisseder ve yeme isteği de azalır. 

  Salata: Özellikle yeşil sebze salataları ve hatta tüm yeşil yapraklı sebzeler lif önünden zengin olan ve sindirimi kolay olan gıalardır. Midede geniş bir hacmi dolduran salatalar, kiloya dönüştürülemediğinden, kişinin tok hissetmesini sağlar ve iştah kapatır. Yağsız ve tuzsuz olarak tüketmeniz gerekmektedir. 

  Yeşil Elma: Aç karna sabahları bir yeşil elma yemek sizin sindiriminizi kolaylaştıracaktır ve lif yönünden zengin olduğundan gün içinde yeme hissini minimuma indirir. Aynı zamanda şekeri de dengeler. 

  Türk Kahvesi: Şekersiz Türk kahvesi de günde iki fincan olarak tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olacağı gibi vücudun kalp ve damar tıkanıklıklarını da giderir. 

  Protein içerikli gıdalar: Et, süt, balık, yumurta ve yoğurt vücudun protein ihtiyacını karşılayarak tok hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda yağsız olarak tüketildiğinde bu besinler enerjinizi yükseltirken çok fazla kiloya dönüşmez. Elbette çok fazla tüketmeyip, vücudun ihtiyacı kadar tüketmelisiniz. 

  Tahıllar: Lif yönünden tahıllar daha zengindir. Bu nedenle vücudun sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. 

  Tatlılar: Şeker yönünden zengin olan bu besinler iştahı kapatsa da minicik bir porsiyon bile vücuda çok çabuk depolanır. Bu nedenle tatlı tüketimini azaltmalı, sadece sütlü tatlıları yemelisiniz. Hatta çay ve kahve tüketirken şekersiz içmelisiniz. Şeker vücudun en büyük düşmanlarındandır. 

  İştah KapatanSu: Su vücudun ihtiyacı olan mineralleri almanızı sağlarken yediğiniz besinler daha hızlı vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede antioksidan işlevi de gören su, düzenleyici etkiye sahiptir.
  ]]>
  İştah Açıcı Şurup https://www.istah.gen.tr/istah-acici-surup.html Sun, 09 Dec 2018 08:04:25 +0000 İştah açıcı şurup: son yıllarda oldukça tercih edilen bir ilaçtır .İştah sağlıklı bir vücudun fonksiyonlarındandır.Özellikle küçük çocuklarda iştahsızlık problemi çok fazladır ve anneler bundan rahatsızlık duyar. İştah açıcı şurup: son yıllarda oldukça tercih edilen bir ilaçtır .İştah sağlıklı bir vücudun fonksiyonlarındandır.Özellikle küçük çocuklarda iştahsızlık problemi çok fazladır ve anneler bundan rahatsızlık duyar.İştah açıcı şuruplar günümüzde yetişkinlerden çok çocuklar için kullanılmaktadır. İştah şurubu yeme ihtiyacını isteksiz olarak karşılayan hatta hiç yemek yeme isteği bulunmayan insanlar için üretilmiş bir ilaçtır. İştah açma konusunda da oldukça etkilidir. Fakat iştah açıcı şuruplarda hormon içeriği fazla olduğundan dolayı mecbur kalınmadığı sürece kullanılmamalıdır. Vücuda hormon verimi helede çocuklar için tercih edilen bir durum değildir. Bu şurupların yaş sınırı vardır belirli bir yaşın üzerinde olan çocuklar ve yetişkinler kullanabilir. Bebekler kullanamaz bebeklerde kullanımı uygun değildir. İştahsız çocukların gelişimini olumlu yönde ilerletmek için kullanılan iştah açıcı şurup yerine doğal yollar tercih edilmeli.

  İştah Açıcı ŞurupDoğal yollarla iştah açma:
  • Yeşil bitkiler sebzeler: Roka,kuzu kulağı, karahindiba, anason tohumları, ada çayı, andız otu, maydanoz gibi salata menüleri iştah açmada etkilidir.
  • Çeşitli baharatlar: Acı biber, karaman kimyonu, kişniş, zencefil karabiber gibi baharatların iştah açmada insan vücudundaki etkileri bilinmektedir.
  İştah açıcı şurup kullanımına ihtiyaç duymamak için yapmanız gerekenler:
  • Az az yiyerek öğünlerinizi çoğaltmanız iştahsız ve isteksiz yemek yemenizi olumlu yönde etkileyecektir.
  • Kendinizi yemek yemeye zorlamayın acıktıkça yemeyi tercih edin.
  • Yemek yeme saatlerinde mutlu bu huzurlu ortamları tercih edin. Mutsuzluk ve huzursuzluk yemek yeme isteğinizi yok edebilir.
  • Sevdiğiniz insanlarla birlikteyken yemek yiyin. Sakinlik ve huzur yemek yerken kendinizi mutlu hissetmenize sebep olacaktır.
  • Yemek kokuları sizi rahatsız ediyorsa soğuk yenen yemeklere yönelin.
  • Yeni tariflerle yapılan yiyecekleri deneyin. Yeni tatlara ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.
  • Yemek öncesi su yada sıvı tüketmeyin.
  • Spor yapın vücuttaki hareketlilik acıkmanıza sebep olacaktır.
  • Tokluk hissi veren yiyeceklerden kaçının.
  Eğer iştah probleminiz çözülemeyecek boyutlara geldiyse, devamlı olarak kilo kaybı yaşıyorsanız, neden olduğuna dair bir fikriniz yoksa iştahsızlığın sebebini çözemiyorsanız bir doktor muayenesinden geçmelisiniz. Vücudunuzda yapılacak olan gerekli tahliller ciddi bir rahatsızlık nedeninden kaynaklanmıyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği iştah açıcı şurupla beslenmenizi dengeleyebilirsiniz. İştah kaybında vücudunuzu dengeli beslemeniz ve vücudunuzu besinsiz bırakmamanız önemlidir.
  ]]>
  Doğal İştah Açıcılar https://www.istah.gen.tr/dogal-istah-acicilar.html Sun, 09 Dec 2018 15:01:23 +0000 Doğal İştah Açıcılar, herhangi bir ilaca ihtiyaç kalmadan doğal bitkiler ya da besinlerle yemek yeme isteği yaratan maddelerdir. İştah, yiyeceklerin tat alma duyumuza hitap ederek yemek yeme isteği uyandırması durumudur. Bu bazı Doğal İştah Açıcılar, herhangi bir ilaca ihtiyaç kalmadan doğal bitkiler ya da besinlerle yemek yeme isteği yaratan maddelerdir. İştah, yiyeceklerin tat alma duyumuza hitap ederek yemek yeme isteği uyandırması durumudur. Bu bazı insanlarda gelişmiş bir duyu ve bir çok gıda grubuna karşı yeme isteği duyarlar fakat bazı insanlar yemek konusunda çok seçicidir ve genellikle iştah kesikliği olarak tanımlanan az yemek yeme halinden muzdarip olabilirler. İştah açıcı doğal bitkiler veya bazı besin grupları vardır. Kişide aşırı zayıflık durumu veya vücut direncinin çok düşük olması gibi durumlar söz konusu değilse, öncelikle bir ilaca başvurmak yerine doğal yöntemlerden faydalanmak gerekir. 

  Doğal İştah AçıcılarDoğal İştah Açıcılar Nelerdir:

  İştah açmak, özellikle yetişme çağında çocukları olan ebeveynlerin başvurduğu bir yöntemdir.  Çocuklar çoğu zaman yemek seçerler, özellikle bir çok sebze ve meyve türüne karşı iştahlı davranmazlar. Bir çok anne çocuğunun meyve ya da sebze yemediğinden şikayet eder. Bu durum hem çocuğun beslenmesini olumsuz yönde etkiler hemde bir takım vitaminleri alamamış olmasını sağlayacağından gelişimini de olumsuz yönde etkiler. doğal iştah açıcılar, bu sırada annelerin yardımına koşar. Öncelikle bir çocuk hekimine başvurmak gerekir. Bireyin yemek yeme isteğinin kesik olması, kilo kaybetmesi, halsiz ya da dirençsiz olması metabolizmik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Hekim incelemesi sonucunda herhangi patolojik bir durum yoksa iştah açmak için bazı doğal yöntemlerden faydalanılabilinir. Bu yöntemler şöyle sıralanılabilir:

  Soğan; soğan bir çok insan için iştah açıcı özelliktedir. Yemeklerde pişmiş olarak ya da yemek yanında çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla yeme ihtiyacı yaratır.
  Kereviz; bir çok insan tarafından çok sevilen bir besin olmasa da içeriğinde bulunan etkin maddeler sayesinde mideye daha fazzla yeme ihtiyacı hissi verir. Tek başına tüketmekte zorlanılıyorsa, çorba ya da yemeklerin içine kereviz sapı eklenebilir.
  Yaban Mersini; ilaç sanayisinde de bir çok vitamin ve iştah açıcı ilacın içeriğinde kullanılan meyve, doğal olarak tüketildiğinde de iştah açar. Meyve haliyle taze olarak ya da kurutulmuş olarak tüketildiğinde iştah açıcı özelliği vardır.
  Papatya çayı; özellikle bulantı ve iştah kesikliği yaşayan hamilelere önerilir. Her gün bir bardak papatya suyu içmek yeme hissinin uyarılmasına sebep olur.

  Bunların dışında; nohut, kantaron, ceviz çayı, ayva kompostosu, tarçın, zencefil, pelin otu çayı, adaçayı da doğal iştah açıcılardan bazılarıdır. Bu bitkiler altı ayın altında bebeklerde kullanılmamalıdır. 
  ]]>
  İştah Açıcı Kilo Aldırıcı https://www.istah.gen.tr/istah-acici-kilo-aldirici.html Mon, 10 Dec 2018 04:55:54 +0000 İştah açıcı kilo aldırıcı, tüketilen besinler sayesinde zayıf olan kişilerin kilo olması mümkündür. Aşırı zayıf olan kişilerin şikayetleri içerisinde kilo almama gibi problemler yer alırken; öncelikli olarak bu kişiler İştah açıcı kilo aldırıcı, tüketilen besinler sayesinde zayıf olan kişilerin kilo olması mümkündür. Aşırı zayıf olan kişilerin şikayetleri içerisinde kilo almama gibi problemler yer alırken; öncelikli olarak bu kişilerin iştahının açarak kilo almalarını sağlamak gerekir. Bu sebeple fiziksel olarak yaptıkları hareketlere dikkat etmeleri önemlidir. Zayıflık sağlık açısından da problem teşkil eder. Zayıf olan kişilerde kas ağrıları, mide hastalıkları, aşırı halsizlik, kemiklerin güçsüz olması gibi problemler bulunurken; başka hastalıkların oluşmasına sebep olduğu belirtilir. Aşırı zayıflıktan kurtulmak için iştah açıcı ve kilo aldırıcı noktalara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple aşırı yüksek kalorili yiyecekler tüketerek kilo alınması sağlanabilir. Ancak zayıf olan kişilerin iştah problemi bulunduğu için öncelikli olarak iştahlarını açmak oldukça önemlidir. Zayıf olmanın birçok sebebi bulunur. İştahın azalması ya da hiçbir şey yememek hissi gibi durumlarda kişinin zayıf olması kaçınılmazdır. Bu sebeple iştah açan ürünleri tüketmek son derece önemlidir. Kişide bulunan iştahsızlığın giderilmesi için iştahın açılması ve kilo alınması amacıyla tüketilen ürünlere dikkat edilmesi gerekir. 

  İştah Açıcı Kilo Aldırıcıİştah açıcı kilo aldırıcılarda dikkat edilmesi gerekenler
  İştah açıcı kilo aldırıcı şeylere dikkat etmenin başında beslenirken yemekten önce kesinlikle sıvı tüketmemeleri, su bile içmemeleri tavsiye edilir. Yemekten önce tüketilen sıvıların iştahın kapanması neden olduğu belirtilir. Ayrıca bu kişilerin basit egzersizler ve kısa yürüyüşler yaparak iştahlarını açılmaları, açlık hissini artırmaları gerekir. Ayrıca yemek yemeyi zorunlu değil de keyif alarak eğlence haline getirmeleri önemlidir. Yemek esnasında tüketilen ürünlerin çeşitliliğinin artırılması önemlidir. İştah açıcı kilo aldırıcı yöntemlerde kişilerin beslenme koşullarına dikkat etmeleri gerekirken; 3 ana öğün ve 3 ara öğünle beslenmeleri iştahlarının açılması için önemlidir. Bu kişilerin yemeğin başında ağır yağlı yiyecekleri tüketmemeleri gerekir. Çünkü aşırı yağlı yiyeceklerin sonra tüketilmesi midenin tıkanmasının önüne geçecektir. Bu sebeple kişilerin yediği yiyeceklerde hafif olanlardan başlayıp daha sonra ağır yemekler şeklinde tüketmeleri iştahlarının açılması için önemlidir. İştahı kapalı olan kişilerin ve zayıf olanların yorucu egzersizlerden ve ağır işlerden uzak kalmaları, iştahın açılması için önemlidir. Bu kişilerin ara ara kuruyemiş, kuru meyve, taze meyve gibi ürünler tüketerek yeme aktivitesini artırmaları gerekir. Ayrıca bu kişilerin yatmadan önce bir şeyler tüketmeleri kilo almaları için oldukça önemlidir. 

  İştah açıcı kilo aldırıcı uygulamalar
  İştahı olmayan kişilerin kalorisi yüksek olan gıdalara dikkat etmesi, yüksek kalorili besinlerle beslenmeleri tavsiye edilir. Ayrıca belirli yapılan karışımlar ile kişinin iştahı açarak kilo almaya katkı sağlaması tavsiye edilir. Vereceğimiz bu tarif ile beraber kişinin günde iki sefer bu karışımı tüketmesi halinde hem iştahının açılmasına hemde kilo alma açısından faydalı olacak bir tarif paylaşalım. İştah açıcı özelliği olan bu karışımın mükemmel bir ara öğün olduğu bilinmektedir. Bu tüketilen karışım ile beraber yeme isteğinin daha fazla artması sağlanırken; Normalden daha çok yemek tüketmesini desteklediği görülür. 

  İştah açıcı kilo aldırıcı tarif
  Yapacağımız bu karışımı günlük iki öğün olarak  istenilen öğünde tüketilmesi oldukça önemlidir. Bunun için 1 kilo üzüm pekmezi ve 1 çay bardağı tahin karıştırılır. Daha sonra içerisine 250 gram ceviz içi, 250 gram badem içi, 250 gram fıstık içi ezilerek katılır. Daha sonra yapılan bu karışım iyice karıştırılıp cam bir kavanozun içerisinde bekletilir. Günlük aynı saatlerde tüketerek bu karışımı kullanılmasıyla beraber iştahta açılma olurken; yavaş yavaş kişinin kilo olması gözlenir.
  ]]>
  İştah Kesen Baharatlar https://www.istah.gen.tr/istah-kesen-baharatlar.html Mon, 10 Dec 2018 17:44:02 +0000 İştah kesen baharatlar, tüketilmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin beden yapısına göre tükettiği baharatlara dikkat etmesi gerekir. Zayıf olan kişilerin iştah kesen baharatlar tüketmesi bedenine zarar verir İştah kesen baharatlar, tüketilmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin beden yapısına göre tükettiği baharatlara dikkat etmesi gerekir. Zayıf olan kişilerin iştah kesen baharatlar tüketmesi bedenine zarar verir. Çünkü zayıf olduğu için iştah kesen baharatlar tüketilmesi halinde kişinin yeme hissinin kaybolmasına neden olacağı için kilo kaybının çoğalmasına sebep olur. Ancak kilo problemi olup sürekli diyet yapan kişilerin iştah kesen baharatlar tüketmeleri yarar sağlar. Şifalı baharatlar ile kişinin dengeli beslenmesi kilo kaybının sağlıklı bir şekilde giderilmesine fayda sağlar. Bazı baharatlar yağları yakarken; idrarla birlikte yağların vücuttan giderilmesine katkı sağladığı belirtilir. Diyet yaparken iştah kesen baharatların kullanılması vücudun kalori yakması için yağları enerjiye dönüştürülmesinde oldukça önemlidir. Böylelikle vücut yağlar ile savaşarak baharatlar sayesinde dengeli kilo vermeye başlar. Metabolizmayı hızlandırması sebebiyle tokluk hissi veren baharatların sindirim sistemini düzenleyerek iştah kesilmesi ve vücutta bulunan yağların azaltılmasına fayda sağladığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İştahın kesilmesi için günlük tüketilen baharat miktarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Şimdi ise iştah kesen baharatlardan bahsedelim.

  Tarçın, iştah kesen baharatlar içerisinde yer alır. İçerisinde bulunan metabolik sendrom olarak bilinen insülin direncine savaş açan madde sebebiyle iştah kesen baharatlar arasında yer alır. Tarçınlı kabuklu veya toz haline getirilmesi ile bitki çaylarına ilave edilmesi halinde iştah kapatma özelliği sebebiyle zayıflatma etkisi gösterdiği bilinir. Bu sebeple diyet listelerinde tarçının önemli bir yeri vardır. Yoğurda, çaya veya belirli gıdalara tarçın ilave edilerek tüketilmesi kişinin iştahının kesilmesine sebep olur.

  Keten tohumu, içerisinde bulunan protein ve lif miktarı sebebiyle iştah kesen baharatlar arasında yer aldığı bilinir. Keten tohumunun bir kaşık ezilmiş halinin yoğurda katılarak tüketilmesi halinde tokluk hissi verdiğini belirtilmektedir. Ayrıca yağ yakma özelliği ile oldukça etkilidir. Bu sebeple keten tohumunun diyet listelerinde bulunduğu, iştah keserek tokluk hissi yarattığı belirtilir.

  İştah Kesen BaharatlarRezene, içerisinde bulunan vitaminler ve lifler sayesinde iştah kapatma özelliği bulunduğu belirtilir. 2 tatlı kaşığı rezene tohumunun içerisine 1 litre kaynar su dökülerek beş dakika kadar kaynatılması halinde oluşan suyun içilmesi ile tokluk hissi verdiği belirtilir. Bu sebeple rezene tüketimi tokluk hissi veren baharatlar içerisinde yer alarak iştahı kestiği belirtilmiştir. 

  Kırmızı pul biber, içerisinde bulunan mineraller sayesinde metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlayarak tokluk hissi vermeye yardımcı olan baharatlar içerisinde ilk sıralarda yer alır. Ayrıca susuzluğu uyardığı için su tüketiminin artırılmasına katkı sağladığı bilinen kırmızı pul biberin kilo verme üzerinde önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebepten özellikle bir kase yoğurdun içerisine katılan bir yemek kaşığı pul biberin tüketilmesi halinde tokluk hissi veren baharatlar içerisinde yer aldığından dolayı kilo kaybına neden olduğu belirtilir. Bunun sebebi ise iştahı kesmesinin yanında yağ yakma özelliğinin devreye girmesidir. 

  Kimyon, içerisinde bulunan madde sebebiyle tüketilmesinin tokluk hissini arttırdığı katlanan bitkiler arasında yer aldığı belirtilir. Bu sebeple kimyonun belirli yiyecekler ile beraber tüketilmesi halinde iştahı kesen baharatlar arasında yer aldığı belirtilir.

  Nane, içerisinde bulunan maddeler sebebiyle tokluk hissi veren baharatlar içerisinde yer aldığı bilinmektedir. Özellikle tansiyonu dengelemek amacıyla kullanılan nanenin üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde inanılmaz etkileri bulu]]>